Reklama

Lockdown v Británii skončí 21.června, oznámil premiér Johnson

NEJČTENĚJŠÍ

Britský premiér Boris Johnson představil poslancům svůj čtyřbodový plán rozvolňování opatření. Podle něj by úplně poslední restrikce měly zmizet 21. června. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.

Reklama

Rozvolňování opatření by mělo podle premiéra začít 8. března, kdy se otevřou školy. To bude první krok, který bude mít druhou fázi 29. března, tehdy se budou moci začít venku setkávat skupinky po šesti lidech. Druhý krok bude následovat 12. dubna. Tehdy se ve Velké Británii otevře pohostinský sektor (restaurace a bary, zatím pouze ve venkovních prostorech), ale také služby jako kadeřnictví, muzea, zoologické zahrady a podobně. Vnitřní hromadné akce budou stále zakázané. V restauracích ale budou moci sedět zákazníci maximálně po šesti lidech u jednoho stolu, případně členové pouze dvou domácností.

Od (nejdříve) 17. května se už do hospod a do restaurací bude moci jít i dovnitř, ačkoliv pravidlo šesti zákazníků bude stále platit. Venku už se ale budou moci setkávat lidé i v počtu třiceti. Povolí se větší hromadné akce, zatím maximálně pro tisíc lidí. Na velkých sportovních utkáních, například na stadiónu Wembley, bude už ale moci sedět 10 000 lidí.

Poslední, závěrečná fáze by měla proběhnout 21. června, kdy vláda plánuje otevřít noční kluby a rozloučit se s posledními restrikcemi, padne například limit na účastníky svateb a podobně. Vláda musí do té doby také rozhodnout, jak se zachová například ohledně velkých letních festivalů, které by mohly v Británii už toto léto teoreticky proběhnout.

Data, ne datumy

Boris Johnson poslancům řekl, že konkrétní dny se mohou změnit, a že vláda se bude řídit „daty, nikoliv datumy„. Zároveň ale také dal jasně najevo, že rozvolňování musí přijít. „Covid se nám zřejmě nepodaří vymýtit nikdy ani z Británie, ani ze světa. Ale nemůžeme věčně trvat na restrikcích, které ničí naši ekonomiku a devastují naši fyzickou i mentální pohodu stejně jako životní šance našich dětí. Tento „jízdní řád“ by měl být opatrný, zároveň ale nezvratný,“ řekl Johnson.

Reklama

Jeho kabinet má ještě prověřit některá kontroverzní opatření, například „covidové pasy“ pro lidi s negativním testem nebo pro očkované. Mezinárodní lety se do 17.května nevrátí a lety mezi jednotlivými zeměmi ve Spojeném království musí projednat jednotlivé vlády.

Rozvolňování restrikcí si Británie může dovolit kvůli masivní proočkovanosti. Aspoň první dávku vakcíny dostalo už ve Spojeném království 17,5 milionů lidí. Podle posledních studií se u nich riziko hospitalizace a úmrtí snížilo o 94 procent.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama