Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Jóga je ideální způsob, jak si ulevit od pracovního stresu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Cítíte se ve stresu z práce? Najděte si čas na jógu. Nový výzkum zjistil, že jóga je zvláště účinná při snižování pracovního stresu.

  Zpráva zveřejněná v Journal of Occupational Health přezkoumala výsledky 15 studií na zdravotnických pracovnících, které zahrnovaly různé typy fyzické relaxace pro zmírnění stresu. Analýza ukázala, že fungují všechny, nicméně jóga přináší nejlepší výsledky.

  Jak můžete pomocí jógy zmírnit stres z práce?

  Pochopení jógy a zvládání stresu

  Pro tuto studii vědci z Nevady a Floridy přezkoumali 15 randomizovaných kontrolovaných studií. Ty se zaměřily na použití metod fyzické relaxace pro pracovní stres mezi zdravotnickými pracovníky. Studované techniky zahrnovaly jógu nebo cvičení podobná józe (tai chi a qigong), masážní terapii, progresivní svalovou relaxaci a protahovací cvičení.

  Testů se zúčastnilo celkem 688 zdravotnických pracovníků, včetně odborníků na duševní zdraví, zdravotních sester a personálu v nemocnici Department of Veterans Affairs.

  Výsledky ukázaly, že zdravotničtí pracovníci, kteří vyzkoušeli některou z technik fyzické relaxace, zaznamenali významné snížení pracovního stresu ve srovnání s kontrolními skupinami. Výzkumníci také provedli síťovou metaanalýzu (výzkumná technika používaná k porovnání několika léčebných postupů v randomizovaných kontrolovaných studiích současně), aby zjistili, která relaxační metoda byla nejúčinnější. Zjistili, že nejlepší je pravděpodobně jóga. Po ní následuje masážní terapie, progresivní svalová relaxace a protahovací cvičení.

  „Tato studie potvrzuje předchozí zjištění, že jóga je vysoce účinná praxe zvládání stresu pro zlepšení tolerance a odolnosti vůči stresu a prevenci syndromu vyhoření,“ říká Sat Bir Singh Khalsa, PhD, odborný asistent medicíny na Harvard Medical School a ředitel výzkumu v Alianci jógy.

  Celkově tato studie nabízí výchozí bod pro další studium potenciálu jógy při léčbě stresu. Budoucí výzkum by mohl pomoci určit, zda je jeden typ jógy prospěšnější než ostatní. V analýze nebylo uvedeno, jaký typ jógy byl prováděn. Fyzické pozice jsou pouze jednou částí jógy, existuje sedm dalších, včetně dýchání, zpěvu manter, meditace a řízené relaxace.

  Mohlo by být také zajímavé podívat se, jak je na tom jóga v porovnání s primárně fyzickými praktikami, jako je aerobní cvičení a tanec.

  Výhody jógy pro pracovníky ve zdravotnictví

  Závěry této studie přicházejí v obzvláště důležitou dobu, vezmeme-li v úvahu mimořádné množství stresu, který pandemie uvalila na zdravotnické pracovníky. Výzkum z května 2021 ukazuje, že téměř polovina zdravotnických pracovníků v USA zažívala syndrom vyhoření. Jóga by se mohla stát klíčovou součástí větší intervence zaměřené na poskytování úlevy zdravotnickým pracovníkům.

  Zatímco výše zmíněná studie byla provedena na zdravotnických pracovnících, odborníci se domnívají, že jóga může být prospěšná i pro lidi v téměř jakékoli jiné oblasti. Nabízí integrovanou strategii pro řešení stresu, která zahrnuje další fyzické relaxační techniky včetně protahování, zpomalení dechu a relaxačních praktik.

  Začínáme s jógou

  Dostupnost jógy z ní dělá životaschopnou formu úlevy od stresu pro lidi po celém světě. Nejlepší je pro začátek absolvovat osobní lekce jógy s náležitě vyškoleným a kvalifikovaným instruktorem jógy, abyste cvičili správně a bezpečně. Zároveň je dobré vyzkoušet více druhů jógy, abyste zjistili, který je pro vás nejvhodnější.

  Existuje téměř nekonečná nabídka online lekcí a videí, mnoho z nich je bezplatných. Je důležité mít na paměti, že jóga nevyžaduje, abyste byli flexibilní nebo se vůbec věnovali nějakému pohybu. Využití různých částí jógové praxe vám může umožnit přístup k jejím výhodám jakýmkoli způsobem, který funguje pro vaše tělo a preference. 

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS