-2 C
Czech
Pondělí 9. února 2026
Válka na UkrajiněLídři G7 varovali Rusko, aby nepoužívalo biologické, chemické a jaderné zbraně

Lídři G7 varovali Rusko, aby nepoužívalo biologické, chemické a jaderné zbraně

Lídři skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes v Bruselu varovali Rusko před použitím biologických, chemických nebo jaderných zbraní na Ukrajině. Dodali, že v případě potřeby na Kreml uvalí další sankce. Ve společném prohlášení po schůzce konané na okraj dnešního mimořádného summitu NATO také uvedli, že všechny země skupiny jsou připravené přivítat ukrajinské uprchlíky.

S ohledem na narůstající ceny energií a energetickou závislost na Rusku, vyzvali představitelé G7 země těžící ropu a zemní plyn, aby jednaly zodpovědně a zvýšily dodávky na mezinárodní trhy. Klíčovou roli v tom podle nich hraje Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Prohlásili také, že se vyhnou zákazu vývozu potravin, a naléhali na ostatní státy, aby učinily totéž.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prostřednictvím videa varoval zástupce zemí skupiny G7, tedy Spojených států, Británie, Německa, Francie, Itálie, Kanady a Japonska, před „reálnou hrozbou“, že Moskva použije na Ukrajině chemické zbraně. Lídři ekonomicky vyspělých států se proti takové možnosti po setkání ostře ohradili. Uvedli, že nebudou šetřit úsilím, aby Putina a jeho příznivce pohnali k odpovědnosti.

„Pokud by Rusko připravovalo operaci pod falešnou vlajkou s cílem použít takové zbraně, bylo by to v rozporu se všemi pravidly, dohodami a úmluvami,“ řekl německý kancléř Olaf Scholz. „Naším zájmem je na to nejen upozorňovat, ale také varovat v rozhovorech, které vedeme. Nedělejte to,“ vzkázal Moskvě Scholz.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která se jednání také zúčastnila, uvedla, že partneři ze skupiny G7 jsou připravení přijmout další sankce. „Abychom vysušili zdroje, které Putin využívá k financování své války, nedovolíme žádné obcházení. A v případě potřeby jsme připraveni přijmout další opatření,“ napsala na twitteru.

Shodně se vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého se západní mocnosti snaží nadále Moskvu izolovat a vynutit si příměří na Ukrajině. „Tyto sankce mají dopad a jsou hmatatelné a musíme v nich pokračovat pro jejich odrazující účinek,“ řekl Macron.

Podporu Ukrajině vyjádřily i Spojené státy. „Byl jsem hrdý na to, že jsem se dnes mohl setkat se svými kolegy z G7. Jsme i nadále odhodláni stát na straně ukrajinského lidu a vlády, kteří hrdinně vzdorují vojenské agresi a vyvolané válce prezidenta Putina proti svému suverénnímu národu,“ uvedl americký prezident Joe Biden na twitteru.

Zástupci skupiny G7 také vzkázali běžným Rusům, že vůči nim nechovají žádnou zášť.

Reklama

Doporučujeme

Írán začal hromadně zatýkat členy reformního hnutí, včetně významných osobností

Íránské bezpečnostní síly začaly hromadně zatýkat představitele reformního hnutí v zemi, včetně řady významných osobností. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na lokální média. Vláda reformisty podezřívá z narušování politické situace v zemi během celostátních protivládních protestů, které vypukly na konci prosince.

Seguro nechce být opozičním prezidentem, vyzval k reformám v Portugalsku

Ačkoliv pochází z jiného politického tábora než současná středopravicová vláda, vítěz nedělní portugalské prezidentské volby António José Seguro nechce být opozičním prezidentem. Vyzval vládu i parlament, aby nalezly řešení problémů, které pociťují Portugalci, například bytovou krizi, uvedla dnes agentura EFE. Bývalý šéf socialistů Seguro, který porazil krajněpravicového politika Andrého Venturu, získal nejvíce hlasů v dějinách portugalské volby prezidenta.

Jihoafrická republika ukončí svou účast na mírové misi OSN v Kongu

Jihoafrická republika oznámila stažení vojáků ze stabilizační mise Organizace spojených národů (OSN) v Demokratické republice Kongo. Uzavírá se tím sedmadvacetileté nasazení v dlouhodobě nestabilní zemi, kde zuří vnitřní boje. Pretoria rozhodnutí obhajuje restrukturalizací svých zdrojů a sil.

EU a Británie vyzvaly k propuštění hongkongského demokratického aktivisty Laie

Evropská unie a Británie dnes vyzvaly k propuštění hongkongského prodemokratického aktivisty Jimmyho Laie, kterého soud v Hongkongu poslal na 20 let do vězení za porušení Čínou vnuceného zákona o národní bezpečnosti. Brusel stíhání osmasedmdesátiletého muže označil za politicky motivované. Naopak Peking podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že hongkongské úřady splnily svou povinnost a Lai si přísný trest zaslouží.

Ruské noční útoky na Ukrajinu zabily podle úřadů tři lidi

Ruské noční útoky na ukrajinská města si podle místních úřadů vyžádaly tři mrtvé, informovaly ukrajinské úřady. Při útoku ruských bezpilotních prostředků na Oděsu zemřel 35letý muž, oznámil náčelník vojenské správy tohoto města na jihu Ukrajiny Serhij Lysak. Těla patřící ženě a desetiletému chlapci nalezli záchranáři v troskách zničeného rodinného domku po ruském úderu na město Bohoduchiv v západní části Charkovské oblasti. Další tři lidé utrpěli zranění, informovali záchranáři na telegramu. Ukrajinské dronové útoky na Rusko dnes bez podrobností oznámila Moskva.

Generální ředitel deníku The Washington Post rezignoval

Generální ředitel vlivného amerického deníku The Washington Post Will Lewis rezignoval na svou pozici. Stalo se tak po oznámení masivního propouštění, které se dotklo třetiny pracovních míst. List je v posledních letech v krizi, z níž je obviňován právě Lawis. Situaci ještě zhoršila politická angažovanost média během předloňských prezidentských voleb.

Brad Arnold, zpěvák rockové kapely 3 Doors Down, zemřel na rakovinu

Brad Arnold, zpěvák americké rockové kapely 3 Doors Down nominované na cenu Grammy, zemřel v sobotu ve věku 47 let. Před několika měsíci oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina ledvin ve čtvrtém stadiu.

Lesy mizí, odlesňování zrychluje a mění život na Zemi

Lesy pokrývají asi třetinu souše. Živí 1,6 miliardy lidí a dávají domov zhruba 80 procentům suchozemských druhů. Zároveň vážou obrovské množství uhlíku. Přesto každý rok zmizí kolem 10 milionů hektarů lesa. To odpovídá ploše státu velikosti Portugalska.

Metoděj Jílek bere stříbro a přebírá štafetu po Martině Sáblíkové

Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek získal v neděli v Miláně stříbrnou olympijskou medaili na trati 5000 metrů. Časem 6:06,48 předčil všechny soupeře kromě Nora Sandera Eitrema a z někdejšího juniora, který ještě nedávno závodil na kolečkových bruslích, se během jediné sezony stal český sportovní tahoun.

Japonská vládní koalice bude mít po volbách podle NHK dvoutřetinovou většinu

Japonská vládnoucí koalice premiérky Sanae Takaičiové po dnešních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu nejméně 310 z 465 křesel. Oznámila to japonská stanice NHK, která vychází ze svých prognóz založených na názorech hlasujících, zpráv ze sčítacích středisek a dalších zdrojů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.

Pád Lindsey Vonn přerušil olympijský sjezd

Lindsey Vonn na olympijském sjezdu v Cortině d’Ampezzo vážně spadla a byla z trati transportována vrtulníkem. Američanka nastoupila navzdory nedávnému zranění kolene, závod musel být na desítky minut přerušen.

Zelenskyj uvalil sankce na dodavatele součástek pro ruské zbraně

Ukrajina zavádí nové sankce proti firmám, které vyrábějí nebo zprostředkovávají součástky používané v ruských střelách a dronech. Opatření se týká desítek společností i jednotlivců ze zahraničí a má zasáhnout cesty, kterými Rusko podle Kyjeva dál získává kritické komponenty navzdory už platným omezením.

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě "války". Řekl to dnes podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.

Maděrová vyhrála v Livignu olympijské zlato

Zuzana Maděrová získala pro Česko první zlatou medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině. V paralelním obřím slalomu v Livignu zvládla finále proti Rakušance Sabine Payer a vyhrála s výrazným náskokem. Česká výprava tak slaví hned na startu her, zatímco Ester Ledecká končila v téhle disciplíně už ve čtvrtfinále.

Portugalci volí příštího prezidenta, favoritem je středolevicový Seguro

V Portugalsku dnes ráno začalo druhé kolo prezidentských voleb. O post soupeří středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Všeobecně se očekává, že zvítězí Seguro, nicméně výsledek krajně pravicového politika bude podle agentury AFP pozorně sledován.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama