menu

25.2 C
Czech
Neděle 23. června 2024

Izraelský premiér Netanjahu po odchodu Gance rozpouští válečný kabinet

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil šestičlenný válečný kabinet, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele. Takový krok se podle agentury očekával po nedávném odchodu centristy a bývalého náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. O rozpuštění válečného kabinetu informují také izraelská média, podle nichž o svém rozhodnutí předseda vlády v neděli večer informoval širší bezpečnostní kabinet.

Lídři stran se většinově shodli na potřebě revize klimatických opatření EU

Sledujte nás na sítích

Praha – Lídři stran se většinově shodli na potřebě revize klimatických opatření EU. Jejich současnou nereálnost si vzájemně kladli za vinu zástupci koalice a opozice. Předseda vlády a ODS Petr Fiala uvedl, že klimatické cíle schválila vláda pod vedením šéfa ANO Andreje Babiše. Podle místopředsedy ANO a bývalého vicepremiéra Karla Havlíčka současná vláda promarnila příležitost Green Deal korigovat. Uvedli to v předvolební debatě, kterou dnes večer uspořádala Česká televize.

Reklama

„My děláme kroky, které ten Green Deal udělají takový, aby nepoškozoval lidi,“ uvedl Fiala. Lídři vládních stran poukázali na to, že klimatický zákon připravila a prosadila Babišova vláda. Havlíček vyčetl současnému kabinetu mimo jiné to, že mimo jiné umožnila budoucí zákaz výroby aut se spalovacími motory.

Green Deal neboli Zelená dohoda pro Evropu je souborem iniciativ, který má EU nasměrovat k ekologické transformaci s cílem dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.

V debatě zazněly i ostřejší výrazy. „Vy jste mimořádný manipulátor a taky lhář,“ reagoval Fiala na výtky Havlíčka, podle něhož by se měl současný premiér uklidnit. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka obvinil ANO z pokrytectví. Podle něj se nyní opoziční hnutí nezbaví své viny. „Z toho se vy nevylžete, i když to docela dobře umíte,“ uvedl

Předseda SPD Tomio Okamura jako jediný volal po tom, že by se Česko mělo z Green Dealu vyvázat. Podle Okamury jsou klimatické plány EU ekonomicky likvidační a nejsou na ně peníze, což odmítl vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Není pravda, že na to nejsou peníze,“ uvedl Bartoš, podle něhož jsou na naplnění investiční prostředky v unijních fondech. Chtěl by prosadit více peněz na podporu ekologických opatření v domácnostech.

Reklama

Zástupci vládních a opozičních stran se standardně střetli i kvůli migračnímu paktu EU. Podle opozice pakt zavádí kvóty na imigranty, podle koalice nikoli, pouze počítá se solidaritou v rámci EU a je pouze prvním krokem proti nelegální migraci. Rakušan uznal, že se nepovedlo plně prosadit české výhrady k migračnímu paktu EU. „To já považuju určitě za chybu všech českých zástupců,“ uvedl. Okamura zopakoval, že jeho hnutí bude prosazovat odstoupení od paktu.

Neshody mezi zástupci vládních a opozičních stran se projevily i v postoji na řešení ruské invaze na Ukrajinu. Okamura by pomoc Ukrajině zrušil a území s rusky mluvící obyvatelstvem přenechal Rusku, v čemž Rakušan viděl paralelu s předválečnými zástupci sudetských Němců v někdejším Československu. Havlíček poukazoval na to, že pomoc Ukrajině nemůže být nekonečná a je třeba dojednat příměří. Podle Fialy je cestou k míru to, že se Ukrajina ubrání a Rusko pochopí, že s agresivní politikou neuspěje.

Vládní představitelé se shodli na tom, že by chtěli v Evropské komisi obsadit ekonomický resort. Piráti by chtěli na eurokomisaře nominovat svého europoslance Marcela Kolaju, kterého Bartoš představil mimo jiné jako experta na digitalizaci. Starostové, kteří mají podle koaličních dohod adepta navrhnout vládě, podle Rakušana nominují několik kandidátů. Havlíček zopakoval, že podle hnutí ANO by se eurokomisařem měl stát premiér Fiala. Podle ministerského předsedy je to důkaz, že se ho ANO bojí. Okamura řekl, že bude prosazovat zrušení Evropské komise.

Lídři sněmovních uskupení byli vesměs spokojeni s plakáty a slogany, které na základě záměrů jejich eurovolebních uskupení nechala Česká televize připravit umělou inteligenci. Například pouze Jurečkovi chybělo na plakátu koalice Spolu v národních barvách více zelené jako symbolu zdravé krajiny a přírody. Podobnou výhradu měl Rakušan k plakátu STAN, kterému dominoval model lidského srdce.

Lídři kandidátek do eurovoleb vyzvali v jedné z posledních debat voliče k urnám

Výzvami k účasti v nadcházejícím českém hlasování o novém složení Evropského parlamentu (EP) zakončili jednu z posledních společných debat lídři sedmi kandidátek pozvaní televizí TN Live. Debaty se oproti pozvánce neúčastnil kandidát Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek. Oznámení hnutí Přísaha, že se posledních debat účastnit nebude, jeho konkurenti nekomentovali. Stažení Turka z voleb kvůli jeho odkazům na fašistické hnutí a nacistické symboly požadují Zelení. Snímky, z nichž na jednom je zachycen se zdviženou pravicí, se podle serveru Deník N zabývá policie.

Jednička koalice Spolu Alexandr Vondra (ODS) uvedl, že podle naposled zveřejněných průzkumů veřejného mínění schází jeho koalici 25.000 hlasů, aby zvítězila. Pokud voliči chtějí, aby nevyhráli předseda opozičního ANO Andrej Babiš či šéf hnutí SPD Tomio Okamura, mají podle Vondry „třeba zatnout zuby“, ale přijít k urnám. Podle komunistky Kateřiny Konečné kandidující v koalici Stačilo jsou volby referendem o míru, o tom, „zda v EP budou lidi, kteří chtějí, aby bylo více zbraní a více smrti“. „Jsme koalicí míru, jedinou levicovou alternativou, která má šanci překročit pětiprocentní hranici,“ uvedla.

I lídr SPD a Trikolory Petr Mach (SPD) voličům poradil, aby dali pozor na to, zda jimi vybraní favorité mají na překročení pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátu. Aby takzvaně propadlé hlasy nepomohly kandidátům se zcela odlišnými programy.

Koaliční kandidátka STAN Danuše Nerudová v posledním slovu odkázala na koalici Spolu a její rétoriku namířenou proti opozičnímu hnutí ANO. Starostové podle jejích slov „nekandidují proti nikomu“, ale za bezpečnou Evropu, větší ochranu vnějších hranic EU či za to, aby se lidem díky zelené transformaci dýchalo všude dobře. Jednička Pirátů Marcel Kolaja zdůraznil, že jeho strana chce Evropu svobodnou, bezpečnou a ekonomicky silnou. „Po zvolení neodjedeme někam na studijní stáž,“ uvedl s odkazem na adresu koaličních Starostů, jejichž dvojka Jan Farský po zisku mandátu ve sněmovních volbách v roce 2021 chtěl kvůli získání stipendia ve Spojených státech půl roku v dolní komoře absentovat a po kritice na mandát rezignoval.

Lubomír Zaorálek (SOCDEM) voličům vzkázal, že chce, aby Evropská unie nebyla „eldorádem korporací“, ale hájila zájmy svých obyvatel.

Účastníci debaty se vyjadřovali k vnímání bezpečnostních rizik, mezi nimiž prim hraje Rusko, a k míře podpory Ukrajiny. Shodli se, že Evropa má zemi napadené Ruskem pomáhat, rozcházeli se v názoru na postup, jakým by měl být konflikt zakončen. V debatě o migračním paktu se Vondra s Machem shodli na použití slova výpalné pro možnost států vyplatit se z povinnosti přijmout migranty, pokud to bude třeba. Za nepřiměřený a nevhodný tento příměr označil Kolaja. Nerudová poznamenala, že Němci peníze, které poskytli Česku na vyrovnání ekonomických rozdílů, nepojmenovávají výpalným, ale solidaritou.

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kvůli požáru na ostrově Hydra zadržely řecké úřady 13 lidí

Třináct lidí bylo zadrženo v Řecku kvůli požáru na ostrově Hydra, který podle úřadů způsobil ohňostroj odpálený na jachtě poblíž pobřeží. Plameny zažehly jediný borovicový les na tomto turistickém ostrově. Incident vyvolal v Řecku, potýkajícím se s vedrem, vlnu rozhořčení, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Ukrajina podle ruských úřadů vyslala desítky dronů na ruské území

Ukrajina v noci na dnešek na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů, žádné škody však hlášeny nebyly. S odkazem na ruské představitele o tom informuje agentura Reuters. Ukrajinská armáda zase hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí. Dva lidé byli při tomto útoku zraněni a mnoho domů poničeno, uvedly místní úřady.

Tisíce proíránských bojovníků nabízí Hizballáhu pomoc v boji proti Izraeli

Tisíce členů různých proíránských militantních skupin z Iráku, Sýrie, Jemenu a dalších zemí Blízkého východu jsou připraveny přijet bojovat do Libanonu po boku hnutí Hizballáh proti Izraeli, pokud by nynější přeshraniční konflikt na severu Izraele přerostl ve válku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na své zdroje z těchto frakcí a analytiky. Napětí mezi Izraelem a Hizballáhem v posledních týdnech výrazně vzrostlo a i tomto konfliktu bude ve Washingtonu jednat izraelský ministr obrany Joav Galant, který tam odletěl dnes ráno.

Izraelská armáda přiznala porušení rozkazů při zacházení se zraněným palestinským podezřelým

Dnes izraelská armáda přiznala, že její vojáci porušili rozkazy, když ve městě Dženín převáželi zraněného Palestince přivázaného ke kapotě vojenského džípu. Incident, k němuž došlo v sobotu, byl zachycen na videozáznam a rozšířil se po sociálních sítích. Na záběrech, které potvrdily tiskové agentury, je zachycen Mudžáhid Azmí, obyvatel Dženínu, vodorovně přivázaný ke kapotě vozidla, které projíždí úzkou uličkou a míjí dvě sanitky.

Charkov hlásí po ruském vzdušném úderu tři mrtvé a pět desítek zraněných

Tři lidé zahynuli a přes 50 dalších utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na sociálních sítích to uvedli ukrajinští činitelé, podle kterých Rusové poničili bytový dům, obchody a zastávky veřejné dopravy. Starosta města Ihora Terechov informoval o čtyřech úderech. Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova invazní armáda útočila s využitím naváděných leteckých bomb.

Velká cena Španělska: Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal druhé pole position v kariéře

Lando Norris z McLarenu vyjádřil radost poté, co si během kvalifikace na Velkou cenu Španělska zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli 1. Norrisovi se podařilo předstihnout Maxe Verstappena, který zpočátku vedl úvodní jízdy Q3 na okruhu Barcelona-Catalunya. S časem 1 m 11,383 s se Norris dostal na první místo časových tabulek o pouhé dvě setiny sekundy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nio má nový typ výměnných stanic

Čínská společnost Nio představila čtvrtou generaci svých stanic pro výměnu vysokonapěťových akumulátorů v elektromobilech.Oproti předcházejícím verzím jsou tyto stanice výrazně...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kvůli požáru na ostrově Hydra zadržely řecké úřady 13 lidí

Třináct lidí bylo zadrženo v Řecku kvůli požáru na ostrově Hydra, který podle úřadů způsobil ohňostroj odpálený na jachtě poblíž pobřeží. Plameny zažehly jediný borovicový les na tomto turistickém ostrově. Incident vyvolal v Řecku, potýkajícím se s vedrem, vlnu rozhořčení, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Ukrajina podle ruských úřadů vyslala desítky dronů na ruské území

Ukrajina v noci na dnešek na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů, žádné škody však hlášeny nebyly. S odkazem na ruské představitele o tom informuje agentura Reuters. Ukrajinská armáda zase hlásí ruský útok třemi raketami, z nichž dvě byly zničeny nad Kyjevskou oblastí. Dva lidé byli při tomto útoku zraněni a mnoho domů poničeno, uvedly místní úřady.

Tisíce proíránských bojovníků nabízí Hizballáhu pomoc v boji proti Izraeli

Tisíce členů různých proíránských militantních skupin z Iráku, Sýrie, Jemenu a dalších zemí Blízkého východu jsou připraveny přijet bojovat do Libanonu po boku hnutí Hizballáh proti Izraeli, pokud by nynější přeshraniční konflikt na severu Izraele přerostl ve válku. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na své zdroje z těchto frakcí a analytiky. Napětí mezi Izraelem a Hizballáhem v posledních týdnech výrazně vzrostlo a i tomto konfliktu bude ve Washingtonu jednat izraelský ministr obrany Joav Galant, který tam odletěl dnes ráno.

Izraelská armáda přiznala porušení rozkazů při zacházení se zraněným palestinským podezřelým

Dnes izraelská armáda přiznala, že její vojáci porušili rozkazy, když ve městě Dženín převáželi zraněného Palestince přivázaného ke kapotě vojenského džípu. Incident, k němuž došlo v sobotu, byl zachycen na videozáznam a rozšířil se po sociálních sítích. Na záběrech, které potvrdily tiskové agentury, je zachycen Mudžáhid Azmí, obyvatel Dženínu, vodorovně přivázaný ke kapotě vozidla, které projíždí úzkou uličkou a míjí dvě sanitky.

Charkov hlásí po ruském vzdušném úderu tři mrtvé a pět desítek zraněných

Tři lidé zahynuli a přes 50 dalších utrpělo zranění při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské město Charkov. Na sociálních sítích to uvedli ukrajinští činitelé, podle kterých Rusové poničili bytový dům, obchody a zastávky veřejné dopravy. Starosta města Ihora Terechov informoval o čtyřech úderech. Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova invazní armáda útočila s využitím naváděných leteckých bomb.

Velká cena Španělska: Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal druhé pole position v kariéře

Lando Norris z McLarenu vyjádřil radost poté, co si během kvalifikace na Velkou cenu Španělska zajistil druhou pole position ve své kariéře ve Formuli 1. Norrisovi se podařilo předstihnout Maxe Verstappena, který zpočátku vedl úvodní jízdy Q3 na okruhu Barcelona-Catalunya. S časem 1 m 11,383 s se Norris dostal na první místo časových tabulek o pouhé dvě setiny sekundy.

Vietnamská komunita zůstává na Ukrajině, někteří za ni i bojují

Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, napsal deník The Guardian.

USA podpoří Izrael v případě války s Hizballáhem, ne však nasazením vojáků

Spojené státy jsou v případě války Izraele s libanonským Hizballáhem připraveny pomoci Izraeli zajistit jeho bezpečnost, ne však přímým nasazením svých vojáků. Podle televize CNN to sdělili američtí činitelé tento týden izraelské delegaci ve Washingtonu. O americké podpoře židovského státu v případě eskalace konfliktu hovořil tento týden podle serveru The Times of Israel (ToI) také poradce Bílého domu Amos Hochstein, který jednal v Izraeli s tamními vládními činiteli.
Reklama
Reklama