Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Co způsobilo zdravotní potíže Ludwiga van Beethovena? Částečnou odpověď našli vědci v jeho vlasech

  Fenomenální hudební skladatel Ludwig van Beethoven měl pravděpodobně genetické dispozice k onemocnění jater a v posledních měsících svého života trpěl hepatitidou typu B, která mu poškozovala játra. Tým vědců pod vedením Cambridgeské univerzity to zjistil na základě analýzy DNA z pěti pramenů skladatelových vlasů. Jednoznačnou příčinu jeho ztráty sluchu se jim nicméně odhalit nepodařilo.

  FA Cup vyhlíží klíčové bitvy. Do semifinále se probili Citizens i United

  Začínalo se u stovky, postupnými kroky se došlo až k závěrečné čtyřce. Nejstarší a jedna z nejslavnějších fotbalových soutěží planety míří do své finální fáze. V osudí už zbyly pouze čtyři týmy, které si to rozdají ve dvou semifinále o postup do finále. V neděli si zajistili postup Manchester United, Sheffield United a Brighton a už o den dříve Manchester City.

  Vědce překvapila technika středověkých mistrů architektů při stavbě katedrály Notre-Dame

  Katedrála Notre-Dame získala prvenství ve využívání železa ke zpevňování zdí. Experti to zjistili díky rekonstrukci této slavné gotické stavby, kterou před čtyřmi lety poškodil rozsáhlý požár. Objevili zde tisíce železných výztuh z 12. a počátku 13. století.

  Nejoblíbenější destinace, které přitahují cestovatele do Brazílie

  Brazílie se může pochlubit více než 70 národními parky a desítkami památek, včetně jednoho ze sedmi nových divů světa – Krista Spasitele v Rio de Janeiru. Tato země je jednou z nejatraktivnějších a nejvíce vzrušujících destinací v Jižní Americe.

  Lidé přijíždějí ze všech koutů světa, aby objevili úžasné pobřeží, rozlehlé metropole a husté džungle, které jsou domovem opic, jaguárů a říčních delfínů. Kam tedy v Brazílii vyrazit?

  Rio de Janeiro

  Kam v Brazílii vyrazit jako první? Samozřejmě začneme jeho nejznámějším městem. Rio de Janeiro, známé svými ostrými kontrasty, dokonale spojuje zlaté pobřeží, bujné lesy a rušný městský život. Je domovem 6 milionů obyvatel a exotickou prázdninovou destinací pro miliony každoročních turistů.

  Kromě zřejmých atrakcí, jako je Kristus Spasitel, Sugarloaf Mountain a Copacabana, si nenechte ujít ani méně známá místa. Mezi ně patří například nezapomenutelná 180 km dlouhá túra TransCarioca nebo fascinující západ slunce v Arpoadoru. Pokud máte rádi hudbu, nemusíte na sambu čekat až do karnevalu. Vydejte se do škol samby na jejich celoroční samba show, včetně živé hudby a ohromujících tanečníků.

  Sao Paulo

  Lidé nenazývají São Paulo betonovou džunglí nadarmo. Toto často nepochopené město, které je domovem více než 12 milionů lidí, je považováno za obchodní a finanční hlavní město Brazílie. Přesto tato široká definice přehlíží výstřednosti a kuriozity, které ze São Paula dělají rušné kosmopolitní město.

  Pokud jde o kulturu, má některé z nejlepších uměleckých galerií a muzeí v zemi a své mlsné jazýčky můžete nadchnout v jedné z mnoha mezinárodních restaurací oslavovaných pro svou haute kuchyni. Pro změnu tempa zamiřte na Praça Roosevelt do hipsterských barů a alternativního, liberálního davu. Sao Paulo má pověst města, které nespí.

  Foz do Iguaçu

  Dole na jihu Brazílie, na hranici Argentiny a Paraguaye, je malé město Foz do Iguaçu, jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Je to proto, že je domovem vodopádů Foz do Iguaçu, jednoho z největších vodopádových systémů na světě, který zahrnuje stovky mohutných kaskád. Vydejte se na dřevěnou plošinu, která vyčnívá přes 80 m vysoký vodopád Devil’s Throat, kde dno za deštivého dne zahaluje mlha. Pak žasněte nad exotickými opeřenci v ptačím parku, ve kterém probíhá několik projektů ochrany. Mezi další zajímavosti patří výlet k přehradě Itaipu, impozantní vodní elektrárně, a rychlé autobusové výlety do pohraničních měst Argentiny a Ciudad del Este v Paraguayi.

  Bonito

  Bonito se nachází v Mato Grosso do Sul na hranici Pantanalu. Najdete tu křišťálově čisté sladkovodní bazény a hluboké propasti, které vytvářejí jedinečný ekosystém. Řeky bohaté na živiny, jako je Rio da Prata, živí stovky sladkovodních druhů a poskytují příjemné příležitosti ke šnorchlování mezi hejny pestrobarevných ryb. Od jeskyní s krápníkovými stropy a podzemních jezer až po prohlubeň v zemi, kde hnízdí arové, Bonito je místem, které zaujme svou ekologií i krásou.

  Chapada Diamantina

  Udělejte si procházku divočinou v národním parku Chapada Diamantina v Bahia. Kromě skalnaté krajiny hor s plochými vrcholy a hlubokých kaňonů je tato oblast poseta neuvěřitelnými přírodními zázraky. Patří mezi ně například Cachoeira da Fumaça, jeden z nejvyšších brazilských vodopádů, kde voda postrádá dostatečný objem, aby dosáhla na dno a mění se v mrak mlhy. Dva z nejpozoruhodnějších prvků v této oblasti jsou Poço Encantado a Poço Azul – hluboké podzemní dutiny. Dva bazény obsahují vodu tak čistou, že se zdá, že štěrbiny jsou prázdné a sluneční světlo, které dovnitř proniká, dává každému bazénu nápadný elektricky modrý odstín.

  Mount Roraima

  Tato impozantní hora se rozkládá na hranici s Venezuelou, ale táhne se také do Guyany a Brazílie. Nachází se na dalekém severu Brazílie, je vzdálená a těžko se k ní dostanete, díky čemuž je ještě přitažlivější pro dobrodruhy. Ti, kteří se tam vydají, si užijí samotu a přírodu v její nejsyrovější podobě, s nedotčenou skalnatou krajinou, ohromujícími výškami a úžasnými výhledy na tři země najednou. To vše bez jediné duše v dohledu.

  Pantanal

  Pokud zvažujete, kam se v Brazílii vydat za dobrodružstvím, které vás uvrhne do nitra divočiny, určitě si užijete návštěvu Pantanalu, největšího mokřadu na světě. Tento rozlehlý mokřad se nachází ve středu země a zahrnuje velkolepou přírodní krajinu. Je domovem jednoho z nejunikátnějších a nejsložitějších ekosystémů na světě. Vydejte se na prohlídku s průvodcem, abyste prozkoumali toto pozoruhodně zachovalé přírodní stanoviště. Mějte oči na stopkách kvůli kajmanům, kapybarám, stovkám druhů ptáků, a dokonce i občasným plachým jaguárům.

  Amazonie

  Rozsáhlý amazonský deštný prales, jeden z nejpozoruhodnějších ekosystémů v Brazílii, je i nadále impozantní tajemnou džunglí. A to navzdory odlesňování a nelegální těžbě v této oblasti. Tento komplexní ekosystém zahrnuje stovky druhů, které koexistují v síti, která se nepodobá žádné jiné na světě. Udržitelné výlety v regionu jsou ve skutečnosti pro les dobré a poskytují příjem místním obyvatelům s nedostatkem zdrojů. Dává vám také šanci prozkoumat nádhernou část světa, kterou říční delfíni, opice a pestrobarevné rosničky nazývají domovem.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.