Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Elon Musk pozastavil nákup Twitteru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Elon Musk prohlásil, že plán na převzetí společnosti Twitter za 44 miliard dolarů (přibližně bilion korun) je pozastaven. Americký podnikatel chce nejprve znát podíl falešných a spamových účtů na platformě. Informovaly o tom servery BBC, CNN a agentura Reuters.

  Akcie Twitteru na Muskovo první sdělení dle Reuters zareagovaly propadem o více než 20 procent. Po druhém tweetu, v němž nejbohatší muž světa napsal, že s nákupem Twitteru stále počítá, akcie část ztráty smazaly.

  V pátek po zahájení obchodování na burze v New Yorku ztrácely okolo 10 procent při ceně zhruba 40 dolarů za akcii. Musk přitom v rámci dohody o převzetí společnosti za jednu akcii nabídl 54,20 dolaru.

  „Dohoda s Twitterem je dočasně pozastavena, čekám na podrobnosti podporující výpočet, že spamové/falešné účty skutečně představují méně než 5 procent uživatelů,“ sdělil Musk svým více než 92 milionům sledujících na Twitteru.

  Šéf automobilky Tesla se již dříve rozhodl upustit od due diligence, když 25. dubna souhlasil s nákupem Twitteru, ve snaze přimět společnost se sídlem v San Francisku přijmout jeho „nejlepší a konečnou nabídku“. To by Muskovi mohlo ztížit argumentaci, že ho Twitter nějakým způsobem uvedl v omyl.

  Spamové nebo falešné účty jsou navrženy tak, aby na sociálních sítích manipulovaly nebo uměle podporovaly aktivitu. Některé vytvářejí dojem, že je něco nebo někdo populárnější.

  V případě, že některý z účastníků od transakce odstoupí, musí druhé straně zaplatit miliardu dolarů (zhruba 24 miliard korun).

  Musk prověřuje, zda je podíl falešných/spamových účtů skutečně pětiprocentní

  Twitter před více než dvěma týdny oznámil, že falešné účty během prvních tří měsíců tohoto roku představovaly méně než 5 procent jeho denních aktivních uživatelů, připomněl server BBC.

  Společnost však upozornila, že odhad nemusí být přesný. Skutečný počet falešných nebo spamových účtů může být vyšší, než jsme odhadovali. Neustále se snažíme zlepšovat naši schopnost odhadnout celkový počet spamových účtů,“ informoval Twitter.

  Sociální síť má s automatizovanými falešnými účty problémy dlouhodobě. Musk na Twitteru dříve vyzval k „poražení spamových robotů“ a také k několika dalším změnám včetně obnovení některých zablokovaných účtů, jako je účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

  Analytik investiční společnosti Wedbush Securities Dan Ives podle CNN uvedl, že Muskův tweet „přenese tuto cirkusovou show do hororové show Pátek třináctého“.

  Wall Street podle něj teď bude dohodu vnímat tak, že se buď nezrealizuje, Musk se pokusí vyjednat nižší cenu, nebo od ní jednoduše odstoupí a zaplatí miliardu dolarů.

  Twitter neplánuje na Muskův komentář reagovat, uvedli podle Reuters lidé obeznámení s touto záležitostí. Společnost jeho tweet považovala za znevažující a porušení podmínek jejich obchodní smlouvy. Druhé vyjádření miliardáře Twitter nicméně hodnotí jako povzbudivé, dodaly zdroje.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno