menu

16.4 C
Czech
Pátek 4. července 2025

USA nesvrhly na jaderné zařízení Isfahán bomby, jelikož je příliš hluboko

Spojené státy při útocích na íránská jaderná zařízení na jedno z nich nesvrhly protibunkrové bomby. Zařízení v Isfahánu leží totiž tak hluboko pod zemí, že by tyto bomby nejspíš nebyly efektivní. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Dan Caine to řekl senátorům na čtvrtečním brífinku, píše web stanice CNN s odvoláním na zdroje, které Caineův projev slyšely. Američtí činitelé předpokládají, že v podzemním provozu v Isfahánu je ukryto téměř 60 procent íránských zásob obohaceného uranu, které by Írán potřeboval v případě, že by se rozhodl vyvinout jadernou zbraň.

Bitcoin s pošramocenou minulostí otevírá širší debatu o kryptoměnách

Bitcoinová kauza spojená s darem státu od provozovatele darknetového tržiště znovu rozvířila debatu o pověsti kryptoměn. Právníci i odborníci upozorňují, že i přes spojení s nelegálním trhem má bitcoin legitimní využití. V mnoha částech světa dokonce představuje jedinou možnost, jak nakupovat základní věci.

Jak velký význam má uznání palestinského státu Španělskem, Norskem a Irskem?

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

V pečlivě připraveném kroku, který následoval po týdnech jednání, norská, španělská a irská vláda oznámily, že hodlají uznat stát Palestina. Reportéři deníku Guardian se zamysleli nad tím, jak velký význam tento krok má.

Norsko, které v posledních letech hrálo klíčovou roli v diplomacii na Blízkém východě a na počátku 90. let hostilo izraelsko-palestinské mírové rozhovory, které vedly k dohodám z Osla, uvedlo, že uznání je nutné, aby podpořilo umírněné hlasy uprostřed války v Gaze.

„Uprostřed války s desítkami tisíc mrtvých a zraněných musíme udržet při životě jedinou alternativu, která nabízí politické řešení jak pro Izraelce, tak pro Palestince: dva státy, které budou žít vedle sebe v míru a bezpečí,“ řekl norský premiér Jonas Gahr Støre.

Španělský premiér Pedro Sánchez obvinil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že v Gaze provádí „masakr“ a ohrožuje dvoustátní řešení. „Musíme využít všech politických prostředků, které máme k dispozici, abychom jasně a nahlas řekli, že nedopustíme, aby byla možnost dvoustátního řešení zničena silou, protože je to jediné spravedlivé a udržitelné řešení tohoto strašného konfliktu.“

Irský premiér Simon Harris uvedl, že očekává, že se k Irsku, Španělsku a Norsku v příštích týdnech připojí další země a palestinský stát uznají. Řekl, že Irsko jednoznačně plně uznává Izrael a jeho právo na „bezpečnou a mírovou existenci se svými sousedy“, a vyzval k okamžitému navrácení všech rukojmích z Gazy.

Existuje nějaký časový plán uznání?

Norsko, Španělsko a Irsko uvedly, že Palestinu oficiálně uznají 28. května.

Jedná se o první uznání palestinského státu ze strany evropských zemí?

Vůbec ne. První zemí EU, která uznala palestinský stát, se v říjnu 2014 stalo Švédsko. Švédský ministr zahraničí tehdy ve svém projevu uvedl: „Je to důležitý krok, který potvrzuje právo Palestinců na sebeurčení. Doufáme, že to ukáže cestu i ostatním.“

Dalšími členskými státy EU, které již uznaly palestinský stát, jsou Bulharsko, Kypr, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Malta, Polsko a Rumunsko.

Co to znamená pro mírový proces?

Palestinu jako nezávislý stát již uznávají desítky zemí, ale dynamika směřující k uznání, zejména mezi evropskými zeměmi, bude mít zásadní důsledky.

Snad nejvýznamnější je, jak nová uznání poukazují na oslabení „vlastnictví“ USA v izraelsko-palestinském mírovém procesu od období mírových rozhovorů a dohod z Osla.

Vzhledem k tomu, že mírový proces dlouho do značné míry skomíral, palestinští představitelé usilovně pracují na tom, aby v Evropě získali podporu pro proces, který se v Trumpově éře urychlil, protože Palestinci byli Abrahamovými dohodami odsunuti na vedlejší kolej a Trump přesunul americké velvyslanectví do Jeruzaléma, což vyvolalo hlubokou nedůvěru vůči USA, které podle Palestinců nebyly čestným zprostředkovatelem.

Švédsko, Norsko, Irsko a Španělsko jsou dlouhodobě vnímány jako státy sympatizující s Palestinci. Také Velká Británie naznačila, že by mohla zvážit uznání Palestiny vzhledem k narůstající frustraci z dlouhotrvajícího odmítání Izraele postupovat k řešení dvou států, přestože Izrael nadále zabírá palestinská území pro své osady.

Jak říká Hugh Lovatt z Evropské rady pro zahraniční vztahy, otevírá se tím také smysluplná cesta ke státnosti. „Uznání je hmatatelným krokem k životaschopné politické cestě vedoucí k palestinskému sebeurčení. To je předpokladem pro zajištění arabské angažovanosti na podporu udržitelného příměří v Gaze. Státy jako Saúdská Arábie v rámci svého plánu ‚arabské vize‘ na realizaci dvoustátního řešení vyzvaly USA a Evropu k uznání Palestiny.“

Bude to mít pro Palestince praktický dopad?

Impuls směřující k uznání může být dvousečnou zbraní pro nepopulární, slabou a zkorumpovanou Palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse, která vládne na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde stárnoucí Abbás od roku 2006 neuspořádal parlamentní volby. Abbás sám nemá žádný mandát, připomíná Guardian.

Očekávání, že poslední uznání změní neutěšené poměry na Západním břehu Jordánu, kde se vystupňovaly útoky izraelských bezpečnostních sil a osadníků, budou téměř jistě předčasná a proti Abbásovi by mohla být namířena další nespokojenost.

Uznání však znamená právo Palestinců na sebeurčení, což by také mohlo pomoci oživit palestinskou občanskou společnost, která byla za Abbásovy éry zadušena. Pro Palestince je možná nejdůležitější něco méně hmatatelného: uznání toho, že mají výslovné a základní právo na sebeurčení, které nevyžaduje souhlas Izraele, což je pojem, který je základem amerického zprostředkování od Osla.

Jaké jsou důsledky pro Izrael?

Již více než deset let se v izraelské politice používá klišé, jehož autorem je bývalý premiér Ehud Barak, že Izrael kvůli své politice riskuje diplomatické tsunami. V posledních týdnech se toto tsunami začalo valit na Netanjahua. Toto uznání přichází s velkým zpožděním poté, co se Netanjahu a jeho ministr obrany Joav Gallant dozvěděli, že na ně prokurátor mezinárodního trestního soudu požaduje vydání zatykače za válečné zločiny. Izrael je na příkaz Jihoafrické republiky vyšetřován pro údajnou genocidu i u mezinárodního soudního dvora.

USA, Velká Británie a další země začaly uplatňovat režim sankcí proti násilným osadníkům a krajně pravicovým skupinám, které je podporují. Nyní se tři významné evropské státy jednostranně rozhodly uznat palestinskou státnost.

Ačkoli v izraelské společnosti přetrvává hluboké rozladění nad mezinárodním odporem k tamní pravicové, potažmo krajně pravicové vládě a nad způsobem, jakým vede svou kampaň v Gaze, Izraelci si také uvědomují, že jejich země je stále více považována za vyvrhele a dostává se do stále větší diplomatické izolace. To je částečně příčinou rostoucích a náhle viditelnějších rozkolů ve vlastním Netanjahuově kabinetu, které vyvolávají vážné otázky, jak dlouho jeho vláda vydrží.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Žena se přestěhovala na výletní loď, stráví tam 15 let

Sharon Lane (77 let) si vždy chtěla koupit chatu a přestěhovat se do ní. Nakonec se však rozhodla pro radikálnější řešení. Kalifornii vyměnila za luxusní výletní rezidenční loď. Na otevřeném moři stráví 15 let. Život na výletní lodi je poměrně novým konceptem, zájem o něj však roste.

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump: Biden poslal Ukrajině příliš mnoho zbraní

Donald Trump potvrdil, že dnes bude mluvit s Volodymyrem Zelenským. Americký prezident očekává rozhovor o možném omezení dodávek zbraní na Ukrajinu. Tvrdí, že Joe Biden v minulosti poslal Kyjevu příliš mnoho vojenské techniky.

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

Trump bude v pátek mluvit se Zelenským o pozastavení zbrojních dodávek

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Sparta je blízko dohodě s Bolognou. Vitík by mohl odejít za rekordní sumu

Sparta dokončuje přestup dvadvacetiletého Martina Vitíka do italské Bologni. Český reprezentant má podle několika zdrojů odejít za částku kolem 15 milionů eur, tedy přibližně 375 milionů korun. Půjde tak o jeden z nejdražších přestupů v historii klubu.

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, chce ale i jednat, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných "základních příčin" konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Žena se přestěhovala na výletní loď, stráví tam 15 let

Sharon Lane (77 let) si vždy chtěla koupit chatu a přestěhovat se do ní. Nakonec se však rozhodla pro radikálnější řešení. Kalifornii vyměnila za luxusní výletní rezidenční loď. Na otevřeném moři stráví 15 let. Život na výletní lodi je poměrně novým konceptem, zájem o něj však roste.

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Policie při záplavách v Paříži pouštěla skladbu z Titaniku, veřejnost reagovala pozitivně

Paříž zasáhla 25. června intenzivní bouře. I přes vážnost situace se neubránila nadsázce policie, která při průjezdu zatopenou ulicí pouštěla slavnou romantickou baladu z filmu Titanik od Céline Dion. Video z této groteskní scény se stalo okamžitě virálním a vzbudilo převážně pozitivní ohlasy. Veřejnost oceňuje nadsázku v těžkých časech.

Jak přežít vlnu veder a nezbláznit se

Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Když teploty šplhají nad 40 stupňů Celsia, každodenní fungování se mění v boj o přežití. S několika jednoduchými triky však můžete svůj domov i tělo udržet v relativní pohodě.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump: Biden poslal Ukrajině příliš mnoho zbraní

Donald Trump potvrdil, že dnes bude mluvit s Volodymyrem Zelenským. Americký prezident očekává rozhovor o možném omezení dodávek zbraní na Ukrajinu. Tvrdí, že Joe Biden v minulosti poslal Kyjevu příliš mnoho vojenské techniky.

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

Trump bude v pátek mluvit se Zelenským o pozastavení zbrojních dodávek

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Sparta je blízko dohodě s Bolognou. Vitík by mohl odejít za rekordní sumu

Sparta dokončuje přestup dvadvacetiletého Martina Vitíka do italské Bologni. Český reprezentant má podle několika zdrojů odejít za částku kolem 15 milionů eur, tedy přibližně 375 milionů korun. Půjde tak o jeden z nejdražších přestupů v historii klubu.

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, chce ale i jednat, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných "základních příčin" konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, řekl ministr Arakčí

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT) a z ní vyplývajícím systémem kontrol, napsal dnes na sociální síti X íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) bude z bezpečnostních důvodů mít na starosti íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti, dodal ministr s tím, že tento postup vychází ze zákona, který minulý týden schválil parlament.

V Kurské oblasti na západě Ruska byl zabit vysoce postavený ruský generál

Ruský generál Michail Gudkov, který velel brigádě námořní pěchoty Tichooceánské flotily a byl nedávno povýšen na zástupce velitele vojenského námořnictva, zahynul v Kurské oblasti na západě Ruska. Generálovu smrt dnes oznámil gubernátor Přímořského kraje Oleg Kožemjako a později ji podle ruských agentur potvrdilo ruské ministerstvo obrany, podle kterého generál zahynul ve středu. Gudkov je podle serveru BBC News jedenáctým ruským generálem zabitým během války Ruska proti Ukrajině, která pokračuje čtvrtým rokem.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás