menu

14.6 C
Czech
Středa 12. června 2024

Volvo urychluje výrobu elektromobilů v Belgii, aby se vyhnulo čínským clům a uspokojilo rostoucí poptávku

Volvo předčasně přesouvá výrobu svých nových elektromobilů EX30 a EX90 do Belgie, aby se vyhnulo případným clům na elektromobily dovážené z Číny. Toto rozhodnutí přichází v době očekávaného obchodního napětí a cel na elektromobily vyrobené v Číně ze strany Evropské unie.

Ukrajinské síly zničily první letoun Su-57, významný symbol ruského letectva

V ukrajinském konfliktu došlo k historické události, kdy ukrajinské vojenské síly dokázaly zničit nejmodernější ruský stíhací letoun Su-57. Satelitní snímky ukazují zásah na letišti Achtubinsk, což je první případ zničení tohoto typu letounu od začátku ruské invaze.

„Máma jako pokusný králík“. V Brazílii zkoušeli na covidových pacientech neověřené léky

Sledujte nás na sítích

Soukromá zdravotní firma v Brazílii čelí obvinění, že podávala nevyzkoušené léky pacientům s covidem bez vědomí jejich příbuzných. Někteří z nich zemřeli. Informuje o tom BBC.

Reklama

Katia Castilho pro samý zármutek noc co noc nemůže spát. V březnu odvezli jejího otce Norberta do státní nemocnice v São Paulu s covidem-19. Brazílie, která byla pandemií těžce zasažena, se tehdy nacházela na vrcholu své druhé vlny, kdy počet úmrtí denně dosahoval čtyř tisíců.

O několik dní později se příznaky nemoci začaly projevovat i u její matky. Irene měla na rozdíl od Norberta přístup k soukromému poskytovateli zdravotní péče, společnosti Prevent Senior, která je jednou z největších v zemi a má více než půl milionu zákazníků. Rodina Castilhových se obrátila na tuto společnost a byla jim zaslána takzvaná „covidová sada“, která obsahovala hydroxychlorochin, azitromycin a ivermektin. U těchto léků neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by byly při léčbě viru prospěšné, byť se někdy používají.

Irene bylo stále hůř a hůř a Katia a její dvě sestry se rozhodly vzít matku do nemocnice, kterou vlastní právě Prevent Senior. K jejich překvapení však byla Irene poslána zpět domů, aniž by ji vyšetřili, říká dnes její dcera.

Pohřeb bez obřadu

Její stav se nadále zhoršoval a v noci už nemohla dýchat ani s kyslíkovou lahví. Odvezli ji znovu do nemocnice, kde ji tentokrát přijali. Její manžel Norberto v ten samý den ve státní nemocnici zemřel. Pohřeb se konal ve spěchu a bez obřadu, pohřební služba doslova nestíhala sbírat těla.

Reklama

Irenu mezitím v nemocnici umístili na malém oddělení, kam ji personál chodil kontrolovat jen zřídka, řekla Castilho. Sestry se u jejího lůžka střídaly a dohlížely na to, aby měla nasazenou kyslíkovou masku. Jednoho dne si všimla, že zdravotnice dávají Irene hustý roztok. Dozvěděla se, že je to flutamid, druh hormonu používaného při rakovině prostaty. Flutamid může u některých pacientů potenciálně vést k selhání jater a Irene měla rakovinu jater za sebou. Sestry tvrdí, že nemocnici výslovně řekly, že právě tento lék nesmí dostávat.

Byla jsem tak rozrušená ze všeho, co se dělo s mým otcem, že jsem nevyhledala lékaře, abychom to probrali,“ uvedla Castilho. „Pak jsem si všimla, že se mamince přitížilo.“

Dvacet minut na rozloučení

Irena byla v nemocnici téměř deset dní, když ji museli převézt na jednotku intenzivní péče. Začaly jí selhávat orgány, objevila se u ní hluboká žilní trombóza a po třech týdnech se nakazila bakterií, která je v nemocnicích běžná. Nepřežila.

Sestry měly dvacet minut na to, aby se s matkou rozloučily. Irena byla zpopelněna a její popel byl rozptýlen nad Norbertovým hrobem.

Až posléze začalo Katii docházet, jak se vlastně její matka asi léčila. „Začala jsem o věcech přemýšlet. Nemohla jsem spát. Měla jsem pocit, jako bych si přetáčela kazetu a uvědomovala si, co se stalo za chyby.“ Podle ní zdravotníci pochybili už na samém začátku, když její matce předepsali nevyzkoušené léky místo toho, aby ji ihned hospitalizovali na JIP. „Moje maminka společnosti Prevent Senior opravdu věřila. Byla úzkostlivá a žádala mě, abych jim zavolala a zjistila, kdy její covidová sada dorazí,“ řekla. „Nikdy si nedokázala představit, že je pro ně jen pokusným králíkem a že brzy zemře.“

I další úmrtí jdou na vrub firmě

Nyní ale soukromá společnost čelí i dalším obvinění z úmrtí. Podle senátního šetření je i vláda v čele s prezidentem Jairem Bolsonarem, který hrozbu covidu opakovaně zpochybňoval. Senát v úterý podpořil obvinění ze zločinů proti lidskosti, která jsou proti prezidentovi vedena.

Také bývalý pacient, Tadeu Frederico de Andrade (65), vypověděl, že i on dostal „covidovou soupravu“ a byl léčen flutamidem. Jeho rodina tvrdí, že ho lékaři chtěli bez jejich souhlasu převést do paliativní péče. „Jsem přeživší tohoto makabrózního spiknutí,“ řekl.

Bruna Morato, právnička zastupující 12 informátorů, při vyšetřování uvedla, že lékařům bylo vyhrožováno a byli propuštěni, pokud nesouhlasili s neověřenými léky. Firma je také obviňována z toho, že v záznamech pacientů neuváděla úmrtí na covid-19, aby skryla rozsah problému.

Společnost Prevent Senior ve svém prohlášení pro BBC uvedla, že Irene a Tadeuovi se „dostalo veškeré klinické a lékařské podpory„. Firma by podle svých slov nikdy neléčila lidi způsobem, který by byl v rozporu s lékařskou etikou nebo jehož cílem by bylo snížit náklady.

Veřejný lynč, ohradila se společnost

Firma se ohradila, že obvinění vznesená proti ní při senátním vyšetřování jsou „nepodložená“ a „skutečný veřejný lynč“. Společnost rovněž uvedla, že nikdy nepropouštěla zaměstnance kvůli jejich odbornému přesvědčení.

Pedro Batista, generální ředitel společnosti, senátorům přiznal, že diagnózu covid-19 po dvou týdnech ze záznamu pacientů vyškrtli, protože již nebyli infekční. Popřel však, že by na pacientech bez jejich vědomí testoval nevyzkoušené léky.

Společnost je vyšetřována federálními prokurátory, policií. Samostatně kauzu šetří i zákonodárci státu São Paulo.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.
Reklama

DOPORUČUJEME

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.

Na Ukrajině padli další dva Indové bojující na ruské straně

Na Ukrajině padli dva indičtí státní příslušníci naverbovaní ruskou armádou, upozornilo indické ministerstvo zahraničních věcí. Vyzvalo Moskvu, aby vrátila jejich těla do vlasti a propustila všechny indické občany sloužící v ruské armádě.

Izrael zabil v Libanonu nejvýznamnějšího člena Hizballáhu od října

Při izraelském vzdušném útoku na jih Libanonu byl v úterý večer zabit vysoce postavený velitel Hizballáhu a několik dalších bojovníků tohoto libanonského hnutí. Agentury Reuters a AFP s odvoláním na své zdroje uvedly, že velitel byl nejvýše postaveným členem Hizballáhu zabitým od loňského října, kdy se výrazně zintenzivnilo ostřelování na libanonsko-izraelské hranici. Izraelská armáda akci nekomentovala. Hizballáh smrt velitele potvrdil a ráno v odvetě vypálil asi stovku raket na sever Izraele.
Reklama
Reklama