Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině – poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.
Podle Reuters může být předmětem jednání i možné zprostředkování návštěvy severokorejského vládce Kim Čong-una v Rusku. Lavrov dorazil z malajské metropole Kuala Lumpur, kde se účastnil zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle KCNA se mimo jiné sejde se svým severokorejským protějškem.
Russian foreign minister arrives in North Korea, KCNA says https://t.co/25ym6iSTYS https://t.co/25ym6iSTYS
— Reuters World (@ReutersWorld) July 12, 2025
V polovině června navštívil Severní Koreu tajemník bezpečnostní rady ruského prezidenta a exministr obrany Sergej Šojgu, který po jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem oznámil, že KLDR vyšle tisícovku ženistů a 5000 armádních stavebních dělníků na obnovu poničené infrastruktury v Kurské oblasti.
„Předseda Kim Čong-un přijal rozhodnutí vyslat do Ruska 1000 ženistů, aby odminovali ruské území, a také 5000 vojenských stavbařů, aby obnovili poničené objekty infrastruktury,“ řekl tehdy Šojgu
Lavrov navštívil Severní Koreu naposledy v červnu 2024, kdy doprovázel šéfa Kremlu Vladimira Putina na summit s Kimem v Pchjongjangu. Vedoucí představitelé podepsali dohodu o strategickém partnerství, v níž se zavázali k vzájemné pomoci v případě, že některá ze zemí bude čelit agresi.
Země nezveřejnily, kolik severokorejských vojáků v Rusku nasadily, ale představitelé Jižní Koreje, USA a Ukrajiny odhadují, že Severní Korea vyslala na podzim loňského roku do Ruska přibližně 10.000 až 12.000 vojáků. Jižní Korea později uvedla, že Severní Korea počátkem tohoto roku vyslala do Ruska dalších zhruba 3000 až 4000 vojáků.
Američtí, jihokorejští a japonští představitelé podle Reuters vyjadřují obavy, že by Kim mohl výměnou od Ruska požadovat dodávky technologií, což by mohlo zvýšilo hrozbu severokorejského jaderného programu.