Reklama

Zázvor – zařaďte ho do jídelníčku

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Zázvor patří do stejné rodiny jako kurkuma a kardamom. Nejen ve starověké Indii a Číně, ale i v Řecku a Římě, byl jeho oddenek (kořen) uctíván. Perník, zázvorové pivo a nakládaný zázvor jsou známé výrobky, ale zázvor je více než jen kořením – jeho léčivé vlastnosti byly ceněny a využívány po celé věky.

5 zdraví prospěšných účinků zázvoru

1. Zmírňuje příznaky nachlazení a zahřívá tělo

Když se cítíte nachlazení, zkuste pít zázvorový čaj. Zahřeje vás zevnitř a podpoří pocení. Stejně tak si ho můžete dát pokaždé, když přijdete z procházky mrazivou zimní krajinou.

zázvor
Zázvorový čaj vás v zimním období zahřeje.

2. Pomáhá při žaludeční nevolnosti

Kořen zázvoru snižuje příznaky spojené s kinetózou, včetně závratí, nevolnosti, zvracení a studeného pocení. Nejčastěji se používá k léčbě nevolnosti a zvracení spojených s těhotenstvím. Zeptejte se však svého lékaře, zda je pro vás vhodný.

3. Má léčivé účinky na pokožku

Při zevním použití může zázvor stimulovat krevní oběh a uklidňovat popáleniny.

4. Pomáhá zmírnit bolest

Kořen, část rostliny, která se nejčastěji používá v alternativních formách medicíny, je bohatý na těkavé oleje, které obsahují aktivní složku gingerol. Při pravidelné konzumaci zázvoru u lidí s revmatoidní artritidou bylo pozorováno zlepšení pohyblivosti pacientů a také snížení bolesti.

zázvor
Kořen zázvoru se používá v alternativní medicíně.

5. Uklidňuje trávicí systém

Jako účinný lék na bolesti žaludku má zázvor velmi dlouhou tradici. Podporuje vylučování nadbytečných plynů z trávicího systému a zklidňuje střevní trakt.

Jak zázvor vypadá

Rostlina zázvoru je plíživá trvalka se silnými, hlízovitými podzemními stonky, které mohou dorůst až do délky jednoho metru. Jamajský druh, který se pěstuje hlavně v tropických zemích, je světlejší a je považován za nejlepší odrůdu pro kulinářské použití.

Původ zázvoru

Tato rostlina je původem z jihovýchodní Asie, Indie a Číny. V tamních regionech je nedílnou součástí stravy a po tisíce let je ceněn pro své aromatické, kulinářské a léčivé vlastnosti. Římané nejprve dováželi zázvor z Číny. V polovině 16. století již přicházelo do Evropy z východní Indie více než 2 tisíce tun ročně. Mezi přední komerční vývozce zázvoru dnes patří Jamajka, Indie, Fidži, Indonésie a Austrálie.

Formy zázvoru

Zázvor si dnes můžete koupit v různých formách:

  • Sušené kořeny
  • V prášku – sušený kořen, který byl rozemlet
  • Konzervovaný – vyrobený z čerstvých mladých kořenů, které byly oloupány, nakrájeny na plátky a povařeny v cukrovém sirupu
  • Kandovaný, který se také vaří v cukrovém sirupu, poté se suší na vzduchu
  • Nakládaný zázvor – kořen nakrájený na tenké plátky a naložený v octě. V Japonsku je známý jako příloha k sushi
zázvor
Zázvor si můžete koupit i sušený.

10 gramů čerstvého zázvoru obsahuje:

  • 4 kalorie
  • 0,2 g bílkoviny
  • 0,1 g tuku
  • 0,8 g sacharidů
  • 0,2 g vlákniny

Jak vybrat a uchovávat zázvor

Čerstvý zázvor lze zakoupit ve většině supermarketů. Zralé kořeny mají tvrdou slupku, kterou musíte před konzumací oloupat. Lze ho skladovat v chladničce až tři týdny. Je-li to možné, dávejte přednost čerstvému zázvoru před sušeným. Kořen by měl být svěží, pevný, hladký a bez plísní, bez známek rozpadu nebo zvrásněné pokožky. Pokud si koupíte sušený zázvor, skladujte ho ve vzduchotěsné nádobě na chladném, tmavém a suchém místě po dobu nejvýše šesti měsíců.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama