MagazínKrálovská rodina zveřejnila příčinu smrti prince Philipa

Královská rodina zveřejnila příčinu smrti prince Philipa

Podle britského deníku The Telegraph, který měl získal úmrtní list prince Philipa, zemřel 99letý manžel britské panovnice „stářím“. Příčinu smrti vévody z Edinburghu potvrdil sir Huw Thomas, hlavní lékař královské rodiny. Ve středu o tom informoval magazín People a Entertainment Tonight.

Typicky je vysoký věk přijatelný jako příčina smrti, pokud je pacientovi více než 80 let a pokud se o něj lékař dlouhodobě osobně stará. Doktor Huw Thomas měl v péči vévodu z Edinburghu a královnu Alžbětu už od roku 2014. Úmrtí prince Philipa tak nesouviselo z žádnou nemocí nebo zraněním.

Prince Philip, kterému by v červnu bylo 100 let, v posledních letech sužovaly zdravotní problémy poté, co se v srpnu 2017 stáhl z veřejného života.

V lednu 2019 měl vévoda z Edinburghu autonehodu, po které se dobrovolně vzdal řidičského průkazu. V prosinci téhož roku byl hospitalizován kvůli dřívějším problémům, uvedl tehdy palác.

Podle Buckinghamského paláce byl 16. února znovu přijat do nemocnice krále Edwarda VII., aby se podrobil několikadennímu pozorování poté, co se „cítil špatně“ a byl léčen s infekcí. To mělo za následek nejdelší pobyt prince v nemocnici, který trval 28 dní.

V březnu byl převezen do nemocnice sv. Bartoloměje, kde podstoupil úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Následně byl transportován zpět do nemocnice krále Edwarda VII. Na hrad Windsor se vrátil 16. března, kde trávil čas společně s královnou uprostřed pandemie covidu-19.

Fotogalerie: Pohřeb prince Philipa

Princ Philip zemřel pokojně 9. dubna na hradě Windsor, oznámil minulý měsíc Buckinghamský palác. S královnou Alžbětou byl ženatý 73 let. Měli spolu čtyři děti: prince Charlese, princeznu Anne, prince Andrewa a prince Edwarda. Pohřeb vévody z Edinburghu se uskutečnil 17. dubna.

Doporučujeme

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.

Vůdkyni barmské opozice Su-Ťij navštívil v domácím vězení Červený kříž, poprvé od vojenského puče

Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij se po téměř čtyřech letech poprvé prokazatelně setkala s lidmi mimo okruh vojenské vlády. Delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) ji navštívila v domácím vězení, kam byla přemístěna po zmírnění původního trestu. Fotografie zveřejněné vojenským režimem naznačují, že někdejší premiérka je v dobrém zdravotním stavu.

Shell se zbavuje části zelené energetiky v Evropě

Energetická společnost Shell prodá své evropské podnikání v oblasti pozemních obnovitelných zdrojů francouzské TotalEnergies. Součástí dohody jsou větrné a solární elektrárny i bateriová úložiště v několika zemích. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Rumunsko odstřelilo skály v Dunaji, aby zajistilo vodu pro jadernou elektrárnu

Rumunská armáda pomocí řízeného odstřelu odstranila část skály v Dunaji. Mimořádný zásah má přivést více vody k jaderné elektrárně Cernavodă, jejíž provoz ohrožuje dlouhotrvající sucho.

KOMENTÁŘ: USA nakoupily jeny. Chce Trump zachránit Japonsko nebo sám sebe?

Spojené státy provedly s Japonskem koordinovaný nákup jenu. Něco takového se nestalo 15 let. Intervence má za cíl zbrzdit pokles jenu vůči americkému dolar. Proč se USA do akce připojily?

U pobřeží západní Afriky našli zachovalý korálový útes

U pobřeží západoafrického Beninu se podařilo znovu objevit korálový útes, který vědci považovali za ztracený. Ekosystém ukrytý více než 50 metrů pod hladinou zůstal navzdory desetiletím bez výzkumu živý a hostí pestrou škálu korálů i ryb.

USA a Japonsko společně podpořily jen. Nevylučují další intervence

Japonsko a Spojené státy poprvé od roku 2011 společně zasáhly na devizovém trhu na podporu japonského jenu a omezení jeho prudkých výkyvů. Japonské ministerstvo financí v pondělí potvrdilo, že došlo ke koordinované intervenci ve spolupráci s americkým ministerstvem financí.

Maroko viní z migrační vlny do Ceuty pašeráky a dezinformace

Marocká vláda obvinila z nedávné migrační krize ve španělském městě Ceuta na severu Afriky pašeráky a šíření dezinformací, informují dnes španělská média. Jde o první oficiální vyjádření Rabatu ke čtvrtečním událostem, kdy z Maroka do sousední Ceuty podle španělské vlády proniklo na 50.000 migrantů, vedení Ceuty hovořilo dokonce o 60.000. Marocká vláda dnes tvrdí, že těchto lidí bylo jen asi 40.000. Téměř všichni už v pátek španělské město opustili, zůstává tam ale ještě několik tisíc běženců.

USA a Írán v pondělí usednou k jednacímu stolu, tvrdí Trump. Teherán mlčí

Válka s Íránem by se mohla chýlit ke konci. Americký prezident Donald Trump potvrdil, že nová jednání s islámskou republikou začnou v pondělí. Íránská diplomacie se k tomu ale zatím nevyjádřila a íránská média jednání nepotvrdila.

Infantinova pozice v čele FIFA je podle šéfa evropských lig neudržitelná

Pozice Gianniho Infantina v čele FIFA se po neúspěšném obchodním plánu otřásá. Prezident světového fotbalu chtěl nabídnout soukromým investorům menšinový podíl na komerčních právech světových šampionátů. Po silném odporu však FIFA od návrhu ustoupila.

Rusko bombardovalo okolí Záporoží, Ukrajina opět útočila na logistické centrum

Jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění, když Rusko bombardovalo okolí Záporoží. Uvedl to dnes velitel vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Největší ruský on-line prodejce Wildberries oznámil, že Ukrajina zaútočila na další jeho sklad.

Při hašení lesních požárů západně od Atén se srazily dva vrtulníky

Západně od Atén se dnes při hašení lesních požárů srazily dva vrtulníky, posádka jednoho z nich je v pořádku, po druhé se pátrá, informují podle agentury DPA místní média. Podle nich požáry v této oblasti od pátku zničily už přes 10.000 hektarů porostu. Dnes byli také zatčeni dva lidé, kteří jsou podezřelí, že vypuknutí požáru nedbalostí způsobili. Lesy hoří také v dalších částech Řecka.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama