-5.3 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
ZprávyKarnevalové slavnosti v Brazílii přerušily extrémní srážky, desítky mrtvých

Karnevalové slavnosti v Brazílii přerušily extrémní srážky, desítky mrtvých

Jihovýchod Brazílie zasáhly během karnevalových slavností extrémní srážky. Záplavy a sesuvy půdy ve státě São Paulo mají na svědomí desítky životů a stovky lidí připravily o domovy. Hasiči pátrají po pohřešovaných a snaží se dostat k turistům, kteří zůstali uvězněni na zablokovaných silnicích. Na zprávu upozornili The Guardian a AL Jazeera.

Karnevalové slavnosti v několika městech na jihovýchodě Brazílie ve státě São Paulo překazily velké srážky. Ty způsobily ničivé záplavy a sesuvy půdy. Ve městě São Sebastião zemřelo 35 lidí a v sousední Ubatubě zahynula sedmiletá dívka.

Starosta města São Sebastião Felipe Augusto médiím sdělil, že sesuvy půdy vedly ke zřícení 50 domů a desítky lidí se podle něj pohřešují. „Našim záchranným týmům se nedaří dostat na několik míst,“ cituje deník The Guardian Augusta.

Záchranné práce hasičů a civilní obrany navíc komplikují stále pokračující srážky, které podle předpovědí meteorologů neustanou ani v dohledné době. Augusto požádal o pomoc armádu, která v regionu nasadila dvojici letadel a vlastní záchranné týmy.

Podle Augusta zůstali pod zřícenými budovami uvězněni lidé. Místní média uvedla, že zde zasahuje více než stovka hasičů a vrtulníky. Z bahna zachránili dvouletého chlapce a rodící ženu, uvedla televize Al Jazeera.

Velké a rychlé srážky  

Záplavy a sesuvy půdy navíc zablokovaly silnice, na nichž zůstali uvězněni turisté mířící na karnevalové slavnosti. Místní úřady je ve městech São Sebastião, Ubatuba, Ilhabela a Bertioga zrušily.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva se zúčastnil karnevalů na severovýchodě země ve státě Bahia. Postižené oblasti by dnes měl navštívit, oznámila jeho kancelář na sociálních sítích.

Správa São Paula vyhlásila 180denní kalamitní stav pro šest měst. Úřady uvedly, že pouze v jednom dni dosáhly srážky ve státě 600 milimetrů. Označují je za jedny z největších a nejrychlejších, jaké Brazílie pamatuje.

Již v sobotu musel být přerušen provoz největšího přístavu Latinské Ameriky Santos. Nárazy větru zde totiž dosáhly 55 kilometrů v hodině a vlny dosahovaly výšky nejméně jednoho metru.

Federální vláda mobilizovala několik ministerstev ve snaze pomoci obětem srážek, obnovit poškozenou infrastrukturu a zahájit rekonstrukční práce, jakmile to situace dovolí.

Reklama

Doporučujeme

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.

USA zabily 11 lidí při třech dalších leteckých úderech v Karibiku a Pacifiku

Americká armáda zabila 11 lidí při dalších třech leteckých úderech na lodě v Karibiku a východním Tichém oceánu, jejichž posádky podle ní pašovaly drogy. Velitelství americké armády SOUTHCOM, které má na starosti veškeré operace v Karibiku a Střední a Jižní Americe, pondělní útoky oznámilo v úterý na sociální síti X. Podle agentury AP tak vzrostl počet obětí amerických úderů v Karibiku a Tichém oceánu na nejméně 145.

Slovensko vyhlásilo stav ropné nouze

Slovenská vláda sahá do nouzových zásob ropy, aby udržela plynulé zásobování trhu po výpadku dodávek přes Ukrajinu. Rafinerie Slovnaft má získat čas na přechod na alternativní trasu a návrat k plnému provozu.

Nikdo neví, kde jsou. Z detenčních táborů v Sýrii uprchli zahraniční členové IS

Svržení režimu Bašára Asada a ofenziva proti kurdským milicím v Sýrii vedly k chaosu, během něhož uprchly tisíce lidí z detenčních táborů pro členy Islámského státu (IS) a jejich příbuzné. Byli mezi nimi i členové radikálního hnutí ze zahraničí. Nikdo neví, kde se nacházejí. Okno k útěku se otevřelo během přesunu vězňů ze Sýrie do Iráku.

Rusko v noci podle Ukrajiny zaútočilo 126 drony a balistickou raketou

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 126 drony a jednou balistickou raketou Iskander-M. Na síti Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo s tím, že stovku dronů se podařilo obraně zneškodnit. Šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov v noci oznámil, že ruský večerní úder na město Záporoží si vyžádal nejméně jednoho mrtvého a šest zraněných. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

KOMENTÁŘ: Něco mezi investicí a hazardem. Na této platformě se tipují i výsledky války

Z USA se do světa šíří fenomén takzvaných predikčních trhů, na kterých se investoři snaží odhadovat průběh nejrůznějších událostí. Tipují se ceny komodit, termíny konce válečných konfliktů a sportovní výsledky. A lidé mají podezření, že některé tipy jsou až podezřele přesné.

V severní Kalifornii je po pádu laviny nezvěstných devět lyžařů

Po pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii je nezvěstných devět lyžařů. Záchranáři v hornaté divočině zachránili šest dalších lyžařů, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem. Dva ze zachráněných skončili v nemocnici, uvedla podle agentury AP mluvčí kanceláře šerifa okresu Nevada County Ashley Quadrosová. Kalifornií v době pádu laviny postupovala silná zimní bouře.

Hizballáh odmítl plán na odzbrojení a čtyřměsíční lhůtu libanonské vlády

Libanonská vláda dala armádě čtyři měsíce na to, aby rozjela druhou fázi odzbrojovacího plánu. Hizballáh, kterého se odzbrojení týká především, to odmítá a tvrdí, že kabinet tím nahrává Izraeli. Ten dál útočí v Libanonu a tlačí na odstranění hrozeb u hranice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama