Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Libanon: Vyloupila banku, aby se dostala k vlastním úsporám. Teď je na útěku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Osmadvacetiletá libanonská návrhářka interiérů Sali Hafiz je na útěku. Se zbraní vnikla do banky a vyžádala si rodinné úspory. Potřebovala je na léčbu své sestry postižené rakovinou. Prý není žádný zločinec. Článek přinesla agentura Reuters, BBC či CSC.

  Sali Hafiz byla podle CBC první z nejméně 7 střadatelů, kteří minulý týden přepadli libanonské banky.

  „Jsme v zemi mafie. Pokud nejste vlk, vlci vás sežerou,“ řekla agentuře Reuters, když stála na polní cestě v libanonském rozeklaném údolí Bekaa, kde se od té doby skrývá.

  Hafiz minulý týden přepadla bejrútskou pobočku BLOM Bank a násilím si vzala úspory ve výši 13 000 dolarů z účtu své sestry, které byly zmrazeny kapitálovými kontrolami. Ty byly ze dne na den zavedeny komerčními bankami v roce 2019, ale nikdy nebyly legalizovány prostřednictvím legislativy.

  Video z ní udělalo hrdinku národa

  Natahuje kohoutek zbraně, která se později ukázala být pouhou hračkou. Stojí na stole a šéfuje zaměstnancům. Ty jí předávají balíky peněz. Dramatické záběry bezpečnostní kamery z ní okamžitě udělaly lidovou hrdinku v zemi, kde statisíce lidí byly připraveny o své úspory.

  Rostoucí počet lidí bere podle agentury Reuters věci do vlastních rukou. Jsou frustrováni tříletou finanční implozí, kterou napáchaly úřady. Ta vedla Světovou banku k tomu, aby ji popsala jako „řízenou elitou země“.

  Háfiz byla první z nejméně sedmi střadatelů, kteří minulý týden přepadli banky a přiměli je, aby kvůli obavám o bezpečnost uzamkly své vchody a požádaly vládu o bezpečnostní podporu.

  Vina státu

  George Haj ze syndikátu bankovních zaměstnanců uvedl, že tato přepadení ilustrují hněv, který by měl být namířen na libanonský stát. Ten je za krizi nejvíce odpovědný. Poznamenal, že od jejího začátku přišlo o práci přibližně 6000 zaměstnanců bank.

  Úřady loupeže odsoudily a uvedly, že připravují pro banky bezpečnostní plán.

  Ale vkladatelé tvrdí, že vlastníci a akcionáři bank se obohatili tím, že dostali vysoké úroky za půjčování peněz vkladatelů. Upřednostňují prý banky před lidmi, než aby uzákonili záchranný plán MMF.

  Vláda tvrdí, že usilovně pracuje na implementaci reforem MMF a jejím cílem je letos zajistit finanční pomoc ve výši 3 miliard dolarů.

  Lidé povzbuzují bankovní lupiče

  Série loupeží se setkala s širokou podporou. Davy se shromažďují před bankami, aby povzbudily lupiče vždy, když slyší, že dochází k přepadení.

  „Možná mě lidé viděli jako hrdinku, protože jsem byla první ženou, která toto udělala v patriarchální společnosti, kde by ženský hlas neměl být slyšet,“ řekla Hafiz a dodala, že neměla v úmyslu nikomu ublížit, ale byla unavená z nečinnosti vlády.

  „Všichni se spolčili, aby nás okradli a nechali nás hladovět a pomalu umírat,“ řekla.

  Když její sestra začala ztrácet naději, že si bude moci dovolit nákladnou léčbu, která by jí pomohla znovu získat pohyblivost a řeč narušenou rakovinou mozku, banka odmítla poskytnout její vlastní úspory. Hafiz se prý rozhodla jednat.

  Podepsala účtenku a předstírala těhotnou

  BLOM Bank v prohlášení uvedla, že pobočka spolupracovala s její žádostí o finanční prostředky, ale požádala o dokumentaci, jako to dělají pro všechny zákazníky požadující humanitární výjimky z neformálních kontrol.

  Hafiz se pak vrátila o dva dny později s maketou zbraně, která patřila jejím synovcům. Před přepadením sledovala populární egyptskou černou komedii Irhab w Kabab, neboli „Terorista a Kabab“, ve které muž frustrovaný vládní korupcí přepadne kvůli vysoké ceně masa státní budovu a požaduje kebab pro rukojmí.

  Podařilo se jí získat 13 000 dolarů z celkových 20 000 dolarů, dost na pokrytí cestovních výdajů pro její sestru a asi měsíc léčby. Podepsala účtenku, aby nebyla obviněna z krádeže.

  Kvůli krytí útěku zveřejnila na Facebooku, že už je na letišti na cestě do Istanbulu. Běžela domů, převlékla se do županu a šátku a na břicho si připevnila balík oblečení, aby vypadala jako těhotná.

  Policista, který zaklepal na její dveře „musel mít strach, že před ním porodím. Šla jsem dolů před nimi všemi, asi 60 nebo 70 lidí… přáli mi štěstí při porodu. Bylo to … jako ve filmech,“ řekla poté, co ji nedokázali během útěku identifikovat.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS