Kanadský vysoce postavený policejní důstojník zadržený před několika lety kvůli podezření z předávání citlivých informací cizímu státu a kontaktu s podezřelými členy organizovaného zločinu je vinen ze špionáže. Rozhodl tak po dlouhém a pečlivém vyšetřování soud. Informují o tom The Guardian a BBC.
Porota shledala vinným ze špionáže Camerona Ortise (51), bývalého ředitele sekce vyšetřování u Královské kanadské jízdní policie, který měl na starosti i kontrarozvědnou činnost, upozornil deník The Guardian.
Ve středu odpoledne porota rozhodla, že Ortis porušil zákon ve třech případech a v jednom se o to pokusil. Obvinila ho také z vážného porušení důvěry. Ortis svou vinu ve všech bodech popřel.
Canadian former intelligence chief found guilty of leaking state secrets https://t.co/qIZZTVRFJQ
— Guardian news (@guardiannews) November 23, 2023
Soudce Robert Maranger zamítl možnost kauce. Nyní se čeká na vynesení rozsudku. Žalobci požadují trest ve výši dvaceti let odnětí svobody, neboť obviněný neměl pravomoc takto s tajnými informacemi nakládat.
Soudní slyšení začne na začátku ledna. Kanada tak konečně uzavře případ, který vrhl stín na její kontrarozvědku a vážně znepokojil spojence z aliance Five Eyes. Kanadské úřady zadržely Ortise kvůli podezření z vynášení tajných informací v září 2019.
Tvrdí, že chtěl zachránit Kanadu
Tyto informace mohly podle úřadů prozradit „mnoho vyšetřování“. Poskytnout je podle vyšetřovatelů měl v roce 2015 třem osobám ze zahraničí spojeným s praním špinavých peněz, upozornila stanice BBC.
A pak tu byl muž jménem Vincent Ramos. Policie již dříve spojila jeho bezpečnostní společnost s organizovaným zločinem včetně prodeje drog. Ortis nabídl podle vyšetřování Ramosovi peníze výměnou za zveřejnění informací o policejních operacích.
Ortis před soudem tvrdil, že dostal v roce 2014 tip od příslušníka nejmenované zahraniční zpravodajské agentury. Podle tohoto zdroje hrozilo Kanadě závažné narušení bezpečnosti.
Tajné informace podle svých slov použil k nalákání cílů z podsvětí prostřednictvím šifrované komunikace, která by poskytla zpravodajským agenturám k jejich komunikaci zadní vrátka. Žalobcům vadilo, že nejednal s vědomím svých nadřízených.
Ortis se ale před soudem obhajoval, že informace o své tajné operaci sdílet nemohl, neboť mu zmíněný zdroj ze zpravodajské agentury sdělil, že sledované policejní cíle mají v řadách kanadských donucovacích orgánů krtky.