ZprávyÍránský nejvyšší soud přijal odvolání demonstranta proti rozsudku smrti

Íránský nejvyšší soud přijal odvolání demonstranta proti rozsudku smrti

Íránský nejvyšší soud přijal odvolání protestujícího proti rozsudku smrti za údajné poškozování veřejného majetku. Vrátil jeho případ zpět k přezkoumání. Organizace na ochranu lidských práv uvedla, že na západě země vypukly další střety. Informovala o tom agentura Reuters, Euronews a další servery.

Sahand Noor Mohammadzadeh (25) byl zatčen 4. října. O dva měsíce později odsouzen k trestu smrti na základě obvinění z „vedení války proti Bohu“. Údajně se pokusil prolomit zábradlí na dálnici v Teheránu a zapálit odpadkový koš během protivládních demonstrací.

Obvinění odmítl s tím, že byl nucen se přiznat. Před dvěma týdny držel na protest hladovku.

Írán již popravil dva lidi zapojené do masových protestů. Ty propukly v září poté, co ve vazbě zemřela kurdská Íránka Mahsa Amini, která byla zatčena mravnostní policií prosazující přísný kodex oblékání žen.

Organizace Amnesty International uvedla, že íránské úřady požadují trest smrti pro nejméně 26 dalších osob. Podle organizace se jedná o pokus o zastrašení demonstrantů. Íránská organizace pro lidská práva se sídlem v Norsku tento týden uvedla, že nejméně 100 zadržených demonstrantů čelí možnému trestu smrti.

Íránské úřady obviňují zahraniční nepřátele Íránu a jejich agenty z organizování nepokojů.

„Nejvyšší soud přijal odvolání Sahanda Noora Mohammadzadeha, jednoho z obviněných z nedávných nepokojů. Jeho případ byl poslán k posouzení stejné pobočce revolučního soudu,“ uvedla na Twitteru justiční agentura Mizan.

Další výbuchy násilí

Organizace pro lidská práva Hengaw uvedla, že v sobotu došlo k dalšímu násilí. Při střetech mezi bezpečnostními silami a demonstranty v Džavánrudu v západní provincii Kermánšáh byl jeden člověk zabit a osm zraněno.

Společnost Hengaw, která informuje o íránských kurdských regionech, zveřejnila videa o střetech mezi bezpečnostními silami a demonstranty, kteří se shromáždili na hřbitově 40 dní po zabití sedmi kurdských demonstrantů. Agentura Reuters však nemohla záběry ověřit.

Videa zveřejněná na sociálních sítích měla zachycovat protesty na teheránském Velkém bazaru se skandováním „Smrt diktátorovi“ – odkaz na nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

Další neověřené video mělo zachycovat protesty v centrálním městě Nadžafábád, kde demonstranti skandovali: „Naše dolary jsou v Libanonu, zatímco naše mládež je ve vězení“ – narážka na íránskou podporu libanonskému ozbrojenému hnutí Hizballáh.

Dva demonstranti byli popraveni

Organizace na ochranu lidských práv HRANA uvedla, že do pátku bylo během nepokojů zabito 508 demonstrantů, včetně 69 nezletilých. Zahynulo také 66 příslušníků bezpečnostních sil. Předpokládá se, že zatčeno bylo až 19 199 demonstrantů.

Írán začátkem tohoto měsíce oběsil dva demonstranty: Mohsena Shekariho (23) který byl obviněn z blokování hlavní silnice v září a zranění člena polovojenských jednotek Basij nožem; a Majida Rezu Rahnavarda (23) který byl obviněn z ubodání dvou členů Basij k smrti.

Rahnavard byl veřejně oběšen na stavebním jeřábu, píše server Euronews.

Minulý týden Nejvyšší soud přijal odvolání proti rozsudku trestu smrti rappera Samana Seydi Yasina, ale potvrdil stejný rozsudek nad demonstrantem Mohammadem Qobadloo. Začátkem tohoto měsíce byl pozastaven výkon trestu smrti Mahana Sadrata, který byl obviněn z různých údajných trestných činů, včetně pobodání bezpečnostního důstojníka a zapálení motocyklu.

Doporučujeme

Otřesy v Ukrajinské armádě: Zelenskyj odvolal Syrského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý večer oznámil změnu na postu vrchního velitele ukrajinské armády. Dosavadního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského nahradí Mychajlo Drapatyj. Jedná se o reakci na rozsáhlé protesty proti odvolání ministra obrany Mychajla Fedorova. Ten se dostal do konfliktu se Syrským.

Moldavský parlament zvolil investora Vasileho Tofana premiérem. Má urychlit proces přistoupení k EU

Moldavský parlament schválil novou vládu premiéra Vasileho Tofana. Politický nováček chce oživit ekonomiku, omezit rozpočtový schodek a urychlit vstup země do Evropské unie. Kabinet čeká náročný úkol v době, kdy Moldavsko čelí slabému růstu i dopadům války na sousední Ukrajině.

Britská exministryně Widdecombe byla zavražděna 21 údery kladivem, řekl u soudu prokurátor

Britská justice vyšetřuje vraždu bývalé političky Ann Widdecombe, která byla podle obžaloby ve svém domě v anglickém Devonu usmrcena opakovanými údery kladivem. Z útoku, jenž se odehrál 8. července, existuje záznam z bezpečnostních kamer. Policie prověřuje i možnost, že čin měl politický či teroristický motiv.

Zpomalení úbytku arktického ledu skončilo

Arktický mořský led po krátkém období relativního klidu znovu rychle ubývá. Nová studie ukazuje, že domnělé zpomalení tání bylo jen dočasné. Mezi lety 2024 a 2025 navíc vědci zaznamenali největší meziroční zimní pokles rozsahu mořského ledu od začátku satelitních měření.

Podvodné gangy připravily oběti v Asii a Tichomoří o nejméně 88 miliard dolarů

Obyvatelé Asie a Tichomoří přišli během loňského roku kvůli podvodům o desítky miliard dolarů. Zločinecké skupiny rozšiřují své působení do dalších částí světa, využívají umělou inteligenci a jejich organizace stále více připomíná fungování velkých firem.

Kevin Hart omylem skončí na divoké rozlučce se svobodou. Nová komedie míří na Netflix

Kevin Hart se v nové komedii 72 Hours pokusí zachránit skomírající kariéru výletem s partou o generaci mladších mužů. Na jejich rozlučku se svobodou se přitom dostane úplnou náhodou. Film plný večírků, problémů s policií a generačních střetů dorazí na Netflix 24. července.

Libanonská armáda se po stažení Izraele rozmísťuje v „pilotní zóně“

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad částí jihu země, odkud se stáhly izraelské jednotky. Jde o první zkoušku dohody zprostředkované Spojenými státy, která počítá s postupným odchodem Izraele a odzbrojením Hizballáhu v několika vybraných oblastech.

V Bologni protestovaly stovky lidí po úmrtí muže při policejním zásahu

Italská policie se v pondělí večer v severoitalském městě Bologna střetla s demonstranty protestujícími po smrti muže, který zemřel, když se ho strážníci pokoušeli zadržet. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Záběry z nedělního incidentu, které natočil jeden z obyvatel a které se hojně šířily na internetu, vyvolaly protesty stovek lidí. Podle policie utrpělo při pondělních střetech zranění 64 strážníků.

Trump uvalil na Kanadu cla ve výši 50 procent. Obhajuje je diskriminací USA

Americký prezident Donald Trump oznámil uvalení cel ve výši 50 procent na některé zboží dovážené z Kanady.Bílý dům tento krok zdůvodňuje znevýhodňováním amerických aut, mléčných výrobků a alkoholu ze strany Ottawy. Premiér Mark Carney oznámil zintenzivnění obchodních rozhovorů. Zaznívají však hlasy vyzývající k odvetě. Kanada byla loni jednou z mála zemí, která na Trumpova cla reagovala.

Izrael staví v Gaze dlouhou bariéru. Palestinci mají strach z trvalé okupace

Izraelská armáda v Pásmu Gazy buduje dlouhou hliněnou bariéru, která odděluje více než 50 procent kontrolovaného území od zbytku enklávy. Židovský stát v oblasti stále provádí údery. Před několika dny zaútočil na policejní stanoviště Hamásu.

Jordánsko zneškodnilo íránské drony, které podle Íránu cílily na americké složky

Jordánská armáda dnes podle státní agentury Petra oznámila, že zneškodnila pět íránských dronů na svém území. Uvedla, že nedošlo k žádným obětem ani škodám. Íránské revoluční gardy na svém webu Sepah News potvrdily, že cílily na oblast Rukbán na severovýchodě Jordánska, kde se podle nich nacházejí americké jednotky. Spojené státy mezitím dokončily pět hodin trvající noční útok na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. USA útočily již desátou noc v řadě.

Sestra zesnulého senátora Grahama se bude ucházet o jeho křeslo v Kongresu USA

Darline Graham, mladší sestra vlivného zesnulého republikánského senátora Lindseyho Grahama, se bude ve volbách do amerického Kongresu ucházet o jeho křeslo v Jižní Karolíně. Oznámila to v pondělním rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Seanem Hannitym. Americký prezident Donald Trump předtím Graham ke kandidatuře vyzval a vyjádřil jí podporu. Graham dosud nepůsobila v žádné veřejné politické funkci.

Pentagon zamlčel desítky zraněných vojáků po íránských úderech. Údaje zveřejňuje pozdě

Americké ministerstvo obrany nezveřejňuje informace o desítkách zraněných vojáků po íránských úderech na cíle v Jordánsku. Údaje o obětech ministerstvo zveřejňuje na svých stránkách, ale se značným zpožděním, uvedla stanice CNN. Spojené státy zahájily nové kolo úderů na Írán. Teherán se nechal slyšet, že neprobíhají přímá jednání, obě strany si však vyměňují zprávy prostřednictvím zprostředkovatelů.

Ukrajina hlásí ruské útoky na plynárenská zařízení, v Rusku hoří elektrárna

Rusko třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Dnes to podle agentury Reuters oznámila ukrajinská plynárenská firma Naftohaz. V Charkovské oblasti udeřily ruské síly kazetovou municí na obytné domy, jeden člověk podle serveru Ukrajinska pravda zahynul a osm dalších utrpělo zranění. Naopak telegramový portál Astra informoval, že v Lipecku jihovýchodně od Moskvy v noci na dnešek vypukl požár v elektrárně a že se tak stalo po vyhlášení poplachu před ukrajinskými vzdušnými údery.

Babiš chce nižší sazby, Pavel euro. Michl odmítl obě představy

Guvernér České národní banky Aleš Michl se vymezil proti ekonomickým představám premiéra Andreje Babiše i prezidenta Petra Pavla. Rychlé snížení úrokových sazeb by podle něj mohlo ohrozit cenovou stabilitu, česká ekonomika ale zatím není připravena ani na přijetí eura.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama