Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Jak a proč cvičit náklony pánve

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pánevní náklony jsou jednoduchým cvikem, který vám pomůže posílit břicho a ulevit od bolestí dolní části zad. Zlepší vaše držení těla a usnadní praktikování složitějších jógových pozic.

  Cíle: Břišní svaly, sakroiliakální klouby, dolní část zad

  Úroveň: Začátečník

  Pánevní náklony jsou cvičení sestávající z velmi jemných pohybů páteře, které posilují podpůrné svaly kolem dolní části zad. Lze je provádět vleže na podlaze (záklony pánve na zádech), ve stoje zády ke zdi, na čtyřech nebo vsedě na cvičebním míči.

  Pokyny krok za krokem

  Verze na zádech je vhodná pro většinu lidí, včetně žen po porodu.

  Můžete ležet na pevné posteli, cvičební podložce, nebo na podlaze. Když provádíte náklon pánve z této polohy, v podstatě srovnáváte přirozenou křivku vaší páteře. Může vám pomoci vizualizovat si vaši pánev jako misku vody: když ji nakloníte, představte si, jak se voda rozlévá směrem k vašemu břichu.

  Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly na podlaze. V této neutrální poloze přirozená křivka bederní páteře mírně zvedne spodní část zad z podlahy.

  Vydechněte a jemně nakloňte boky směrem k hlavě. Když to uděláte, ucítíte, jak vaše spodní část zad tlačí do podlahy.

  Zůstaňte v této poloze několik dechů. Až budete připraveni, nadechněte se a vraťte se do neutrální polohy.

  Proveďte 5 až 10 opakování.

  Běžné chyby

  Zapomínáte dýchat

  Soustředit se na správnou formu a efektivně zapojit své jádro nebude stačit, pokud zapomenete dýchat. Při jakémkoli cvičení, které děláte, je dýchání důležité nejen aby vám pomohlo zůstat soustředění, ale je také nedílnou součástí prevence zranění.

  Pamatujte: Vaše svaly potřebují kyslík, aby mohly optimálně fungovat.

  Používáte své jádro nesprávně

  Když zapojíte břišní svaly, nezapomeňte se soustředit a zapojte je doopravdy. Při pohybu jakoby nevsávejte ani nevytlačujte břicho. Jakmile plně zapojíte své jádro, ucítíte, jak fungují hlubší svaly (příčný břišní sval).

  Zvedáte pánev

  Pokud necháte své hýždě při naklánění pánve zvednout z podlahy, ve skutečnosti se pohybujete spíše do polohy mostu než do náklonu pánve.

  Úpravy a variace

  Existuje mnoho různých způsobů, jak provést náklon pánve. V závislosti na tom, jaká je vaše úroveň pohodlí, vaše potřeby a cíle v oblasti fitness, jich vyzkoušejte více, dokud nenajdete ten, který vám nejlépe vyhovuje.

  Pokud jste těhotná nebo máte stav, který vám ztěžuje ležet na zádech, může pro vás být pohodlnější verze ve stoje:

  Položte záda na pevnou zeď a mírně se k ní nakloňte.

  Nadechněte se a nechte kolena mírně se pokrčit.

  S výdechem zvedněte pánev nahoru od zdi směrem k obličeji. Tento pohyb by měl narovnat přirozenou křivku spodní části zad tak, aby páteř tlačila na zeď.

  Až budete připraveni, nadechněte se a vraťte se do neutrální výchozí polohy.

  Proveďte 5 až 10 opakování.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Óm

  Óm v józe a meditaci

  Óm je velmi jednoduchý zvuk se složitým významem. Je to celý vesmír srostlý do jediného slova, které představuje spojení mysli, těla a ducha. Je samotným srdcem jógy.
  Pozice hory

  Jak praktikovat pozici hory (Tadasana)

  Pozice hory (Tadasana) je první a základní z pozic vestoje. Budete ji často používat k přípravě na jiné ásany, ale lze ji provádět i samostatně, aby vám pomohla zlepšit držení těla.
  jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 2

  10 až 15 minut procvičování těchto pozic každý den zlepší vaši jógovou praxi. Postupem času uvidíte pozitivní efekt, který má důsledné provádění těchto strečinků na vaše delší tréninky.
  Jóga

  Jóga může zmírnit pracovní stres

  Nový výzkum naznačuje, že zaměření jógy na dech a pohyb by mohlo být klíčem k úlevě od stresu. Další studie zjistila, že jóga může být také prospěšná pro spánek a zdravé stravování.
  Jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 1

  Některé dny prostě není možné věnovat celou hodinu józe. Ale většina dní umožní tuto 10 až 15minutovou sekvenci, která protáhne záda, hamstringy a boky.

  Jak provést předklon vsedě (Paschimottanasana)

  Předklon vsedě je klasická póza z Hatha jógy. Poskytuje dobré protažení celé zadní části těla, od lýtek přes hamstringy (zadní strana stehen) až po páteř.
  Reklama
  Reklama
  Reklama