Přes dvě stě obžalovaných v jednom z největších mafiánských procesů v Itálii za několik generací bylo odsouzeno k více než 2200 letům vězení celkem. O monstrprocesu informuje BBC, Reuters a další servery.
V tříletém procesu byly osoby údajně napojené na kalábrijskou mafii ‚Ndrangheta odsouzeny za zločiny od vydírání přes obchodování s drogami až po vraždy. Mezi odsouzenými byl i bývalý italský senátor. Proti rozsudkům je stále možné se odvolat.
Italy mafia trial: 200 sentenced to 2,200 years for mob links https://t.co/4DZc1Lb2K6
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 20, 2023
Ndrangheta je jednou z nejvlivnějších evropských zločineckých organizací.
Případ ilustruje široký vliv mafie na politiku a společnost v jižní Itálii, píše BBC. Podle odborníků proces, v němž byli odsouzeni i úředníci a politici, ukázal dalekosáhlý vliv organizovaného zločinu na italské instituce.
Mezi nejvýznamnější odsouzené osoby patřil Giancarlo Pittelli, právník a bývalý senátor za stranu Forza Italia expremiéra Silvia Berlusconiho. Pittelli byl odsouzen na 11 let za spolčení s mafiánskou organizací.
Mezi dalšími odsouzenými byli státní zaměstnanci, odborníci z různých odvětví a vysoce postavení úředníci, kteří měli zásadní vliv na úspěch ‚Ndranghety při pronikání do legální ekonomiky a státních institucí. Více než sto obžalovaných bylo u soudu zproštěno viny.
Přísně střežená místnost
Soudci, kteří případu předsedali, byli z obav o svou bezpečnost pod policejní ochranou.
Ndrangheta pochází z chudého regionu Kalábrie a je považována za jednu z nejnebezpečnějších zločineckých organizací na světě. Odhaduje se, že ovládá až 80 procent evropského trhu s kokainem. Roční obrat gangu se odhaduje na přibližně 60 miliard dolarů (1,3 bilionu korun).
Soudní proces se konal v telefonním centru na okraji města Lamezia Terme. Centrum bylo přestavěno na přísně střeženou soudní síň vybavenou klecemi pro obžalované
a dostatečně velkou pro umístění přibližně 600 právníků a 900 svědků. Obvinění se týkala vraždy, vydírání, obchodu s drogami, lichvy, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz.
Během tří let řízení ukázalo, jak kalábrijský syndikát rozšířil svou působnost napříč kontinenty. Nakonec operoval až v Jižní Americe a Austrálii. Jeho členové pronikli do místní ekonomiky, veřejných institucí, a dokonce i do zdravotnického systému. Manipulovali s veřejnými zakázkami a upláceli místní úředníky.
Soudní proces, největší svého druhu od osmdesátých let minulého století, přinesl soudcům tisíce hodin svědectví. Bývalí mafiáni, kteří se stali spolupracovníky justičního systému, vypovídali o aktivitách rodiny Mancusových a jejich společníků. Ti všichni doslova ovládají provincii Vibo Valentia.
Rodina Mancusů z města Limbadi je jedním z nejmocnějších ze 150 klanů, které tvoří ‚Ndranghetu.
Anna Sergio, profesorka kriminologie na Exeterské univerzitě, uvedla pro Reuters, že proces potvrdil, že klasičtí mafiáni bývají nejčastěji souzeni za vydírání či obchod s drogami. „Je však důležité si všimnout, jak různé typy zapojených osob, včetně tzv. bílých límečků, poskytují komplexnější pohled na celou provincii a propojení mezi různými mafiánskými klany,“ řekla.
Mrtvá štěňata, kozí hlavy
Většina obviněných byla zatčena v prosinci 2019 po rozsáhlém vyšetřování, které zahrnovalo nejméně jedenáct italských regionů a začalo v roce 2016. Přibližně 2 500 policistů se zúčastnilo razií zaměřených na podezřelé ve Vibo Valentia, oblasti ovládané především klanem ‚Ndragheta Mancuso.
Více než 50 bývalých členů mafie souhlasilo se spoluprací při procesu, mezi nimi i synovec Luigiho Mancusa, Emanuele.
Jejich svědectví vnesla světlo do vnitřního fungování jedné z nejmocnějších italských mafií. Soud odhalil, že členové ‚Ndranghety údajně ukrývali zbraně ve hřbitovních kaplích, používali sanitky k přepravě drog a používali veřejný vodovod k pěstování marihuany.
Ti, kdo se postavili organizované zločinecké skupině, čelili chmurným následkům. Včetně nálezů mrtvých štěňat a kozích hlav zanechaných před jejich domy, zapálených aut a poničených výloh obchodů.
„Tato první série rozsudků ukazuje, jak náročné je bojovat proti ‚Ndranghetě kvůli jejím politickým, ekonomickým a finančním vazbám,“ řekl Antonio Nicaso, spisovatel a odborník na organizovaný zločin.