-0.2 C
Czech
Středa 19. listopadu 2025
ZprávyIzrael souhlasí s přestávkami v bojích v Gaze kvůli očkování proti obrně,...

Izrael souhlasí s přestávkami v bojích v Gaze kvůli očkování proti obrně, tvrdí WHO

Podle OSN, WHO a izraelských představitelů Izrael souhlasil se sérií zářijových přestávek v bojích v Gaze, aby mohly být malé děti v enklávě očkovány proti dětské obrně. Informovala o tom agentura Reuters či server CNN.

Rik Peeperkorn, zástupce Světové zdravotnické organizace pro Západní břeh Jordánu a Gazu, ve čtvrtek na tiskovém brífinku z videolinky sdělil, že pauza začne 1. září a bude rozdělena do tří třídenních fází.

„Máme předběžný závazek pro humanitární pauzy v jednotlivých oblastech během kampaně,“ řekl. Dodal, že pauzy budou zavedeny nejprve v „centrální Gaze na tři dny, následovat bude jižní Gaza a poté bude následovat severní Gaza“.

Izraelský úředník potvrdil CNN, že očkování proti obrně v Gaze začne 1. září. Očekává se, že každá fáze očkovací kampaně bude trvat přibližně sedm hodin. Během těchto hodin se budou moci vakcíny dostat do oblasti s „pauzou“ a budou distribuovány.

Je nutné zabránit epidemii

Basem Naim, člen politbyra Hamásu, uvedl, že militantní skupina uvítala snahu o pozastavení bojů v Gaze za účelem realizace očkovací kampaně. „Jsme připraveni spolupracovat s mezinárodními organizacemi na zajištění této kampaně,“ dodal. Od začátku války klesla proočkovanost proti obrně v Gaze na něco málo přes 80 procent.

Peeperkorn na tiskovém brífinku OSN uvedl, že k předejití epidemie na obléhaném palestinském území je zapotřebí více než 90procentní pokrytí.

„Během každého kola kampaně je třeba dosáhnout alespoň 90% pokrytí, abychom zastavili epidemii a zabránili mezinárodnímu šíření dětské obrny,“ řekl Ryan.

WHO 23. srpna potvrdila, že jedno dítě ochrnulo kvůli viru obrny typu 2. Jde o první takový případ v Gaze za posledních 25 let, uvádí Reuters.

Po čtyřech týdnech bude třeba druhá dávka

Ryan varoval, že třídenní období „nemusí stačit k dosažení dostatečného očkování“. Dodal, že „bylo dohodnuto, že v případě potřeby bude kampaň prodloužena o jeden den v každé zóně, nebo dokonce o více dní, pokud to bude nutné“.

Dodal, že půjde o dvoukolovou očkovací kampaň se čtyřtýdenním intervalem mezi první a druhou dávkou.

Cílem očkovací kampaně je naočkovat přibližně 640 000 dětí mladších 10 let, každé z nich dvěma dávkami. Podle Peeperkorna již bylo do Gazy dodáno 1,26 milionu dávek vakcín a 500 nosičů.

Dětská obrna nejčastěji postihuje děti mladší pěti let a může způsobit nevratné ochrnutí a dokonce i smrt. Je vysoce infekční a neexistuje na ni lék. Podle WHO jí lze předcházet pouze očkováním.

Reklama

Doporučujeme

V Severní Karolíně zadrželi přes 250 lidí při imigrační razii

V Severní Karolíně se během několika dnů rozjela rozsáhlá imigrační razie, která zasáhla hlavně oblast kolem Charlotte. Zásahy vyvolaly strach v komunitách i protesty před obchody a v ulicích. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti mezitím oznamuje další fáze operací a připravuje přesuny agentů do dalších států.

Zveřejnění Epsteinových spisů čeká po schválení Kongresem na Trumpův podpis

Americký Kongres téměř jednomyslně rozhodl, že ministerstvo spravedlnosti musí zveřejnit veškeré neklasifikované dokumenty o Jeffreym Epsteinovi. Zákon dorazí na stůl prezidenta Donalda Trumpa, který po měsících odporu náhle změnil názor.

Target snižuje výhled, nový šéf sází na obchody a technologie

Target čeká náročný konec roku. Firma upravila celoroční výhled, protože bojuje s ochlazující poptávkou a zlevňováním, které má rozhýbat prodeje. Investoři tak dostali další signál, že obrat v jedné z největších amerických maloobchodních sítí potrvá déle.

KOMENTÁŘ: Bitcoin padá, akcie v nejistotě. Co stojí za podzimní panikou?

Po měsících prosperity se na trzích začal šířit strach. Akcie amerických společností klopýtají, stejně tak padá i bitcoin, který už odepsal veškeré letošní zisky. Za chmurnou atmosférou stojí obavy ze splasknutí AI bubliny i dalších kroků americké centrální banky.

Izraelský úder na tábor v Libanonu podle místních zasáhl sportoviště

Úterní izraelský úder na palestinský tábor Ajn Hilva v Libanonu, který zabil 13 lidí, podle místních obyvatel zasáhl sportoviště. Píše to dnes agentura AFP. Izrael tvrdí, že cílem úderů bylo výcvikové středisko palestinského teroristického hnutí Hamás, které to však odmítlo. Mezi mrtvými byla podle místních obyvatel řada dětí, které v době úderu hrály fotbal.

Polsko odpoví na sabotáž na železnici, prohlásil ministr Sikorski

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski označil za akt státního terorismu víkendovou sabotáž na železniční trati, po které se mimo jiné přepravují zbraně pro Ukrajinu. Zároveň slíbil odpověď, která nebude jen diplomatická.

Válečná sekyra zakopána? Musk se účastnil večeře v Bílém domě

Miliardář Elon Musk se zúčastnil večeře se saúdskoarabským princem v Bílém domě. Jde o první veřejnou návštěvu nejbohatšího člověka světa po roztržce s prezidentem Donaldem Trumpem. Musk byl podle médií spatřen ve Východní místnosti spolu s Jeffem Bezosem nebo fotbalistou Christianem Ronaldem. Jeho přítomnost v Bílém domě dokládají i videa na sociálních sítích. Trump dosáhl s arabským královstvím klíčové dohody.

Rusko potvrdilo úterní útok střelami ATACMS, podle Moskvy ale nebyl úspěšný

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ukrajinská armáda v úterý útočila na ruské území americkými střelami dlouhého doletu ATACMS. Podle Moskvy byla cílem Voroněžská oblast a ruská armáda všechny střely zachytila, informuje dnes ruskojazyčná verze serveru BBC. Ukrajinský generální štáb přitom v úterý tvrdil, že ukrajinský úder střelami ATACMS byl úspěšný.

Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky při ruském útoku na západní Ukrajinu

Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky při ruském útoku na západní Ukrajinu, uvedla polská armáda. Polský úřad pro řízení letového provozu (PANSA) krátce na to oznámil, že byla dočasně uzavřena letiště v Lublinu a v Řešově (Rzeszów) na jihovýchodě Polska, provoz na letištích byl obnoven po necelé hodině. Na téměř celé Ukrajině platí letecký poplach, informovala agentura Reuters.

Brazílie odsoudila vojenské důstojníky a policistu za pokus o převrat, plánovali atentát na Lulu

Nejvyšší soud Brazílie v úterý vynesl rozsudek nad vojáky a policistou, kteří plánovali převrat a atentát na prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu před jeho inaugurací. Poslal je do vězení až na 24 let. Celkem bylo odsouzeno deset lidí, mezi nimi i bývalý prezident Jair Bolsonaro.

Vánoční trhy by měly mít společné bezpečnostní standardy, navrhl Merz

Vánoční trhy v Německu by měly mít podle Friedricha Merze jednotné bezpečnostní standardy. Spolkový kancléř to řekl dnes při návštěvě spolkové země Sasko-Anhaltsko, v jejíž metropoli Magdeburku loni muž původem ze Saúdské Arábie najel do prostoru vánočních trhů a zabil šest lidí. Německá média v posledních dnech informovala o rostoucích nákladech na pořádání vánočních trhů, a to právě kvůli bezpečnostním opatřením.

Sabotáž v Polsku podle Fialy ukazuje na nutnost investic do obrany

Informace o strůjcích víkendové sabotáže na polské železniční trati mezi Varšavou a Lublinem podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) ukazuje, že je třeba posilovat obranu. Na facebooku uvedl, že by to měla mít na paměti i nová vláda. Mluvčí polského ministra pověřeného koordinací zvláštních služeb dnes uvedl, že vše ukazuje na to, že za sabotáží stály ruské tajné služby.

Ruská raketa zabila dívku, zranila devět lidí v Charkovské oblasti

Ruský raketový útok zabil v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny sedmnáctiletou dívku a zranil nejméně devět lidí. Uvedl to dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Další dvě ženy podle úřadů přišly o život při útoku dronů v Černihivské oblasti na severu země. Dvě raněné při náletech dronů hlásí správa Dněpropetrovské oblasti. Rusko uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 31 ukrajinských bezpilotních letounů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama