-2.9 C
Czech
Sobota 17. ledna 2026
ZajímavostiKomise v Minnesotě vybrala novou vlajku, starou vidí původní národy jako urážku

Komise v Minnesotě vybrala novou vlajku, starou vidí původní národy jako urážku

Novou vlajkou amerického státu Minnesota by měla být kompozice s osmicípou hvězdou na tmavě modrém poli na levé straně a světle modrým polem napravo, rozhodla tento týden speciální komise sestavená za účelem nahrazení starých symbolů regionu. Dosavadní vlajku, která obsahuje znak s indiánem na koni, považují mnozí potomci původních obyvatel za urážlivou, napsala agentura AP.

Bílá hvězda na nově navržené vlajce znázorňuje Polárku a odkazuje na motto státu, kterým je „hvězda severu“. Tmavě modré pole představuje zjednodušený tvar Minnesoty, zatímco pod světle modrou částí předseda expertní komise Luis Fitch vidí řeku Mississippi, která ve státě pramení.

Výbor pro revizi státních symbolů tento poměrně jednoduchý návrh schválil poměrem 11 hlasů ku jednomu. Už předtím vybral nový znak Minnesoty, který zobrazuje potáplici, neboli místního „státního ptáka“. Pokud je regionální parlament neodmítne, nové symboly automaticky vstoupí v platnost na začátku dubna příštího roku.

Snaha aktualizovat znak a vlajku reaguje na dlouholetou kritiku stávající vlajky z roku 1957, která je aktualizovanou verzí té původní z roku 1893. Na modrém pozadí na ní je emblém, který zobrazuje osadníka orajícího pole vedle pušky opřené o pařez, zatímco za ním odjíždí k zapadajícímu slunci indián na koni. Podle kritiků tento výjev naznačuje, že původní obyvatelé oblasti byli poraženi a odešli, zatímco bílí přistěhovalci zvítězili a zůstávají.

Podle televize CNN se výzvy ke změně státního znaku objevují už od 60. let minulého století. Jedenáct oficiálně uznaných domorodých kmenů v Minnesotě považuje původní verzi za urážlivou. Zároveň někteří odborníci na studium vlajek uváděli, že je příliš komplikovaná a že státní vlajku by mělo být schopné nakreslit i dítě.

Porota novou podobu vybírala ze zhruba 2500 návrhů, ten vítězný je upravenou verzí kompozice zaslané 24letým umělcem Andrewem Prekkerem z městečka Luverne. Ten řekl, že pro něj bylo „surreálné“, když se dozvěděl o výsledku řízení. „Mou největší nadějí je, že tato nová vlajka bude konečně vhodným zástupcem našeho státu a všech jeho obyvatel,“ uvedl v prohlášení zaslaném komisi.

Minnesota není v USA prvním státem, který vybíral novou vlajku kvůli kontroverznímu odkazu té původní na moderní dějiny. Mississippi od roku 2020 používá novou vlajku s květem šácholanu, která nahradila symbol zahrnující bojový prapor jižanské Konfederace z doby americké občanské války. Podobným procesem si na začátku tisíciletí prošel také stát Georgia.

Reklama

Doporučujeme

Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje guvernéra Walze a starostu Freye

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů. Informovala o tom stanice CBS s odvoláním na informované zdroje. Mezi vyšetřovanými představiteli jsou podle stanice guvernér státu Tim Walz a starosta města Jacob Frey. Oba politici kritizovali zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Představitelé administrativy prezident Donalda Trumpa označili tři střely do hlavy za nutnou sebeobranu.

Trump zvažuje nařídit strop u úroků na kreditních kartách exekutivním příkazem

Bílý dům zvažuje vydání exekutivního příkazu, který by zastropoval úrokové sazby na kreditních kartách na deset procent. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.

Bílý dům představil tým pro obnovu Gazy

Bílý dům oznámil složení týmu, který má dohlížet na další kroky v Pásmu Gazy po uzavření příměří mezi Izraelem a Hamásem. Americká administrativa zároveň počítá s tím, že část procesu převezme palestinský technokratický výbor, který se už sešel v Káhiře.

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, chystá jednání se spojenci

Ukrajina kvůli ruským útokům již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu. Dnes to oznámil ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal, uvedla zpravodajská televize ntv. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Země chce kvůli energetické krizi dovážet více elektřiny, kvůli napjaté situaci připravuje online jednání se spojenci z takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, známé též jako ramsteinská skupina.

Fico se při návštěvě USA podle Bratislavy sejde s americkým prezidentem Trumpem

Slovenský premiér Robert Fico se při dnes začínající návštěvě Spojených států sejde v sobotu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago, informoval ČTK úřad slovenské vlády. Ficova pracovní cesta do USA byla původně oznámena jen v souvislosti s plánovaným podpisem mezivládní dohody obou zemí o spolupráci v jaderné energetice. Slovenská opozice opět kritizovala, že vláda si připravuje půdu k tomu, aby mnohamiliardovou zakázku na výstavbu nové jaderné elektrárny na Slovensku zadala americké firmě Westinghouse bez vypsání mezinárodní soutěže. Fico v reakci slovně na opozici zaútočil.

Afghánec, který loni v Mnichově najel autem do lidí a dva zabil, jde před soud

V Mnichově začal soudní proces s pětadvacetiletým mužem obviněným z loňského útoku, při němž najel automobilem do davu lidí a zabil dvě osoby. Podle obžaloby šlo o úmyslný čin motivovaný náboženským extremismem.

Inflace v prosinci zůstala na 2,1 procenta

Meziroční inflace v Česku v prosinci 2025 zůstala na 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny podle statistiků klesly o 0,3 procenta.

Senátní výbor v USA pozastavil jednání o zákonu CLARITY

Americký Senát tento týden odložil plánované projednání zákona Digital Asset Market Clarity Act známého jako CLARITY Act. Jednání se mělo odehrát 15. ledna 2026 v Senátním bankovním výboru, nakonec se ale termín posunul po tom, co Coinbase stáhla podporu aktuální verzi návrhu.

Dva lidé jsou podle úřadů zranění po útoku dronu na ruskou Rjazaň

Dva lidé utrpěli zranění při útoku ukrajinského dronu na Rjazaň, město ležící jihovýchodně od Moskvy. Informoval o tom ruskojazyčný telegramový kanál Astra. Letecký poplach dnes ráno krátce platil v Kyjevě, protože k městu se blížily ruské útočné drony.

Německo navštíví syrský prezident Ahmad Šara, setká se s Merzem

Syrský prezident Ahmad Šara příští týden navštíví Německo, v úterý se setká s kancléřem Friedrichem Merzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu prezidenta a oznámení mluvčího německé vlády. Podle médií by měl Šara v Německu jednat především o dalším osudu syrských uprchlíků, ale také o německé pomoci při obnově válkou zpustošené Sýrie.

Evropské jednotky v Grónsku Trumpa neodradí, uvedl Bílý dům

Přítomnost evropských jednotek v Grónsku snahu Donalda Trumpa o získání ostrova neovlivní, řekla mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt. Na autonomní dánské území dorazili první evropští vojáci. Schůzka mezi dánskými, grónskými a americkými představiteli spor nevyřešila.

Machado věnovala svoji Nobelovu medaili Trumpovi

Venezuelská opoziční lídryně Maria Corina Machado předala ve čtvrtek v Bílém domě americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi medaili, kterou dostala k Nobelově ceně míru. Schůzka měla jasný cíl. Machado chce získat vliv na to, jak bude Washington formovat politickou budoucnost Venezuely.

EPA mění přístup k regulaci znečištění ovzduší

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí mění způsob, jakým posuzuje přínosy regulací ovzduší. Zdravotní dopady znečištění bude dál hodnotit, ale už jim nebude přiřazovat konkrétní finanční hodnotu. Kritici varují, že to může usnadnit oslabování ochrany zdraví i klimatu.

Prezident Pavel zahájil ve Lvově návštěvu Ukrajiny

Český prezident Petr Pavel je na Ukrajině. Schůzkou s představiteli místní správy v západoukrajinském Lvově dnes zahájil svou třetí návštěvu Ruskem napadené země od nástupu do funkce hlavy státu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama