Bývalý jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjon, který byl zatčen kvůli své účasti na vyhlášení stanného práva minulý týden, se pokusil ve vazební věznici v Soulu o sebevraždu, informují CNN a The Economic Times. Včas mu v tom zabránili zaměstnanci věznice, zadržený je ve stabilizovaném stavu mimo ohrožení života.
Šéf korejské vězeňské služby informoval podle televize CNN členy parlamentního výboru, že Kim si pokusil v úterý večer ve vazební věznici vzít život. To se mu nepovedlo díky včasné reakci zaměstnanců zadržovacího zařízení. Je ve stabilizovaném stavu a byl přesunut do jiné cely. K incidentu došlo v koupelně, další podrobnosti známy nejsou.
South Korea's Political Paralysis!
— Mirror Now (@MirrorNow) December 11, 2024
Police raid Presidential office #SouthKorea’s ex-defense minister Kim Yong-hyun attempts to take his own while in custody | @shwetaasinghtn pic.twitter.com/TWwpQu1Kcc
Právě Kim podle médií poradil minulý týden prezidentovi Jun Sok-jolovi vyhlásit stanné právo. Jun tento krok obhájil obviněním opoziční Demokratické strany ovládající parlament z napojení na KLDR a z protistátní činnosti. Stanné právo platilo jen šest hodin, než ho parlament zrušil.
Události z minulého týdne v Jižní Koreji šokovaly svět a uvrhly stát v době zvýšeného napětí se Severní Koreou do nestability, podle odborníků se však jednalo i o vítězství demokracie a demokratických institucí.
V sobotu jihokorejská hlava státu ustála hlasování o odvolání. Další pokus plánuje jihokorejský parlament na 14. prosince. Jun se ocitl pod obrovským tlakem, aby sám spořádaně rezignoval.
Ve hře je obvinění ze vzpoury
Policie podle serveru The Economic Times prohledala prezidentovu kancelář v rámci vyšetřování. Šéf úřadu pro vyšetřování korupce usiluje o jeho zatčení a prohlásil, že doufá, že se to podaří, pokud to situace dovolí.
Bývalý velitel zvláštního velitelství Kwak Jong-geun na úterním jednání Výboru pro národní obranu vypověděl, že dostal od prezidenta přímý rozkaz „rozbít dveře parlamentu“ a „vytáhnout zákonodárce“. To však odmítl udělat, protože se obával o jejich bezpečnost, což je důvod, proč se členové parlamentu dokázali dostat do budovy obklíčené vojáky a policisty, zrušit stanné právo a tím zaskočit samotného prezidenta.
Podle expertů se pokusil Jun o státní převrat, aby zachránil svou křehkou politickou pozici. Jeho popularita kvůli řadě korupčních skandálů klesala a nebyl schopen prosazovat klíčové zákony kvůli opozici, jež má v parlamentu většinu křesel. Při vyhlášení stanného práva přebírá moc armáda, která spadá právě pod prezidenta.
Úřady skutečně zatím alespoň v případě Kima vyšetřují možný pokus o vzpouru, za což v zemi hrozí až trest smrti. Co se Juna týče, v současnosti nesmí kvůli vyšetřování cestovat do zahraničí. Prezident v Jižní Koreji není imunní vůči obviněním z velezrady nebo zneužití moci.