Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Jak všímavost ovlivňuje vaše hospodaření s penězi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nový výzkum naznačuje, že všímavost může snížit pravděpodobnost, že se budete soustředit na svou finanční budoucnost. Někteří odborníci se ale domnívají, že tvrzení je chybné. Přečtěte si proč.

  Jogíni se nezaměřují na materiální věci.

  Praktikující žijí přítomným okamžikem a nemusí se starat o budoucnost.

  Lidé, kteří praktikují všímavost, jsou spokojení a nezajímají se o peníze.

  Alespoň takové jsou mýty. Existuje však souvislost mezi všímavostí a hospodařením s penězi? Studie z roku 2021 „Být přítomen: Vliv všímavosti na finanční rozhodnutí“ dospěla k závěru, že lidé, kteří praktikují všímavost, přidělují méně peněz na investice, jež přinášejí vyšší výnosy. Dělali také méně efektivní rozhodnutí o obchodování s investičním portfoliem.

  Ale ti, kteří praktikují a vyučují všímavost, si myslí, že závěry jsou chybné.

  Ohleduplné peněžní praktiky vyžadují čas

  Ve studii, kterou provedli vědci z University of Kansas a Marquette University, se subjekty zúčastnily 5minutového meditačního sezení. Pak udělali nějaká finanční rozhodnutí. Ti, kteří se účastnili meditace, dali až o 20 procent více na krátkodobou spotřebu než kontrolní skupina.

  Vědci došli k závěru, že život v přítomném okamžiku povzbuzuje lidi, aby utráceli hned, místo aby plánovali do budoucna. Odborníci však tvrdí, že studie se na všímavost dívá zjednodušeně a poznamenávají, že tato praxe může mít ve skutečnosti pozitivní vliv na finanční budoucnost člověka.

  „Nazvat pětiminutové sezení ‚cvičením všímavosti‘ je špatně,“ říká Saundra Davis, zakládající členka Financial Therapy Association (FTA), organizace, která spojuje terapeuty a finanční poradce, aby jednotlivcům pomáhala vytvářet finanční plány a přemýšlet o financích.

  Davis říká, že experiment používal relaxační metodu. A ta by neměla být zaměňována s praxí všímavosti. „Neguje to, o čem všímavost ve skutečnosti je,“ říká.

  Chioma Njoku, instruktorka jógy a finanční poradkyně, souhlasí. „Chce to čas, než se do těchto praktik skutečně dostanete,“ říká. „Prohlašování vědomých praktik za škodlivé pro něčí finance, protože někteří lidé se ve studii rozhodli postarat se o své okamžité potřeby, je obrovský a nezodpovědný předpoklad.“

  Zmatek vychází z nepochopení

  Problém může být v zakořeněných mylných představách o tom, co to znamená následovat osm větví jógy a další jógovou filozofii. Pokud interpretujete aparigraha (neuchopení) tak, že byste neměli šetřit, nebo si myslíte, že santosha (spokojenost) je proti myšlence mít aspirace, můžete si vytvořit konfliktní vztah k penězům.

  Další výzkum meditace a všímavosti

  Ačkoli nemusí souhlasit s metodologií studie, Davis tleská úsilí výzkumníků při studiu této oblasti. „Jak se všímavost stává populární, je důležité pochopit, jak se projevuje ve všech oblastech našeho života,“ říká.

  K pochopení dlouhodobých důsledků časté meditace všímavosti je však stále zapotřebí více výzkumu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS