Více
  23.4 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.

  Vědci se domnívají, že by mohlo jít o nejstarší dobře zachovalý mamutí kel nalezený v této oblasti Severní Ameriky. Geochronologická laboratoř UCSC po analýze radioizotopů odhaduje jeho stáří na více než 100 000 let.

  „Při průzkumu mořských hlubin začnete očekávat neočekávané, ale stále mě ohromuje, že jsme narazili na starobylý mamutí kel,“ řekl Haddock. „Naše práce na zkoumání tohoto vzrušujícího objevu teprve začíná a těšíme se, že se v budoucnu podělíme o další informace.“

  Kel je v dokonalém stavu

  Dokonalé zachování mamutího klu umožnilo chladné prostředí hlubokého oceánu pod vysokým tlakem, které se „liší téměř od všeho, co jsme viděli jinde“, vysvětlil v tiskové zprávě Daniel Fisher, paleontolog z Michiganské univerzity a člen výzkumného týmu. „Z oceánu byli vyzvednuti i jiní mamuti, ale obvykle ne z hloubek větších než několik desítek metrů.“

  Po analýze DNA z klu se podařilo výzkumníkům určit, že patří mamutí samici. Tento závěr podpořil i doktor Fisher, který uvedl, že tvar a velikost klu jsou charakteristické pro mladou samici mamuta.

  Pořád se ale neví, odkud mamut pochází

  Haddock a Fisher se spolu s oceánografy z Kalifornské univerzity v Santa Cruz snaží zúžit potenciální místa na souši, odkud mohl mamut pocházet. Minerální krusty na klech by mohly naznačit, jak dlouho spočíval na mořském dně.

  Sledování dávných oceánských proudů by mohlo ukázat na jeho pobřežní výchozí bod. „Zajímalo nás, zda mohl být unášen až z Aljašky, nebo zda se vydal kratší cestou od kalifornského pobřeží,“ řekl Haddock.

  Tým mezioborových vědců, včetně paleontologů, genetiků, oceánografů a geochronologů, nyní plánuje prozkoumat kel z nejrůznějších úhlů pohledu. CT snímky poskytnou 3D pohled, který odhalí jeho složení a vnitřní strukturu.

  Tým se také pokusí získat a sekvenovat mamutí DNA. Tyto techniky by mohly společně objasnit historii, stáří a rodokmen zvířete. Důležité je, že by také mohly odhalit nové poznatky o evoluci a rozšíření mamutů v Severní Americe.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS