Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Je pití vína zdravé?

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nejnovější titulky jsou znepokojivé, matoucí a protichůdné, pokud jde o alkohol. Jak se rozhodnout, jestli si dát sklenku vína, když každý tvrdí něco jiného?

  Pokud v současné době přehodnocujete své návyky, co se alkoholu týká, nejste sami. O víně je mnoho nových informací a mnohé z nich jsou v rozporu s tím, co nám vědci léta tvrdili. Není to nutně znamení, že bychom měli všichni přestat pít (i když to není špatný nápad), ale může vám to pomoci zhodnotit váš vztah k alkoholu.

  Rozumné množství vína je zdravé

  V 90. letech a na počátku 21. století vědci uváděli mnoho výhod plynoucích z umírněného užívání vína. Několik studií spojovalo lehké a umírněné pití se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí. Jiné uváděli, že pití může snížit riziko demence, kognitivního poklesu a ischemické mrtvice. Mnoho odborníků připisuje výhody vína resveratrolu, antioxidantu, který se nachází ve slupkách hroznů, o kterém vědci zjistili, že má protizánětlivé vlastnosti.

  Tyto studie však neprokázaly, že pití je tajemstvím dlouhého života. Jednou z běžných kritik je, že mnoho studií srovnávalo pijáky s nepijáky. A mezi nepijáky často patří lidé, kteří v mládí pili, ale nyní abstinují. A mnoho z těch lidí, kteří již nepijí, tak činí ze zdravotních důvodů. Ostatní, kteří nikdy nepili, také často abstinují kvůli zdravotnímu stavu. Na papíře tito jedinci vypadají méně zdravě, přestože jsou klasifikováni jako „nekonzumenti alkoholu“. Ale to má jen málo, pokud vůbec něco, společného s jejich výběrem nápojů.

  Tyto dvě skupiny se mohou lišit i v jiných ohledech. Ti, kteří si mohou dovolit popíjet, také mnohokrát častěji cvičí a jedí zdravější stravu – oba faktory jsou spojeny s lepšími zdravotními výsledky. Činí tedy alkohol pijáky zdravějšími, nebo pijáci bývají zdravější z jiných důvodů? Většina prací jsou observační studie a musíme si uvědomit, že korelace se nerovná příčinné souvislosti.

  Nadměrná konzumace škodí zdraví

  V posledních letech se vědci začali blíže zabývat studiemi o víně a zdraví. V roce 2017 metaanalýza 45 studií v Journal of Studies on Alcohol and Drugs uvedla, že pití vína zřejmě nechrání před ischemickou chorobou srdeční, pokud je vám 55 let nebo méně. Letos v dubnu metaanalýza téměř 600 000 lidí zveřejněná v časopise Lancet došla k podobným závěrům. Vědci sledovali konzumaci alkoholu u současných pijáků a riziko úmrtí a kardiovaskulárních onemocnění. Podle jejich údajů pití více než 100 ml alkoholu denně zvyšuje riziko úmrtí ze všech příčin.

  Některé výzkumy navíc naznačují, že alkohol může u žen zvyšovat riziko rakoviny prsu. Ve zprávě zveřejněné Americkým institutem pro výzkum rakoviny (AICR) a Světovým fondem pro výzkum rakoviny (WCRF) v květnu 2017 jsou uvedeny silné důkazy, že konzumace alkoholických nápojů zvyšuje riziko rakoviny prsu u žen. Zdá se, že alkohol zvyšuje hladinu estrogenu v krvi a vysoké hladiny estrogenu jsou spojeny s větším rizikem rakoviny prsu.

  Dát si víno, nebo nikoliv?

  Zatímco výzkumníci nadále kritizují každou studii a diskutují o tom, jaká, pokud vůbec nějaká, úroveň konzumace vína je pro nás skutečně zdravá, co máte dělat? Výzkum vína a veškerého alkoholu neustále roste a pro každou studii, která ukazuje pozitivní zdravotní přínos, můžete najít jinou studii, která ukazuje negativní zdravotní důsledky. Existuje také mnoho matoucích faktorů, které často nejsou zahrnuty ve studiích, jež ovlivňují naše zdraví. Nemůžeme si být jisti, že konzumace alkoholu se rovná delšímu nebo kratšímu životu.

  Alkohol v nadměrném množství je podle Národního toxikologického programu známým karcinogenem. A víme, že pití nad míru je spojeno s různými zdravotními problémy, včetně vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, rakoviny, problémů s pamětí a onemocněním jater. Pokud tedy aktuálně nekonzumujete alkohol, není důvod s pitím začít.

  Pokud holdujete alkoholu, dělejte to s mírou. Jedna porce je pět uncí vína, 12 uncí piva nebo 1,5 unce lihoviny. Vyberte si něco, co máte opravdu rádi, dejte si tu jednu porci a zastavte se. Ať pijete nebo jíte cokoli, je nejlepší to dělat s rozmyslem a užívat si svůj nápoj, jídlo i svou společnost.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS