Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Lední medvěd v Norsku zranil francouzskou turistku 

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Lední medvěd dnes na Špicberkách v arktické oblasti Norska zaútočil na tábořiště a zranil francouzskou turistku, která byla součástí skupiny 25 lidí. Zranění ji neohrožují na životě, informovaly podle agentur AP a AFP místní úřady. Medvěd byl zraněný a musel být utracen, informoval o několik hodin později server Svalbardposten.

  Žena, jejíž totožnost úřady neupřesnily, patřila do 25členné skupiny kempující v lokalitě Sveasletta v centrální části souostroví, které náleží k Norsku. Tábořiště se přes fjord nachází naproti největšímu špicberskému městu Longyearbyen.

  K místu útoku, který byl ohlášen krátce před 08:30 SELČ, úřady vyslaly vrtulník, řekl šéf místní policie Stein Olav Bredli. „Francouzka utrpěla zranění na paži. Na ledního medvěda jsme stříleli, což ho zaplašilo,“ řekl Bredli. Vrtulník ženu přepravil do nemocnice v Longyearbyenu.

  Hlavní ostrovní deník Svalbardposten informoval, že šlo o ženu po čtyřicítce a že podle Solveig Jacobsenové z místní nemocnice má utrpěla jen lehká zranění.

  Podle Bredliho byl zraněn i lední medvěd. Po bližší prohlídce bylo zjištěno, že má příliš závažná poranění, a musel být utracen. Medvěd byl poté převezen k dalšímu zkoumání do Longyearbyenu.

  Po celých Špicberkách lze často narazit na varování před ledními medvědy. Návštěvníkům, kteří se rozhodnou spát pod širým nebem, úřady naléhavě doporučují, aby u sebe měli střelnou zbraň. Lední medvědi od 70. let minulého století na souostroví zabili nejméně pět lidí. Naposledy se obětí stal 38letý Nizozemec v roce 2020.

  V roce 2015 lední medvěd vytáhl ze stanu českého turistu tábořícího spolu s dalšími severně od Longyearbyenu. Šelma se sápala muži na záda a způsobila mu lehká zranění, než ji zahnaly výstřely. Úřady později medvěda našly a zabily. V Arktidě žije odhadem na 20.000 až 25.000 ledních medvědů, napsala AP.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS