Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Jako v aplikaci Uber. Satelity Starlink umožňují ukrajinským silám bleskové a přesné údery

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusko začátkem invaze na Ukrajinu zlikvidovalo tamní komunikační prostředky s cílem obránce „oslepit”. Krátce nato však miliardář Elon Musk napadené zemi poslal tisíce terminálů Starlink. Muskovi satelity tak obyvatelům Ukrajiny poskytují přístup na internet a vojákům umožňují provádět bleskové a přesné útoky dělostřelectvem či drony, napsal The Telegraph. 

  Nejbohatší člověk světa Elon Musk významně ovlivnil průběh války na Ukrajině. Při začátku ruské invaze nepřítel kybernetickými útoky a ostřelováním telekomunikačních věží zničil ukrajinské komunikační prostředky. Musk však zemi dodal tisíce terminálů Starlink, na něž přesměroval svůj internet, píše server The Telegraph

  Ukrajinci internet užívají k zasílání emailů, surfování na internetu či navigaci. Obránci ale zjistili, jak jej využít k efektivnímu boji. 

  Satelitní konstelaci Starlink používá na Ukrajině 150 000 uživatelů, 590 nemocnic a klinik, hasiči a záchranáři. Obráncům umožňuje přesnou dělostřeleckou palbu či útoky drony. 

  Terminály Starlink jsou oproti telekomunikačním věžím malé, mobilní a hůře zjistitelné metodami elektronické detekce. 

  Starlink Ukrajině poskytl komplexní internetové pokrytí. Rusko vyhrožovalo sestřelením Muskových družic. Podnikatel je však schopen vysílat své satelity na oběžnou dráhu velice rychle. 

  Ruská strana se navíc nedávno pokusila vyřadit Starlink z provozu kybernetickým útokem. Díky rychlé reakci Muskových inženýrů ale bez účinku.  

  Jako v aplikaci Uber 

  Software vytvořený ukrajinským programátorem Jaroslavem Šerstjukem údajně připomíná software taxislužby Uber či Lyft. 

  Drony coby pozorovatelé posílají dělostřelcům díky Starlinku do tohoto speciálního softwaru data. 

  Údaje o detekovaných ruských pozicích jsou přiřazovány k nejbližším dělům, raketometům, minometům, dronům či speciálním jednotkám. 

  Dron například zpozoruje nepřátelskou kolonu či tank. Stačí zadat požadavek k útoku a cíl je okamžitě přiřazen k nejbližšímu ukrajinskému uskupení. Díky tomu je možná blesková a přesná reakce. 

  Odpověď dělostřelectva na požadavek muže přijít už do 30 sekund. Takto nečekané, přesné a rychlé útoky nedají ruským vojákům čas na stažení či přeskupení, způsobují chaos a těžké ztráty. V boji totiž hrají roli i pouhé minuty. Zpoždění 15 až 20 minut muže znamenat, že se již protivník na dané pozici nenachází. 

  Podle Business Insider díky Starlinku ukrajinská armáda zjišťuje či likviduje cíle pomocí dronů vybavených termokamerami pod rouškou noci.

  Přesně mířené noční útoky dávají ukrajinské armádě další obrovskou výhodu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS