ZprávyJihoafrický soud nařídil propustit z vězení atentátníka, co před třiceti lety zabil...

Jihoafrický soud nařídil propustit z vězení atentátníka, co před třiceti lety zabil lídra boje proti apartheidu

Jihoafrický nejvyšší soud nařídil propuštění střelce, který v roce 1993 zabil hrdinu boje proti apartheidu Chrise Haniho. Informuje o tom BBC, Sunday Times a další servery.

Devětašedesátiletý Janusz Walus se dopustil velmi závažného trestného činu, ale má nárok na podmínečné propuštění, rozhodl soud.

Vdova po Hanim Limpho odsoudila rozsudek jako „skutečně ďábelský“. Ona i vláda se důrazně bránily pokusům Waluse dostat se po téměř třech desetiletích ve vězení na svobodu.

Walus zabil Haniho, když si v dubnu 1993 před svým domem vyzvedával noviny, střelou z bezprostřední blízkosti do brady, za ucho a do hrudi. Chtěl překazit přechod JAR od vlády bílé menšiny k demokratickému zřízení, píše BBC.

Ve svém rozhodnutí jménem Ústavního soudu předseda soudu Ray Zondo uvedl, že Walus po provedení „chladnokrevné vraždy“ téměř uvrhl Jihoafrickou republiku do občanské války. Nicméně také označil krok ministra spravedlnosti Ronalda Lamoly, který žádal odmítnout vrahovi podmínečné propuštění, za iracionální. Prohlásil, že Walus by měl být do deseti dnů propuštěn.

Zásada rovnosti před zákonem nebyla psána jen pro ty, kteří proti apartheidu bojovali. Měla by platit také pro ty, kteří ho aktivně podporovali“, citují jej místní média.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Chrispin Phiri uvedl, že „nezávislý soud takto rozhodl. My jeho rozhodnutí zvážíme a aplikujeme“, informuje tisková agentura AFP.

Walus byl za vraždu odsouzen k trestu smrti. Ten mu byl změněn na doživotí poté, co byl v roce 1994 absolutní trest v JAR zrušen.

Jeden z nejpopulárnějších politiků

Haniho vražda dodnes vyvolává v JAR hluboké emoce. Byl považován za nejpopulárnějšího politika po prvním černošském prezidentovi Jihoafrické republiky Nelsonu Mandelovi a jeho smrt vyvolala velký šok a hněv.

Byl vůdcem Jihoafrické komunistické strany (SACP) a vysokým členem vojenského křídla Afrického národního kongresu, bývalého osvobozeneckého hnutí, které je nyní u moci.

Walusův spolupachatel vraždy Clive Derby-Lewis byl v červnu 2015 podmínečně propuštěn. Derby-Lewis dal Walusovi zbraň použitou k zabití Haniho. Zemřel v roce 2016 ve věku 80 let na rakovinu, píše Sunday Times.

Walus je polský přistěhovalec, kterému bylo v roce 2017 odebráno jihoafrické občanství. Někteří vyzývali k jeho deportaci.

SACP ve svém prohlášení uvedla, že Haniho vražda „zanechala zející ránu v jeho rodině, SACP a řadách dělnické třídy“. „Rozsudek vetřel do rány zrnka soli,“ dodala.

Během pobytu ve vězení se Walus stal symbolem pro mladé polské nacionalisty a fašisty.

Obrovské transparenty s jeho portrétem se v roce 2020 často objevovaly na fotbalových stadionech v Polsku a požadovaly jeho propuštění.

Doporučujeme

Před Bílým domem roste bojová aréna za 60 milionů dolarů

Před Bílým domem roste obrovská klec ve tvaru osmiúhelníku. Příští měsíc se totiž na Jižním trávníku uskuteční UFC zápas u příležitosti oslav 250. výročí americké nezávislosti a 80. narozenin amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pořádání takto velké akce během probíhající války s Íránem není bezpečné, obává se ikona UFC.

Baník je po výhře nad Táborskem krok od záchrany

Baník Ostrava zvládl první barážový duel o Chance Ligu a po domácí výhře 3:0 má před odvetou v Táboře výrazně blíž k záchraně. Rozhodly góly po přestávce i několik klíčových zákroků Martina Jedličky. Trenér Josef Dvorník ale po utkání neskrýval nespokojenost s výkonem v první půli.

Mexiko zadrželo synovce El Chapa, na nějž USA vydaly zatykač

Mexické bezpečnostní složky zadržely v pohraničním státě Sonora synovce drogového bosse Joaquína Guzmána, známého jako El Chapo, na nějž je ve Spojených státech vydán zatykač. O oznámení mexického ministra bezpečnosti Omara Garcíi Harfucha na síti X informovala agentura AFP.

Írán obvinil USA z porušení příměří

Napětí mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem znovu roste. Teherán tvrdí, že americké útoky poblíž Hormuzského průlivu porušily křehké příměří, které platí od dubna. Washington naopak tvrdí, že šlo o obrannou akci proti íránským raketovým pozicím a lodím pokládajícím miny.

Češi padli s Kanadou a ve čtvrtfinále narazí na Finsko

Čeští hokejisté sahali proti Kanadě po cenné výhře, nakonec ale ztratili vedení 2:0 a prohráli 2:3. Ve skupině B obsadili třetí místo, což znamená přesun do Curychu a čtvrtfinálový duel s Finskem. O osudu zápasu rozhodla silná kanadská pasáž ve třetí třetině, kdy se prosadili Macklin Celebrini a John Tavares.

Laboratorně odchované hvězdice mají vrátit život kelpovým lesům

Slunečnicové hvězdice patřily ještě před deseti lety k nejdůležitějším predátorům pacifického pobřeží Severní Ameriky. Pak je téměř vyhubila záhadná nemoc a mořské ekosystémy se během pár let proměnily k nepoznání. Vědci teď zkoušejí populaci obnovit v laboratořích. Pomáhá jim akvaristika, genetika i zmrazování larev v tekutém dusíku.

Moskva plánuje údery na Kyjev, Guterres je znepokojen

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil znepokojení nad ruským plánem zasáhnout ukrajinské obranné podniky a rozhodovací centra v Kyjevě. Moskva své záměry oznámila po jednom z nejtěžších ostřelování ukrajinské metropole od začátku války.

BTS ovládli American Music Awards

American Music Awards 2026 přinesly velký návrat BTS, silný večer pro K-pop i několik překvapivých vítězství. Letošní ročník ukázal, jak výrazně se proměňuje světová popová scéna.

Čína popravila vraha herního magnáta

Čína popravila muže odsouzeného za vraždu herního magnáta a miliardáře Lina Qiho. Za jeho smrtí stál bývalý obchodní partner Xu Yao, který Lina v roce 2020 otrávil poté, co byl vyhozen z vedení klíčového projektu.

Největší firemní držitel bitcoinu splácí dluh

Společnost Strategy, největší firemní držitel bitcoinu na světě, tentokrát nenavyšovala svou kryptoměnovou zásobu. Firma kolem Michaela Saylora použila hotovost na odkup části svého dluhu a ubrala tak z objemu závazků, které souvisejí s její bitcoinovou strategií.

Michigan tvrdě doplácí na extrémní počasí

Michigan se stále častěji řadí mezi americké státy, které nejcitelněji zasahují projevy klimatické krize. Loni tam úřady zaznamenaly 33 tornád a oblast se potýkala také se silnými záplavami. Výzkumníci upozorňují, že souvislost s měnícím se klimatem už nelze přehlížet.

V Belgii se srazil vlak se školním minibusem, zemřeli dva žáci, řidič a doprovod

V belgickém Buggenhoutu severně od Bruselu se dnes ráno srazil vlak se školním minibusem, podle belgického ministra dopravy při srážce zahynuli dva mladiství, řidič a jeden další dospělý. Ministr vnitra bez dalších podrobností na síti X vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál mnoho sil zraněným. Podle informací médií se ve voze kromě řidiče nacházelo sedm žáků a jedna doprovázející osoba.

NOAA letos očekává mírnou hurikánovou sezónu. Bouře ale mohou rychle sílit

Letošní sezóna hurikánů v Atlantiku bude klidnější než obvykle. Totéž se však nedá říct o hurikánové sezóně ve východním Pacifiku. Vliv na to bude mít klimatický jev El Niño, který letos podle meteorologů dosáhne nebývalé intenzity.

Americké údery na Írán znovu ženou ceny ropy vzhůru

Po pondělním výrazném poklesu ceny ropy Brent v úterý vzrostly o více než 2 procenta. Trhy tak reagují na proměnlivou situaci na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump avizoval brzké ukončení války, zatímco americká armáda udeřila na cíle v jižním Íránu. Íránský ministr zahraničí Abbás Aráqčí jednal v Dauhá o mírové dohodě s katarským premiérem.

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Lo, jmenoval ho prezident

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Ahmadou Al Aminou Lo, do funkce ho dnes jmenoval prezident Bassirou Diomaye Faye. Podle agentur AFP a Reuters o tom informovala senegalská televize. Premiérské křeslo se uvolnilo poté, co prezident v minulém týdnu po měsících sporů a rostoucím ekonomickém tlaku na zemi odvolal Ousmaneho Sonka a rozpustil vládu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama