10.4 C
Czech
Čtvrtek 23. října 2025
Válka na UkrajiněMezi ruskou veřejností roste podpora ukončení války s Ukrajinou

Mezi ruskou veřejností roste podpora ukončení války s Ukrajinou

Podpora války mezi ruskou veřejností slábne. Podle posledních průzkumů je téměř polovina obyvatel Ruska ochotna uzavřít mírovou dohodu s Ukrajinou, i když by to znamenalo nedosažení původních cílů. Tento vývoj je zvláště patrný v některých regionech, jako jsou Čečensko a Tuva, kde odpor k pokračování války roste.

Průzkum provedený mezi 10. a 17. zářím projektem Chronicle ukazuje, že 49 % respondentů podporuje ukončení konfliktu, i když ruské síly nedosáhnou svých původních vojenských cílů. Tento názor zastává především mladší generace, zatímco starší obyvatelé, zejména muži ve věku 50–60 let, se nadále přiklání k pokračování vojenských operací. Dle serveru Holod až 63 % Rusů doufá, že válka skončí do jednoho roku.

V některých ruských regionech, jako je Čečensko a Tuva, se podpora války pohybuje na velmi nízké úrovni. Čečensko vykazuje nejnižší míru podpory „speciální vojenské operace“ – pouze 39 % obyvatel ji schvaluje. V Tuvě je tento podíl 46 %, což je rovněž výrazně pod průměrem. Na druhé straně nejvyšší podpora války přetrvává v regionech blíže k bojovým liniím, například v Bělgorodské oblasti, kde se pro válku vyslovilo 63 % respondentů. Ukrajinská Pravda uvádí, že právě tyto oblasti také vykazují vyšší míru ochoty obyvatel bojovat.

Podpora pro osobní účast ve válce se však celkově snižuje. Podle Chronicles klesl počet těch, kteří jsou ochotni jít bojovat na rozkaz ministerstva obrany, z 42 % v roce 2023 na 32 % v září 2024. Tento vývoj doprovází také rostoucí neochota mladších mužů (18-24 let) jít do války, kdy je ochotných pouze 6,6 %. Navíc 51 % Rusů podle projektu ExtremeScan odmítá odsuzovat ty, kteří se nechtějí účastnit bojů.

Přestože se stále najdou hlasy, které volají po pokračování války až do splnění původních cílů, celkový tlak na mírové řešení roste. Jak uvádí server Holod, mnoho Rusů by raději vidělo obnovení vztahů se Západem a řešení vnitřních problémů země než další mobilizaci nebo eskalaci konfliktu. 65 % dotázaných doufá ve zrušení sankcí a 85 % by raději, aby se vláda zaměřila na domácí sociální a ekonomické otázky.

Reklama

Právě se děje

Ukrajina se předběžně dohodla se Švédskem na koupi 100 až 150 gripenů

Ukrajina v budoucnu od Švédska koupí 100 až 150 bojových letounů JAS-39 Gripen, oznámil dnes po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Linköpingu švédský premiér Ulf Kristersson. Informují o tom agentury Reuters a AFP., podle kterých jde zatím jen o předběžnou dohodu.

Doporučujeme

Jaromír Jágr pokřtil knihu Já68. Legenda bilancuje kariéru, kterou zdaleka nekončí

Třináct let psal svůj životní příběh a teď ho slavnostně pustil do světa. Jaromír Jágr pokřtil autobiografii Já68, která přináší nejen jeho hokejovou kariéru, ale i pohled do duše sportovní legendy. Na slavnostním večeru v Praze se mísily emoce, vzpomínky i výhledy do budoucna.

Ukrajina se předběžně dohodla se Švédskem na koupi 100 až 150 gripenů

Ukrajina v budoucnu od Švédska koupí 100 až 150 bojových letounů JAS-39 Gripen, oznámil dnes po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Linköpingu švédský premiér Ulf Kristersson. Informují o tom agentury Reuters a AFP., podle kterých jde zatím jen o předběžnou dohodu.

KOMENTÁŘ: Miliardy létají oknem. Federální shutdown už se Američanům pořádně prodražil

Republikáni se s demokraty stále nemohou shodnout na financování federální vlády pro probíhající fiskální rok, který začal úderem října. Tři týdny paralýzy už americké HDP ztrhaly o miliardy dolarů. Konec shutdownu je navíc v nedohlednu.

Ruské drony zasáhly mateřskou školu v Charkově

Ruské drony dnes zasáhly mateřskou školu v Charkově, uvedl starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Všech 48 dětí podle něj přežilo v jednoduchém úkrytu. Jeden člověk při útoku zemřel.

Indie a USA jsou blízko obchodní dohodě, oznámil Trump

Blížíme se k uzavření obchodní dohody s Indií, uvedl ve středu americký prezident Donald Trump. Tuto informaci potvrdila i indická státní média. Nové Dillí podle něj souhlasilo s omezením nákupu ruské ropy výměnou za nižší americká cla. Indický premiér Naréndra Módí potvrdil telefonát s Trumpem, k informacím o omezení nákupu ruské ropy se ale nevyjádřil.

Bitcoin pod tlakem. Trh balancuje na klíčové podpoře

Bitcoin po krátkém růstovém výpadu znovu couvá k důležitým úrovním. Nálada je křehká a obchodníci střídají rychlé vstupy s opatrným vyčkáváním. Volatilita zůstává zvýšená a každý výkyv přináší lavinu reakcí na derivátech i ve fondech.

Severní Korea opět provokuje, odpálila balistické střely

Severní Korea ve středu provedla první test balistických raket za pět měsíců. Došlo k tomu jen několik dní před příletem amerického prezidenta Donalda Trumpa do jihokorejského Kjongdžu, kde se zúčastní jednání se světovými vůdci na okraj každoročního summitu Asijsko-pacifické ekonomické konference (APEC).

Slovensko podle Fica nakonec asi podpoří nový balík sankcí EU proti Rusku

Slovensko nakonec asi podpoří nový balík sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho pokračující agresi na Ukrajině. Řekl to dnes slovenský premiér Robert Fico. Podle něj Bratislava prosadila do návrhů závěrů nadcházejícího summitu státníků členských zemí EU formulace týkající se energetiky a automobilového průmyslu. Právě řešením těchto témat, přímo nesouvisejících se sankcemi, předseda slovenské vlády dříve podmiňoval souhlas Slovenska s novým souborem opatření vůči Moskvě.

Peruánský prezident vyhlásil v Limě 30denní výjimečný stav kvůli kriminalitě

Peruánský prezident José Jerí v úterý vyhlásil třicetidenní výjimečný stav v hlavním městě Limě a v sousední provincii Callao. Cílem tohoto kroku je boj proti stoupající kriminalitě. Oznámení následovalo po protestech obyvatel, při nichž byl minulý týden jeden člověk zabit a více než sto zraněno, informovala dnes agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama