Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Kdybych nebyl boxer, nemohl bych dělat to, co dělám. Příběh boxerského kinga Muhammada Aliho

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Muhammad Ali se narodil 17. ledna roku 1942 jako Cassius Marcellus Clay, Jr. Ve svém životě se stal boxerskou hvězdou v těžké váze a změnil svět nejen boxu ale i sportu všeobecně. Muhammad Ali byl jednou z nejikoničtějších amerických postav 20. století. Nebyl jen průkopnickým sportovcem jehož boxerské umění uchvátilo zemi, ale také otevřeným aktivistou, který odsuzoval křivdy páchané ve světě.

  Muhammad Ali byl symbolem boje za to, v co věříte. Překonal rasismus a posměšky kvůli náboženství, vzdoroval vládním nařízením o morálních postojích a nikdy nedovolil, aby někdo kompromitoval jeho přesvědčení. Podle NBC News začal Ali se svými názory přicházet na scénu na počátku 60. let.

  Ali začal boxovat kolem dvanáctého roku svého života. Po nahlášení krádeže svého kola mu policista sdělil, že by se měl naučit boxovat, aby se naučil bránit. Poté, co Ali prošel amatérskými soutěžemi, udělal si poměrně rychle jméno před účastí na olympijských hrách v roce 1960 v Římě. 18letý hráč získal zlatou medaili v polotěžké váze a vrátil se do Louisville, aby se stal profesionálem. Tehdy začalo jeho nechvalně známé plácnutí, které mu vyneslo přezdívku „Louisville Lip“.

  Muhamad Ali jako aktivista

  Ali konvertoval v roce 1963 k islámské víře, která ho podporovala ve svých názorech. Americká muslimská sekta obhajovala rasovou separaci. Inspirován svým nově nalezeným přítelem Malcolmem X, změnil své „otrocké jméno“ Cassius Clay na proslulého Muhammada Aliho, které od té doby známe. Bylo mu 22 let, když učinil toto rozhodnutí, které v té době vyvolalo rozporuplné reakce veřejnosti.

  Poté, co šestkrát obhájil svůj titul, byl Ali v roce 1967 povolán sloužit v americké armádě. Slavnostně odmítl s tím, že válka není v souladu s jeho vírou.

  „Moje svědomí mi nedovolí jít zastřelit svého bratra, nějaké temnější lidi, chudé, hladové lidi v bahně. A to všechno proč? Jen kvůli mocné Americe?“ zeptal se Ali statečně.

  Ali byl zbaven boxerského titulu, odsouzen za úniky z odvodu a odsouzen k pěti letům vězení. Po odvolání byl propuštěn, ale nemohl bojovat. Místo toho se obrátil k veřejnému mluvení, debatám a vyjadřování svého znechucení nad americkým válečným úsilím. Do světa boxu se nadějný sportovec ještě vrátil, bohužel kvůli nemoci né na dlouho.

  Ali odešel ze světa boxu v roce 1981 poté, co prohrál s Trevorem Berbickem. Následující rok mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Nicméně i tak odcestoval v roce 1985 do Libanonu na humanitární misi kde pomohl vyjednat propuštění amerických rukojmích v Iráku v roce 1990. Navzdory svým třesoucím rukám, dokázal v roce 1996 zapálit olympijský oheň v Atlantě.

  „Kdybych nebyl boxer, nebyl bych slavný. Kdybych nebyl slavný, nemohl bych dělat to, co dělám teď,“ vyprávěl ve svých příbězích sám velký boxer Ali.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  AFCON

  Africký pohár zná finálovou osmičku. Penalty nevyšly Mali, o postupu „Faraonů“ rozhodl Salah

  Africký kontinentální šampionát pomalu vjíždí do závěrečného kola. Včera večer se svět dozvěděl o posledních dvou postupujících do čtvrtfinále turnaje, který se letos hraje v Kamerunu. Do noci mohli slavit zejména fotbalisté Rovníkové Guiney a Egypta, kteří se shodně prostříleli do další fáze po bezbrankové remíze a následných pokutových kopech.
  Falcao vs. Végh

  Někdejší soupeř Attily Végha byl ubodán. Bijci se stala osudnou potyčka před barem

  Ještě v listopadu roku 2018 zápasil Maiquel Falcao v rámci galavečeru Oktagonu se slovenským bijcem Attilou Véghem. Teď, necelé čtyři roky poté, byl Brazilec ubodán k smrti před barem ve své domovině. Svět MMA truchlí nad zbytečnou ztrátou borce, který ze 60 zápasů vyhrál hned čtyřicetkrát.
  Oliver König

  Senzace. König přestupuje do superbiků mezi motocyklovou elitu, bude jezdit za Španěly

  Významná událost pro domácí motorsport! Od letošního roku bude mít Česko zastoupení v prestižním šampionátu superbiků. Oliver König podepsal smlouvu se španělským týmem Orelac Kawasaki a stane se šestým českým pravidelným účastníkem elitní motocyklové série. Tam bude nejmladším závodníkem. Navíc se stává prvním motocyklovým jezdcem v historii, který se z nejslabší třídy Supersport 300 přesunul rovnou do superbiků.
  Jan Blachowicz

  Budu znovu šampionem, hlásí polský ranař. Blachowicz má před dalším fightem vítěznou náladu

  Psal se říjen loňského roku, když polský velikán Jan Blachowicz přišel o mistrovský pás polotěžké váhy UFC. Sám však doufá, že se k němu vrátí. Cestu započne Polák už v březnu na dalším galavečeru slavné bojové organizace. Nečeká ho ale nic lehkého, proti němu totiž bude stát Aleksandar Rakič.
  Cristiano Ronaldo

  Cristiano Ronaldo otevřeně o situaci United. Musíme se sjednotit, říká Portugalec

  Cristiano Ronaldo řekl mladým hvězdám Manchesteru United, že pokud nechtějí poslouchat jeho rady, ať si vše vyřeší sami. Šestatřicetiletá superstar je z výkonů United po svém návratu do klubu frustrovaná. Ve vzduchu dokonce visí také odchod.
  Zdeněk Tůma

  Tůma drží po nejtěžší etapě Dakaru top čtyřku. Jeden úsek vypadal jako cesta do pekla, říká

  Poslední krok zbývá českému závodníkovi Zdeňku Tůmovi k životnímu výsledku. V zítřejší závěrečné etapě Rallye Dakar bude hájit čtvrté místo. „Mám v plánu jet najisto. Snad už tam nebude moc složitých míst. Dneska jsme si jich totiž užili požehnaně. Byl to opravdu nejtěžší den letošního Dakaru a jsem rád, že ho mám za sebou,“ uvedl jezdec týmu BARTH Racing, který dojel v 11. etapě na pátém místě.
  Reklama
  Reklama
  Reklama