Reklama
4.6 C
Czech
Sobota 21. března 2026
ZprávyJaponsko chce zvýšit věkovou hranici pro pohlavní styk ze třinácti na šestnáct...

Japonsko chce zvýšit věkovou hranici pro pohlavní styk ze třinácti na šestnáct let

Komise japonského ministerstva spravedlnosti navrhla zvýšit věkovou hranici pro sexuální styk ze 13 na 16 let. Země chce také přitvrdit vůči násilníkům. Píše o tom BBC, Daily Mail a další servery.

Návrh je součástí širší revize japonských zákonů o sexuálních trestných činech. Tato inciativa se rozběhla poté, co v roce 2019 vyvolalo pobouření několik osvobozujících rozsudků v případě znásilnění. Cílem návrhu je rovněž kriminalizovat svádění nezletilých osob a rozšířit definici znásilnění. Měla by se rovněž prodloužit promlčecí lhůta pro znásilnění, a to z deseti na patnáct, píše BBC.

V současné době má Japonsko nejnižší věkovou hranici pro sex mezi vyspělými zeměmi a nejnižší ve skupině G7. V Německu a Itálii je tento věk 14 let, v ČR, Řecku a Francii 15 let a ve Spojeném království a mnoha státech USA 16 let.

Podle současných japonských zákonů musí oběti znásilnění prokázat, že při znásilnění bylo použito „násilí a zastrašování“ a že „nebylo možné klást odpor“, aby byl násilník odsouzen. Komise tuto formulaci nezměnila, ale místo toho do definice přidala další faktory, jako je opilost, omámení, zaskočení a psychická kontrola. Jak uvádí Daily Mail, kritici současných zákonů upozorňují, že oběť znásilnění může být při činu tak zaskočena, že doslova ztuhne. Na žádný odpor se pak nezmůže.

Příliš mírné rozsudky

Úředník ministerstva spravedlnosti Jusuke Asanuma uvedl, že to „nemá obětem usnadnit nebo ztížit“ vyhrát případ znásilnění. „Rozsudky by měly být konzistentnější,“ uvedl.

Přehodnocení zákonů o sexuálních trestných činech přichází po rozsáhlých demonstracích v roce 2019 po řadě osvobozujících rozsudků. V jednom z případů byl propuštěn na svobodu muž, který byl obviněn ze sexu se svou nezletilou dcerou. A to i přes to, že soud souhlasil, že to bylo proti její vůli. Později byl po odvolání státního zástupce poslán do vězení.

V jiném případě byl muž shledán nevinným ze znásilnění ženy, která omdlela v opilosti, protože „špatně pochopil“, že se sexem souhlasila.

Vláda by mohla zákon schválit již v létě. I přes možnou změnu věkové hranice souhlasu bude nadále existovat výjimka pro pohlavní styk mezi osobami, kterým je nejméně 13 let a mezi nimiž je věkový rozdíl menší než pět let.

Reklama

Doporučujeme

Česko podpořilo prohlášení k bezpečnosti v Hormuzském průlivu

Česká republika se připojila ke společnému prohlášení států, které chtějí podpořit bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem. Skupina zemí zároveň vyzvala Írán, aby přestal s útoky na obchodní lodě, civilní infrastrukturu i s dalšími kroky, které provoz v této klíčové námořní trase blokují.

Tenerife vyhlásilo kvůli bouři Therese stav nouze

Tenerife zasáhla bouře Therese, která na Kanárské ostrovy přinesla silný vítr, vydatný déšť i sněžení ve vyšších polohách. Úřady vyhlásily stav nouze, uzavřely některé silnice a zrušily část veřejných akcí.

Zlato i stříbro dál kolísají

Ceny zlata a stříbra v pátek výrazně kolísaly a oba kovy míří k citelné týdenní ztrátě. Investoři sledují hlavně další vývoj války s Íránem, pohyb cen ropy a obavy z vyšší inflace i delšího období vyšších úrokových sazeb.

Vlna veder na západě USA by bez lidského přičinění nebyla možná

Vlna extrémních veder, která v těchto dnech zasáhla západ Spojených států, není jen dalším výkyvem počasí. Podle vědců by byla bez klimatické změny způsobené člověkem prakticky nemožná. Teploty v některých oblastech vystoupaly až o 17 stupňů Celsia nad dlouhodobý průměr a lámou rekordy napříč desítkami měst od Kalifornie po Missouri.

Po požáru v jihokorejské továrně je zraněno 55 lidí, dalších 14 je pohřešováno

Při požáru ve dvou budovách továrny na automobilové díly v jihokorejském městě Tedžon bylo dnes zraněno nejméně 55 lidí, z toho 24 vážně. Do akce bylo nasazeno přes 500 hasičů a členů záchranných složek, vozidla s vodními děly nebo hasičští roboti. Po 14 osobách se stále pátrá, napsaly tiskové agentury.

Izrael v odvetě za útoky na drúzy zaútočil na velitelské centrum na jihu Sýrie

Izraelská armáda v noci na dnešek zaútočila na velitelské centrum a sklady zbraní ve vojenských areálech na jihu Sýrie. Učinila tak v reakci na útoky na menšinu drúzů ve městě Suvajda, napsala agentura Reuters. Jde o první izraelský úder na Sýrii za současné války proti Íránu, kterou Izrael a Spojené státy zahájily 28. února, uvedla agentura AP.

Rafinerii v Kuvajtu opět zasáhly drony, íránské útoky hlásí i další země Zálivu

V kuvajtské rafinerii Míná al-Ahmadí dnes ráno znovu vypukl požár po dronových útocích. Oznámila to podle tiskových agentur státní ropná společnost KPC. Oběti hlášeny nejsou. Odvetným útokům Íránu v bezmála třítýdenní americko-izraelské válce proti islámské republice dnes ráno čelily také další arabské země Perského zálivu jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Bahrajn, napsala agentura AP.

Bitcoin překonal 71 000 dolarů, směr trhů dál určuje ropa

Bitcoin v pátek posílil a krátce překonal hranici 71 tisíc dolarů, když se kryptotrh zotavil z předchozí volatility spojené s prudkým růstem cen ropy a napětím na Blízkém východě. Aktuální vývoj přitom podtrhuje rostoucí citlivost digitálních aktiv na makroekonomické faktory, zejména energetické trhy.

Devítiletá dívka zemřela při internetové výzvě

Devítiletá JackLynn Blackwell z Texasu zemřela poté, co se podle rodičů zapojila do takzvané blackout challenge, která se šíří na sociálních sítích. Její otec a matka teď varují ostatní rodiče, že nejde o nevinnou hru, ale o rizikový trend s fatálními následky.

Japonsko by chtělo vyšší inflaci. Íránská válka mu ale nepomůže

Napětí na Blízkém východě začíná dopadat i na japonskou ekonomiku. Tamní centrální banka se ocitá v nepříjemné situaci, kdy inflace sice zůstává nad dvouprocentním cílem, ale její struktura je problematická. Nejde totiž o zdravý růst tažený domácí poptávkou a růstem mezd, nýbrž o zdražování vyvolané externími faktory, především růstem cen energií. A právě to může další kroky Bank of Japan (BoJ) výrazně zkomplikovat.

Izrael zabil mluvčího íránských gard po jeho tvrzení o pokračující výrobě střel

Mluvčí íránských revolučních gard Alí Mohammad Náíní dnes popřel čtvrteční tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že Írán po 20 dnech války již není schopen vyrábět balistické střely. Krátce poté byl Náíní podle gard zabit při izraelském útoku, píše agentura AFP. Izraelská armáda smrt Naíního potvrdila, uvedl server The Times of Israel. Izrael a USA zaútočily na Írán 28. února, ten odpovídá odvetnými údery.

Ruský útok poškodil v Oděské oblasti dvě civilní lodě s obilím

Noční ruský dronový útok na Oděskou oblast poškodil dvě civilní nákladní lodě s obilím, dva lidé utrpěli zranění. Na platformě Telegram to dnes uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba, podle něhož jde o lodě plavící se pod vlajkami Palau a Barbadosu. V době útoku kotvily. V přístavu jsou poškozené i administrativní budovy a sklad s obilím, doplnil šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Moskva na tyto informace nereagovala. Ukrajina i Rusko zároveň hlásí mrtvé po nepřátelských útocích.

Šéf IAEA: Íránský jaderný program přežil

Íránské jaderné kapacity byly během amerického úderu z loňského roku významně poškozeny, ale ne zničeny. Jaderný program islámské republiky to ochromilo, Teherán ale neztratil schopnost obohacovat uran. S takovými slovy vystoupil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovořil o nutnosti pozemní invaze.

Papuchalky na pobřeží Atlantiku zabíjí bouře a hlad

Na pobřeží Atlantiku v západní Evropě se hromadí mrtví a umírající mořští ptáci. Nejčastěji jde o papuchalky, ale také o alkouny a tereje. Vědci mluví o takzvaném „wrecku“, tedy hromadném úhynu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama