Reklama

Využití esenciálních olejů mimo aromaterapii

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Aromaterapie není jediným způsobem použití éterických olejů. Mnoho lidí používá esenciální oleje k provonění svých domovů nebo osvěžení prádla. Používají se také jako přírodní vůně v domácí kosmetice a vysoce kvalitních přírodních produktech.

V některých zemích je také naprosto běžné využívat esenciální oleje jako bezpečnou a ekologickou alternativu k umělým repelentům proti komárům. Známé je použití například citronelly, která po aplikaci odpuzuje komáry po dobu přibližně dvou hodin.

Jak vybrat správné esenciální oleje

Mnoho společností tvrdí, že jejich oleje jsou „čisté“ nebo „lékařské“. Tyto termíny však nejsou univerzálně definovány, proto nemají velkou váhu. Kvalita a složení éterických olejů se může velmi lišit.

Při výběru pouze vysoce kvalitních olejů mějte na paměti následující tipy:

Čistota: Najděte olej, který obsahuje pouze rostlinné aromatické sloučeniny, bez přísad nebo syntetických olejů. Čistý olej obvykle uvádí spíše botanický název rostliny (například Lavandula officinalis) než výrazy jako „esenciální olej z levandule“.

Kvalita: Pravé esenciální oleje jsou ty, které byly extrakčním procesem změněny nejméně. Vyberte si esenciální olej bez chemikálií, který byl extrahován destilací, nebo mechanickým lisováním za studena.

Reputace: Kupte si značku s dobrou pověstí výrobce kvalitních produktů.

Bezpečnost a vedlejší účinky

To, že je něco přírodní, neznamená, že je to vždy bezpečné. Rostliny a bylinné produkty obsahují mnoho bioaktivních sloučenin, které mohou poškodit vaše zdraví. A éterické oleje se nijak neliší.

Při vdechnutí, nebo kombinaci se základovým olejem pro použití na kůži je však většina esenciálních olejů považována za bezpečnou. Nezapomeňte vzít v úvahu ostatní ve svém okolí, kteří by mohli vdechovat aroma, včetně těhotných žen, dětí a domácích zvířat.

Některé vedlejší účinky, které se mohou při použití esenciálních olejů vyskytnout, jsou:

  • vyrážky
  • astmatické záchvaty
  • bolesti hlavy
  • alergické reakce

Oleje, které jsou nejčastěji spojovány s nežádoucími účinky, jsou levandule, máta peprná, čajovník a ylang-ylang. Ty s vysokým obsahem fenolů jako je skořice, mohou způsobit podráždění pokožky a neměly by se používat na pokožku, aniž by byly kombinovány se základním olejem. Esenciální oleje vyrobené z citrusových plodů zase zvyšují reakci pokožky na sluneční světlo a může dojít k popáleninám.

Polykání esenciálních olejů se nedoporučuje. Opatrné by při použití měly být těhotné a kojící ženy.

U drobných zdravotních problémů je používání éterických olejů jako doplňkové terapie pravděpodobně neškodné. Pokud však máte vážný zdravotní stav nebo užíváte léky, měli byste jejich použití prodiskutovat s lékařem.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

cvičení

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Znáte ty dny, kdy máte spoustu důvodů, proč zrovna dnes vynechat pravidelný trénink? Jsou to legitimní důvody, nebo jen výmluvy? Na co byste se měli zeptat sami sebe si přečtěte v článku.

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Rozhodnout se cvičit někdy v budoucnosti je snadné. Ve skutečnosti se často rozhodujete, když jste odpočatí, energičtí a motivovaní. Co se stane, když přijde čas to skutečně dodržet?
Běh

Kdy a jak odpočívat při běžeckém tréninku

Pokud se rozhodnete, že zařadíte do běžeckého plánu dny odpočinku, je dalším krokem jejich strategické naplánování. Nejlepší dny pro odpočinek budou záviset na tom, jaký jste typ běžce, kdy obvykle běháte (a jak dlouho) a jestli trénujete na konkrétní událost.
Esenciální oleje

Co jsou esenciální oleje a jak fungují?

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je forma alternativní medicíny, která využívá výtažky z rostlin k podpoře zdraví a pohody.
Běh

Měli byste běhat každý den?

I když víte, že běh je skvělé cvičení, možná si říkáte, jestli je každodenní běhání chytrý nápad. Zvažte všechny přínosy i rizika, než si slíbíte běhat každý den.

Oblíbené cross-trainingové aktivity pro běžce

Křížový trénink je skvělým doplňkem vašeho běžeckého programu. Existuje mnoho možností, co cvičit. Vyberte si podle dostupnosti či preferencí.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama