Více
  21.9 C
  Czech
  Pátek 9. června 2023

  Schwarzenegger zavzpomínal na okamžik, kdy manželce řekl, že má dítě s hospodyní: Byla zdrcená

  Arnold Schwarzenegger v novém dokumentárním seriálu promluvil o své hollywoodské kariéře, působení ve funkci kalifornského guvernéra i osobních skandálech. V sérii Arnold společnosti Netflix se pětasedmdesátiletý herec zamýšlí také nad okamžikem, kdy se během sezení v manželské poradně Marii Shriver přiznal, že má dítě s jejich hospodyní.

  Ukrajina podle Ruska v neděli zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty

  Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Jak poznamenává agentura Reuters, tyto informace není možné nezávisle ověřit. Ukrajina se k nim zatím nevyjádřila.

  Na serveru YouTube už není zakázané popírat legitimitu amerických voleb

  Platforma pro sdílení videí YouTube odvolala pravidlo, které zakazovalo uživatelům šířit nepodložená tvrzení, že prezidentské volby ve Spojených státech poznamenaly rozsáhlé podvody. Opatření zavedla na konci roku 2020 ve světle snahy tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa podkopat důvěru ve volby, které prohrál. Proč jej nyní ukončil, server podrobněji nevysvětlil.

  Jak meditovat s korálky mala

  Japa mala, zkráceně mala, je šňůra navlečených korálků, která slouží jako pomůcka při meditaci. Používáme je k počítání jednotlivých opakování mantry. Cílem je, abychom se soustředili na smysl, zvuk a sílu mantry, kterou recitujeme, spíše než na počty. Pomáhá prohlubovat a udržovat soustředění. Jak tedy korálky mala při meditaci používat?

  O původu a významu japa mala si můžete přečíst v tomto článku.

  Zpívání a posouvání korálků se používá jako duchovní nástroj téměř v každé kulturní a náboženské praxi. Existuje také velmi specifická technika, jak používat mala neboli buddhistické modlitební korálky k meditaci a duchovní aktivaci v józe. Používání korálků při recitaci mantry se nazývá meditace japa (džapa). Obvykle se praktikuje v sedě, ale lze ji provádět i ve stoje a při chůzi. Recitujeme tiše nebo nahlas a lze opakovat tak pomalu nebo rychle, jak je třeba, aby se vaše pozornost soustředila. Doporučuje se meditovat alespoň jednou denně. Meditace po dobu nejméně 10 minut bude přinášet nejlepší výsledky.

  korálky mala
  Korálky se používají téměř v každé kulturní a náboženské praxi. Jen pod jinými názvy.

  Šest jednoduchých kroků pro meditaci japa

  1. Pozice

  Tradičně se při této meditaci sedí na zemi. Sedací kosti si můžete podložit polštářem nebo složenou přikrývkou, aby vás nebolela záda. Mělo by se vám sedět pohodlně. Pokud sedíte na židli, mějte nohy rovně na podlaze a udržujte rovnou páteř. Pokud je to možné, neopírejte se o opěradlo židle. Ramena mějte uvolněná a hrudník (srdce) otevřený. Můžete sedět i v lotosovém sedu.

  2. Oči

  Během meditace japa můžete mít oči buď mírně přivřené, nebo zcela zavřené, nikoli však křečovitě. To pomáhá přivést vaši pozornost a vědomí dovnitř. Pokuste se minimalizovat všechna vnější rozptýlení. Nejlépe se vám bude meditovat v tiché a tlumeně osvětlené místnosti.

  3. Dýchání

  Váš dech by měl být pomalý, hluboký a uvolněný. Pomalu dýchejte nosem dovnitř a ven. Během meditace praktikujte dýchání do břicha. Při každém nádechu cítíte, jak se vaše břicho vzdouvá směrem ven, a s výdechem se stahuje.

  4. Držení korálků

  Držte korálky mala v pravé ruce (v Indii je levá ruka považována za nečistou) a během recitace mantry palcem a prostředníčkem „spočítejte“ každou mantru posunutím korálku. Ukazováček je vytažen směrem od ruky a neměl by se dotýkat modlitebních korálků. Nepoužívejte ho k počítání. Velký korálek na konci (guru) se nepočítá a ani byste se ho neměli dotýkat palcem. Používá se jako značka pro počáteční a konečný bod recitace.

  korálky mala
  Během recitace „spočítejte“ každou mantru posunutím korálku.

  5. Opakování

  Pokračujte v posunování korálků po šňůře prsty pro každou mantru, dokud neskončíte u guru a nedokončíte tak 108 opakování. Pokud máte mala z 27 korálků, budete to muset zopakovat ještě třikrát.

  korálky mala
  Mala z 27 korálků.

  6. Mysl

  Zaměřte svou mysl na mantru a soustřeďte se na pocit palce, který se dotýká korálků. Když se objeví myšlenky, přesuňte svou pozornost zpět na recitaci a korálky. Experimentujte s tempem recitace mantry a najděte si takové tempo, které vám umožňuje co nejvíce soustředit pozornost. Některé jogínské a buddhistické tradice synchronizují dech s recitací, aby více zaměřily mysl.

  Volba mantry

  Mantra je slovo nebo řada slov nahlas či tiše odříkávaná k vyvolání jejích duchovních vlastností. V jogínské praxi je mantra sanskrtské slovo, které má zvláštní schopnosti transformovat vědomí, podporovat uzdravení nebo plnit touhy. Buddhistickou nebo sanskrtskou mantru vám dává učitel nebo si ji sami zvolíte. Při výběru mantry si ujasněte, co je vaším záměrem, a používejte svou intuici spíše než intelekt. Možná si budete chtít vyzkoušet více manter a zjistit, jak se při nich cítíte, abyste si vybrali, která mantra vám nejlépe vyhovuje.

  Co je mantra a o jejím použití si přečtěte v článku: Mantra – slovníček jógy.

  Sledujte nás na sítích

  Binance přesměrovala 12 miliard dolarů do firem ovládaných ředitelem Changpengem Zhao, tvrdí SEC

  Generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng 'CZ' Zhao a Guangying 'Helina' Chen obdrželi prostřednictvím své holdingové společnosti miliardy dolarů z prostředků zákazníků, tvrdí Komise pro cenné papíry (SEC) v novém soudním dokumentu.

  Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

  Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

  Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

  Bývalý americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Pozice stolu a jak ji praktikovat

  Pozice stolu je „přechodová“ pozice, která je výchozím bodem pro řadu dalších ásan. Správné vyrovnání v této pozici je důležité pro dosažení správného vyrovnání pozic, které ji následují. Mezi ně patří například pozice kočky a krávy či prkno a boční prkno.

  Výhody prenatální jógy a co vás na lekci čeká

  Pokud jste těhotná a hledáte způsoby, jak relaxovat nebo zůstat fit, možná zvažujete prenatální jógu. Věděli jste ale, že prenatální jóga vám také může pomoci připravit se na porod a podpořit zdraví vašeho miminka?

  Tiktokeři vychvalují pozici žáby a slibují (nejen) lepší sex. K tématu se vyjádřila odbornice

  Jógovou pozici žáby pořádně zpopularizovala sociální síť TikTok. Videa, která tvrdí, že je to lék na všechno, od bolesti přes trávení, duševní zdraví až po lepší sex, se stávají virálními. Co na to říkají odborníci?

  Jak může jóga snížit riziko onemocnění

  Věda říká, že praxe jógových ásan (póz) a dechových cvičení může zmírnit stres, úzkost a posílit imunitu. Ale neexistuje žádný přímý důkaz, že zabraňuje nachlazení, chřipce, koronaviru a dalším infekcím. Jak tedy prospívá imunitnímu systému?

  Pozice žáby: Jak na to

  Pozice žáby je protahovací póza pro boky a vnitřní stranu stehen. Zvyšuje flexibilitu a rozsah, je však velice intenzivní. Její tradiční sanskrtský název je Mandukásana. Jak ji praktikovat a pro koho není určena?

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Binance přesměrovala 12 miliard dolarů do firem ovládaných ředitelem Changpengem Zhao, tvrdí SEC

  Generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng 'CZ' Zhao a Guangying 'Helina' Chen obdrželi prostřednictvím své holdingové společnosti miliardy dolarů z prostředků zákazníků, tvrdí Komise pro cenné papíry (SEC) v novém soudním dokumentu.

  Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

  Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

  Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

  Bývalý americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Princ Harry má za sebou křížový výslech. Podle komentátorů ho ustál se ctí

  Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Vévoda ze Sussexu působil uvolněnějším dojmem než předchozí den.