Chantování neboli zpívání manter má v dnešní józe své nezastupitelné místo. Jeho vibrační síla nás sjednocuje s vibracemi vesmíru.
Vesmír existuje ve vibracích. Od veškeré hmoty v hmotném světě až po naše emoce, myšlenky a pocity, vše vibruje. Podle jogínského myšlení můžeme také předpokládat, že Božská energie, nesčetné síly, které vedou vesmír k existenci, také vibrují. Mohli bychom tedy říci, že i když je to posvátné a mocné umění zpívání mantry, harmonizujeme naše osobní vibrace s vibracemi božského. Vstupujeme do stavu sjednocení s božskou vibrací.
Bhakti jóga
Jako součást cesty Bhakti jógy, jógy oddanosti, je zpívání manter nesobecká forma modlitby. Fyziologicky, emocionálně a duchovně mění náš vibrační stav. Zpěvem rozvibrujeme hlasivky, a to rezonuje celým tělem. Svaly, kosti, maso a tekutiny, to vše cítí a přijímá slova. Prostřednictvím záměrného zpívání přinášíme své pocity do světa a nacházíme nové způsoby, jak se vyjádřit tam, kde je mohou cítit i ostatní.
Jedna z nejběžnějších forem chantování používá různá jména hinduistických božstev opakovaných znovu a znovu, aby vytvořila místo vnitřního míru a jednoty. Tato praxe, nazývaná Kirtan, využívá opakování, aby pomohla uklidnit mysl od neustálého rozptýlení. To vede k vyšším úrovním přítomnosti. Právě v místě, kde jsme vzdáleni od naší individuální identity, můžeme cítit více klidu a být zajedno s Bohem.
Tradiční a moderní výuka
V mnoha tradičních školách je zpívání mantry formálním uměním. To se má cvičit pod vedením učitele, aby byla zajištěna správná výslovnost a recitace posvátných slov. Stejně jako konkrétní recept produkuje pokaždé stejnou chuť, tradiční zpívání využívá vnitřní vibrace sanskrtu a různá jména bohů a bohyní specifickým způsobem, jak předepisují staré texty. Tyto klasické metody mohou být pro obyvatele Západu docela náročné.
V mnoha moderních školách je však důraz kladen na záměr za slovy a volání po sjednocení, které má stejný dopad jako samotná technika. Se stovkami tisíc lidí z mnoha různých prostředí, kteří objevují radost ze zpívání, má vibrační efekt hlasitého zpěvu silný dopad. I když chybí přesná výslovnost. Mnoho kirtanských zpěváků začíná každý zpěv příběhy nebo základními překlady, aby lidé znali význam za zpěvy v jejich vlastním jazyce. Když dokážeme vytvořit tyto asociace v naší mysli pomocí slov, která známe, záměr každého zpěvu je stanoven a má větší potenciál zapůsobit.
Zpívat svobodně a bez soudů
Ve školách jógy, ášramech, na festivalech a dalších setkáních po celém světě používají moderní kírtanští zpěváci západní nástroje a melodie k vytvoření extatického kírtanu a zpívání. Tím otevírají praktikujícím zcela nové pocity.
Zpívat svobodně a nahlas bez soudů je osvobozující. S hudbou, která podporuje emocionální uvolnění, může být zážitek i velmi meditativní. Uklidňujícím vzrušujícím způsobem.
Stejně jako u většiny jógových praktik lze u zpěvu mantry nalézt rovnováhu mezi tradičnějším pevným způsobem a moderním uměleckým způsobem. Ctění výslovnosti a posvátnosti slov, která zpíváme, a zbavení se strachu z toho, že uděláme „špatnou věc“, může v každém z nás vypěstovat důvěru, že budeme zpívat své vlastní modlitby.