Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Jóga může zmírnit pracovní stres

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nový výzkum naznačuje, že zaměření jógy na dech a pohyb by mohlo být klíčem k úlevě od stresu. Další studie zjistila, že jóga může být také prospěšná pro spánek a zdravé stravování.

  Již dlouho víme, že stres související s prací přispívá ke špatnému fyzickému i duševnímu zdraví, včetně větší bolesti zad, vyššího rizika chronických onemocnění a nižší kvality spánku. Ale nový výzkum publikovaný v Journal of Occupational Health naznačuje, že jóga by mohla nabídnout významnou úlevu.

  Výzkumníci se podívali na 15 studií zahrnujících celkem 688 zdravotnických pracovníků. Všechny obsahovaly řadu intervencí jako je například:

  • Masáž
  • Jóga
  • Aromaterapie
  • Qigong
  • Tai chi
  • Progresivní relaxace
  • Obecná protahovací cvičení

  Intervence se pohybovaly od jednoho po více sezení prováděných během 15 týdnů s dobou sledování 24 hodin až rok.

  Vědci zjistili, že účinné byly pouze masážní terapie a jóga, přičemž ta více. I když jiné metody přinesly určité výhody pro krátkodobou relaxaci, jóga byla lepší při snižování pracovního stresu z dlouhodobého hlediska.

  Proč jóga pomáhá

  Stejně jako různé formy cvičení trénují tělo k rychlejšímu nastartování určitých svalů, jóga se zdá být zvláště účinná při tonizaci autonomního nervového systému. Uvádí to vedoucí výzkumník studie Michaela Zhanga, MD, MPH, ze Southern Nevada Health District.

  „Stres související s prací je spojován s kardiovaskulárními problémy, cukrovkou, depresí a dalšími vážnými příčinami nemocnosti. Jóga je obzvláště účinná a lze ji doručovat virtuálně, takže je pro zaměstnavatele vhodné nabízet možnosti na dálku, aby podpořili zdraví pracovníků.“, říká Michael Zhang, MD, MPH.

  Bylo prokázáno, že způsob, jakým jóga propojuje dech a pohyb, snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který je nejtěsněji spojen se stresovou reakcí. To může vyvolat snížení krevního tlaku a zlepšit emocionální zdraví. Postupem času a pravidelnou praxí mohou tyto účinky snížit riziko chronických onemocnění.

  Dominový efekt

  Přestože se výzkumný přehled nezabýval stresem během pandemie, další nedávná studie se zaměřila na úzkost související s covid-19 a na to, jaké výhody přinesla jóga těm, kteří s ní začali během lockdownů. Výzkum publikovaný ve Frontiers in Psychiatry se zaměřil na asi 13 000 účastníků v Indii, kteří poskytli informace o svém zdraví během pandemických omezení, včetně spánku, cvičení a stravovacích návyků.

  U těch, jež uvedli pravidelnou jógovou praxi, bylo pozorováno:

  • méně úzkosti, stresu a strachu
  • lepší strategie zvládání
  • nižší užívání látek, jako jsou drogy a alkohol
  • zdravější stravovací návyky
  • kvalitnější spánek
  • více fyzické odolnosti

  Ačkoli vědci nezjistili, zda měli lidé ve skupině jógy nižší výskyt onemocnění, všechny výhody na tomto seznamu byly v předchozím výzkumu spojeny se silnější imunitou.

  Úzkost a deprese bývají dlouhodobé, často celoživotní stavy, které vyžadují vícevrstevný přístup. Předchozí výzkum ukázal, že jóga může být užitečná při řešení těchto problémů stejným způsobem, jako zmírňuje stres.

  Jak začít

  Jedním z důležitých faktů je, že k využití těchto výhod musí být praxe konzistentní. Jedno sezení jógy může poskytnout určité relaxační výhody, ale jak zjistily nedávné studie, pár lekcí týdně může pomoci „vytrénovat“ tělo a mysl ke snížení hladiny stresu a nejúčinnějšímu zvýšení kvality spánku.

  Pokud jde o jógu, existuje široká škála možností. Vyzkoušejte několik online kurzů, nebo se zapište na lekce do nejbližšího jógového studia. Vystřídejte několik učitelů, než najdete takového, který vám vyhovuje. Objevte, co vás baví, protože pak je nejlepší šance, že v tom budete pokračovat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozice hory

  Jak praktikovat pozici hory (Tadasana)

  Pozice hory (Tadasana) je první a základní z pozic vestoje. Budete ji často používat k přípravě na jiné ásany, ale lze ji provádět i samostatně, aby vám pomohla zlepšit držení těla.
  jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 2

  10 až 15 minut procvičování těchto pozic každý den zlepší vaši jógovou praxi. Postupem času uvidíte pozitivní efekt, který má důsledné provádění těchto strečinků na vaše delší tréninky.
  Jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 1

  Některé dny prostě není možné věnovat celou hodinu józe. Ale většina dní umožní tuto 10 až 15minutovou sekvenci, která protáhne záda, hamstringy a boky.

  Jak provést předklon vsedě (Paschimottanasana)

  Předklon vsedě je klasická póza z Hatha jógy. Poskytuje dobré protažení celé zadní části těla, od lýtek přes hamstringy (zadní strana stehen) až po páteř.
  Plýtvání jídlem

  Neplýtvat jídlem a nelpět na pocitu štěstí. To nás učí pátá Jama

  Jak můžeme v našich životech pěstovat trochu více „nepřipoutanosti“, „nechamtivosti“ a „nevlastnictví“? Začněte v malém. Zamyslete se nad vaší stravou či pocity.
  Jógové přechody

  Jógové přechody pro přípravu na další pózu. Proč jsou důležité

  Učitelé jógy vědí, jak spojit jednotlivé pozice dohromady, aby vytvořili plynulou sekvenci. Víte kdy, kde a jak přecházet mezi pozicemi?
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama