Reklama
10.8 C
Czech
Neděle 22. března 2026
ZprávyLoď Ocean Viking s 234 migranty po dvou týdnech z italských vod...

Loď Ocean Viking s 234 migranty po dvou týdnech z italských vod míří do Francie

Jedna z humanitárních lodí s migranty, které italské a maltské úřady v posledních dvou týdnech odmítly přijmout, odpluje do Francie. Jde o loď Ocean Viking, kterou provozuje francouzská nevládní organizace SOS Mediterranée a na jejíž palubě je 234 běženců, včetně 55 nezletilých. Informovala o tom dnes agentura ANSA. Podle ní rozhodnutí Francie převzít všechny migranty z této lodi přivítal italský ministr dopravy Matteo Salvini.

„Po dlouhém tichu ze strany italských úřadů jsme požádali Francii, aby poskytla bezpečný přístav 234 lidem z lodi Ocean Viking,“ uvedla organizace SOS Mediterranée, jejíž loď nyní míří do Marseille. Migranty, které veze, zachránila posádka z vod mezi Itálii a africkým pobřežím mezi 22. a 26. říjnem.

V posledních dvou týdnech žádalo o zakotvení v italských přístavech několik dalších humanitárních lodí, nová italská vláda, v níž mají značné zastoupení dvě krajně pravicové strany, ale vylodění všech migrantů odmítala. Až o víkendu povolila vylodění většiny běženců z lodi Humanity 1, provozované německou nevládní organizací SOS Humanity, která o povolení k vylodění běženců skoro dva týdny neúspěšně žádala italské či maltské úřady. O víkendu z této lodi mohlo na pevninu 144 ze 179 běženců, většinou nezletilých, zbylých 35 migrantů zůstává na palubě.

Vylodit téměř po dvou týdnech se v pondělí mohla i většina z 572 běženců na lodi Geo Barents mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, která pluje pod norskou vlajkou. Italské úřady povolily vstup na pevninu z tohoto plavidla 358 migrantům; 214 jich muselo zůstat na lodi. Oběma lodím Itálie nařídila, aby opustily přístav, což ale neudělaly. Podle provozovatelům jim hrozí pokuta až 50.000 eur (1,25 milionu Kč).

V noci na dnešek připlula do italského přístavu Reggio Calabria další humanitární loď Rise Above, kterou provozuje německá organizace Mission Lifeline a z níž italské úřady povolily vylodění všech 89 běženců „Zdá se, že vyčerpávající cesta 89 zachráněných lidí a devíti členů posádky končí,“ uvedla organizace. Po deváté hodině ranní běženci opustili loď. Úřady ale neumožnily vylodění posádky.

Provozovatel lodi Humanity 1 dnes oznámil, že podal v Katánii žádost k soudu, aby nařídil vylodění všech migrantů. Advokáti také ve správním řízení připravují podání proti nařízením, aby loď opustila přístav.

Nová italská vláda, která se úřadu ujala koncem října, razí přísnou protiimigrační politiku a snaží se přimět ostatní země EU, aby jí s přílivem migrantů pomohly. Angažovat by se podle ní měly i země, pod jejichž vlajkou humanitární lodě plují. Ministr vnitra Matteo Piantedosi jen několik dní po nástupu do úřadu prohlásil, že zvažuje zákaz vstupu těchto lodí do teritoriálních vod na základě článku 19 úmluvy OSN o mořském právu. Ten to umožňuje mimo jiné v případě, že plavidlo porušuje veřejný pořádek či bezpečnost pobřežního státu. Mezi takovými aktivitami úmluva zmiňuje i nalodění a vylodění osob v rozporu s přistěhovaleckými zákony.

Do Itálie se letos přes moře dostalo na 86.800 migrantů, za celý loňský rok to bylo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 67.480 migrantů. Podle italského ministerstva vnitra většinu z těchto běženců zachrání pobřežní stráž, migranti zachránění humanitárními plavidly tvoří jen asi 16 procent.

Reklama

Doporučujeme

Itálii čeká referendum, které prověří pozici Meloni

Italskou premiérku Giorgiu Meloni čeká důležitý politický test. V neděli začíná dvoudenní referendum o justiční reformě, které už dávno nepůsobí jen jako technická úprava soudního systému. Hlasování se změnilo v širší zkoušku její síly doma i v zahraničí, a to jen rok před parlamentními volbami.

Írán chce pustit Hormuzským průlivem jen část lodí

Hormuzský průliv zůstává podle Íránu otevřený pro lodní dopravu, ne ale bez výjimky. Teherán nově tvrdí, že průjezd umožní všem plavidlům kromě těch, která spojuje se svými nepřáteli. Přichází to ve chvíli, kdy se kolem jedné z nejdůležitějších námořních tras světa dál stupňuje napětí.

USA a Izrael podle Íránu zaútočily na íránské zařízení na obohacování uranu

Izrael a Spojené státy dnes ráno provedly útok na zařízení na obohacování uranu v íránském Natanzu. K úniku radioaktivity nedošlo a obyvatelé v okolí zařízení nebyli ohroženi, napsala s odvoláním na íránskou agenturu Tasnim agentura Reuters.

Při dronovém útoku v Bagdádu byl zasažen areál diplomatické mise USA

Při dronovém útoku byl v noci na dnešek zasažen areál v blízkosti mezinárodního letiště v Bagdádu, který patří americké diplomatické misi. Podle agentury Reuters byl z místa hlášen požár. K útoku se přihlásilo proíránské šíitské uskupení Asháb al-Kahf, které popírá vazby na jiné proíránské milice v Iráku. Irácké zpravodajské služby později informovaly, že při jiném dnešním dronovém útoku byl zabit jejich důstojník.

Írán vypálil balistické střely na 4000 km vzdálenou americkou základnu

Írán vyslal dvě balistické střely na společnou americko-britskou vojenskou základnu na atolu Diego García v Indickém oceánu, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Později informaci přinesla i polooficiální íránská agentura Mehr, podle níž jde o důkaz, že mají íránské rakety větší dostřel, než dosud soudil Západ. Ani jedna ze střel cíl, který je od íránského území vzdálen asi 4000 kilometrů, nezasáhla. Deník neupřesnil, kdy Írán útok provedl. Bílý dům ani britské ministerstvo obrany se k informaci podle agentury Reuters prozatím nevyjádřily.

Ukrajina na Rusko vyslala 283 dronů, ukrajinská Černihivská oblast je bez proudu

Ukrajina v noci na dnešek vyslala na Rusko 283 bezpilotních letounů, což je jeden z nejvyšších počtů od začátku konfliktu. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to napsala agentura AFP. Ruské drony naopak zabily nejméně dva lidi ve městě Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny a většinu Černihivské oblasti na severu země připravily o elektřinu, dodaly agentury Reuters a AP. Ukrajina se od února 2022 brání ruské vojenské invazi a podniká odvetné údery.

Porota uznala Muska vinným z klamání investorů Twitteru

Elon Musk u federálního soudu v San Franciscu prohrál spor s bývalými investory Twitteru. Porota rozhodla, že během převzetí sociální sítě v roce 2022 zveřejňoval zavádějící výroky, které poškodily akcionáře a srazily cenu akcií.

Muchová v Miami vydřela postup do třetího kola

Karolína Muchová zvládla na turnaji v Miami těžký zápas s Camilou Osorio a po obratu postoupila do třetího kola. Česká tenistka porazila Kolumbijku 4:6, 6:2 a 7:5. V den, který se pro české hráčky nevyvíjel dobře, odvrátila nepříjemný scénář a zůstala ve hře spolu s Marií Bouzkovou.

Česko podpořilo prohlášení k bezpečnosti v Hormuzském průlivu

Česká republika se připojila ke společnému prohlášení států, které chtějí podpořit bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem. Skupina zemí zároveň vyzvala Írán, aby přestal s útoky na obchodní lodě, civilní infrastrukturu i s dalšími kroky, které provoz v této klíčové námořní trase blokují.

Tenerife vyhlásilo kvůli bouři Therese stav nouze

Tenerife zasáhla bouře Therese, která na Kanárské ostrovy přinesla silný vítr, vydatný déšť i sněžení ve vyšších polohách. Úřady vyhlásily stav nouze, uzavřely některé silnice a zrušily část veřejných akcí.

Zlato i stříbro dál kolísají

Ceny zlata a stříbra v pátek výrazně kolísaly a oba kovy míří k citelné týdenní ztrátě. Investoři sledují hlavně další vývoj války s Íránem, pohyb cen ropy a obavy z vyšší inflace i delšího období vyšších úrokových sazeb.

Vlna veder na západě USA by bez lidského přičinění nebyla možná

Vlna extrémních veder, která v těchto dnech zasáhla západ Spojených států, není jen dalším výkyvem počasí. Podle vědců by byla bez klimatické změny způsobené člověkem prakticky nemožná. Teploty v některých oblastech vystoupaly až o 17 stupňů Celsia nad dlouhodobý průměr a lámou rekordy napříč desítkami měst od Kalifornie po Missouri.

Po požáru v jihokorejské továrně je zraněno 55 lidí, dalších 14 je pohřešováno

Při požáru ve dvou budovách továrny na automobilové díly v jihokorejském městě Tedžon bylo dnes zraněno nejméně 55 lidí, z toho 24 vážně. Do akce bylo nasazeno přes 500 hasičů a členů záchranných složek, vozidla s vodními děly nebo hasičští roboti. Po 14 osobách se stále pátrá, napsaly tiskové agentury.

Izrael v odvetě za útoky na drúzy zaútočil na velitelské centrum na jihu Sýrie

Izraelská armáda v noci na dnešek zaútočila na velitelské centrum a sklady zbraní ve vojenských areálech na jihu Sýrie. Učinila tak v reakci na útoky na menšinu drúzů ve městě Suvajda, napsala agentura Reuters. Jde o první izraelský úder na Sýrii za současné války proti Íránu, kterou Izrael a Spojené státy zahájily 28. února, uvedla agentura AP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama