Více
    12.4 C
    Czech
    Pátek 24. března 2023

    Bláznovství v Jižní Americe. Rozhodčí v zápase nastavil přes 40 minut

    O fotbalových rozhodčích, kteří soudcovali utkání bolivijské nejvyšší soutěže, se počínaje středeční nocí mluví hodně hlasitě. Souboj třetího s předposledním týmem ligy se totiž stal synonymem šílenství. Sudí totiž nastavil ve druhém poločase neskutečných 43 minut, během kterých padly dva góly a byly rozdány tři červené karty.

    Legenda A jenom září. Mercedes-Benz dopravil na trh jedinečný sedan 

    Německá automobilka si připravila na letošní rok několik nových kousků a jedním z nich je právě nádherný sedan s písmenem A. Tahle třída patří mezi legendy, které navíc nepotrápí naši peněženku tolik, jako to zvládnou její sourozenci. Do rukou se nám nedostane jen výkonné vozidlo, ale doslova designový skvost. Návrháři a vývojáři technologií se skutečně vyznamenali.

    Jak chobotnice „ochutnávají“ věci dotykem

    O chobotnicích se ví, že „chutnají“ dotykem, netušilo se ale, jak to doopravdy funguje. Nyní vědci v přísavkách chapadel chobotnic Octopus bimaculoides nalezeli unikátní nervové buňky, které mohou detekovat chemické látky kořisti. Nenalezneme je u žádného jiného zvířete.

    Každé z osmi chapadel prozkoumává dno a hledá kořist. Dvě třetiny nervových buněk v chobotnici se nacházejí v končetinách místo toho aby byly soustředěny v mozku. To končetinám umožňuje pracovat částečně nezávisle. Jak ale dokáže chobotnice určit, co chapadlem uchopila, zůstávalo záhadou.

    Dvě třetiny nervových buněk v chobotnici se nacházejí v končetinách.

    Vědci nyní objevili v přísavkách specializované buňky, které umožňují chobotnicím „ochutnat“ svými končetinami. Buňky dokáží detekovat chemikálie produkované mnoha vodními tvory. Díky tomu chapadlo pozná, zdali uchopilo potravu, kus kamene či jedovatou kořist, uvádí molekulární biolog z Harvardské univerzity Nicholas Bellono a jeho kolegové online v Cell.

    Vědci izolovali buňky z povrchu přísavek a testovali jejich reakci na různé podněty. Jedna třída buněk byla hodně podobná těm, které detekují dotyk u jiných zvířat. Druhá třída buněk ale produkovala receptory, které nebyly u jiných zvířat viděny.

    V přísavkách chapadel chobotnic nalezeli vědci unikátní nervové buňky.

    Aby mohli vědci testovat, jak tyto receptory fungují, vložili je v laboratoři pomocí genetických nástrojů do lidských a žabích buněk. Poté je vystavili různým chemickým sloučeninám, s nimiž se chobotnice běžně setkávají. Odpověď buněk vyvolaly pouze nerozpustné terpenoidy. Právě ty jsou některými zvířaty používány k obraně.  

    Při následném testování v laboratoři chobotnice prozkoumávaly v nádržích povrch bez terpenoidů rozsáhlými pohyby chapadel. Ve chvíli, kdy ale narazily na terpenoidy, zastavily se, rychle místo prozkoumaly a pokračovaly dál, nebo se tomuto místu vyhnuly.

    Tato zjištění poskytují další kus skládačky do jedinečné evoluční cesty chobotnic k inteligenci.

    Sledujte nás na sítích

    Maďarsko by Putina nezatklo, kdyby překročil jeho hranice. Navzdory mezinárodnímu zatykači

    Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

    Ukrajinské síly během středy odrazily 83 ruských útoků, uvedl generální štáb

    Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země. Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

    NEJNOVĚJŠÍ

    Maďarsko by Putina nezatklo, kdyby překročil jeho hranice. Navzdory mezinárodnímu zatykači

    Maďarsko prohlásilo, že by ruského prezidenta Vladimira Putina nezatklo, pokud by vstoupil na území země. A to přestože na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) minulý týden vydal zatykač a obvinil ho z nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

    Klimatičtí aktivisté žalují Metu kvůli výhružkám smrtí na Facebooku

    Přední německá aktivistická skupina zažalovala Meta Platforms kvůli výhružkám adresovaným jejím členům na Facebooku. Společnost totiž nedokázala podniknout kroky potřebné k potlačení tohoto obsahu. Meta v prohlášení uvedla, že odstranila nahlášený obsah a aktivně bojuje proti nenávistným projevům.