Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.

  Vědci se domnívají, že by mohlo jít o nejstarší dobře zachovalý mamutí kel nalezený v této oblasti Severní Ameriky. Geochronologická laboratoř UCSC po analýze radioizotopů odhaduje jeho stáří na více než 100 000 let.

  „Při průzkumu mořských hlubin začnete očekávat neočekávané, ale stále mě ohromuje, že jsme narazili na starobylý mamutí kel,“ řekl Haddock. „Naše práce na zkoumání tohoto vzrušujícího objevu teprve začíná a těšíme se, že se v budoucnu podělíme o další informace.“

  Kel je v dokonalém stavu

  Dokonalé zachování mamutího klu umožnilo chladné prostředí hlubokého oceánu pod vysokým tlakem, které se „liší téměř od všeho, co jsme viděli jinde“, vysvětlil v tiskové zprávě Daniel Fisher, paleontolog z Michiganské univerzity a člen výzkumného týmu. „Z oceánu byli vyzvednuti i jiní mamuti, ale obvykle ne z hloubek větších než několik desítek metrů.“

  Po analýze DNA z klu se podařilo výzkumníkům určit, že patří mamutí samici. Tento závěr podpořil i doktor Fisher, který uvedl, že tvar a velikost klu jsou charakteristické pro mladou samici mamuta.

  Pořád se ale neví, odkud mamut pochází

  Haddock a Fisher se spolu s oceánografy z Kalifornské univerzity v Santa Cruz snaží zúžit potenciální místa na souši, odkud mohl mamut pocházet. Minerální krusty na klech by mohly naznačit, jak dlouho spočíval na mořském dně.

  Sledování dávných oceánských proudů by mohlo ukázat na jeho pobřežní výchozí bod. „Zajímalo nás, zda mohl být unášen až z Aljašky, nebo zda se vydal kratší cestou od kalifornského pobřeží,“ řekl Haddock.

  Tým mezioborových vědců, včetně paleontologů, genetiků, oceánografů a geochronologů, nyní plánuje prozkoumat kel z nejrůznějších úhlů pohledu. CT snímky poskytnou 3D pohled, který odhalí jeho složení a vnitřní strukturu.

  Tým se také pokusí získat a sekvenovat mamutí DNA. Tyto techniky by mohly společně objasnit historii, stáří a rodokmen zvířete. Důležité je, že by také mohly odhalit nové poznatky o evoluci a rozšíření mamutů v Severní Americe.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Letadlo v oblacích

  Švýcarští vědci umí vyrobit uhlíkově neutrální palivo ze slunečního záření a vzduchu

  Vědci ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH Zurich) provozují továrnu, jež je schopna vyrobit kapalné palivo ze slunečního záření a vzduchu. Rádi by ho v budoucnu vyráběli průmyslově a dosáhli konkurenceschopnosti.
  Reklama

  5 KOMENTÁŘE

  1. Vědci neznají dvě věci – odkud mamut pocházel a jeho jméno. Ale po krátkém rozhovoru s ním už bude určitě jasno…

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama