Ledovec Vatnajökull na jihovýchodě Islandu je symbolem síly a velkoleposti přírody. Vyniká jako největší ledovec na kontinentu a je cílem číslo jedna pro cestovatele, kteří si chtějí naplno vychutnat nádherné scenérie a dobrodružství.
Ze všech přírodních divů, které se nacházejí v celé Evropě, vyniká Island svou výjimečnou nádherou. V každém koutě této země mýtů a legend se skrývá drsná krása a dechberoucí rozmanitost, která láká dobrodruhy toužící zažít skutečně nevšední zážitky a výpravy do divočiny. Hučící vodopády, černé písečné pláže, dýmající gejzíry, tyčící se ledovce…
Díky svým úchvatným panoramatům a bezkonkurenčním scenériím se Island často ocitá na seznamu destinací, které je třeba alespoň jednou v životě navštívit. Pokud se vydáte na cestu napříč zemí ohně a ledu, prozkoumáte její divoké fjordy nebo se ponoříte do místních přírodních horkých pramenů, připravte se na nezapomenutelné zážitky.
Majestátní Vatnajökull
Zde se nachází největší evropský ledovec. Na jihovýchodě země se rozkládá ledovec Vatnajökull, ledový obr s impozantní plochou přes 8 300 kilometrů čtverečních. Odpovídá přibližně velikosti ostrova Korsika. Jeho rozloha představuje asi 8 procent celkového území Islandu.
Tento ledovec, který je symbolem ekologického a geologického bohatství ostrovní země, ztělesňuje divokou krásu a nezdolnou sílu islandské přírody. Pod jeho mnoha vrstvami ledu leží aktivní sopky, jako jsou Öræfajökull, Kverkfjöll, Grímsvötn a Bárðarbunga.
Od roku 2008 je ledovec Vatnajökull začleněn do stejnojmenného národního parku. Ten se rozkládá na ploše 15 000 kilometrů čtverečních, tedy asi 13 procentech rozlohy Islandu. Jde o největší národní park v zemi a druhý největší v Evropě. Tato rozsáhlá oblast chrání nejen samotný ledovec, ale také křehké ekosystémy v jeho okolí.
Budoucnost ledovce Vatnajokull
Objem Vatnajokullu dosáhl svého vrcholu kolem roku 1930, ale od té doby neustále klesá. V důsledku zvyšující se globální teploty Vatnajokull v posledních 15 letech ztrácí ročně přibližně jeden metr své tloušťky.
Pokud bude teplota i nadále stoupat, ledovec by mohl koncem příštího století téměř zmizet a na vrcholcích nejvyšších hor by zůstaly jen malé ledové čepičky.
V okolí ledovce probíhají projekty zalesňování, což je osvědčená metoda ochlazování oblasti. Jedná se o snahu zabránit tomu, co je podle některých nevyhnutelné. Teprve čas však ukáže, jak budou úspěšné.