Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Írán: Regionální guvernér dostal při své inauguraci facku

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Írán je rozdělen na 31 provincií, v jejichž čele stojí guvernéři jmenovaní vládou. Nový guvernér pro severozápadní íránskou provincii Východní Ázerbájdžán dostal v sobotu během inaugurace facku od evidentně rozzlobeného muže. Informuje o tom The Guardian a The Washington Post.

  Motiv incidentu, jež je považován za neobvyklé narušení bezpečnosti v islámské republice, zůstává nejasný. Nový guvernér Abedin Khorram nicméně kdysi sloužil v polovojenské revoluční gardě v zemi a údajně byl v Sýrii v jednu chvíli unesen povstaleckými jednotkami, uvádí The Guardian.

  Situace na události v Tabrízu byla zaznamenána na videu, které odvysílala státní televize. Brigádní generál Abedin Khorram stojí u pódia, když vyjde muž ze zákulisí a na úředníka se vrhne a dá mu facku.

  Na záznamu je také vidět shromážděný dav, který nevěřícně kouká. Než se ke guvernérovi dostanou bezpečnostní složky trvá to několik vteřin. Muž je posléze odtažen postranními dveřmi.

  Pozdější záběry ukázaly, jak se Khorram vrací na pódium, aby promluvil k davu.

  Samozřejmě ho neznám, ale měl byste vědět, že i když jsem to nechtěl říkat, když jsem byl v Sýrii, dostával jsem od nepřítele výprask desetkrát denně a byl jsem mlácen. Více než desetkrát mi drželi u hlavy nabitou zbraň. Považuji ho za rovnocenného s těmi nepřáteli, ale odpouštím mu,“ uvedl.

  Mohlo by se jednat o útok z osobních důvodů

  Později státní tisková agentura IRNA útočníka popsala jako člena Ašúrského sboru gardy, na nějž Khorram dohlížel. Dle agentury k útoku došlo z „osobních důvodů“.

  Tisková agentura Fars pak mluvila o jiné verzi příběhu. Dle ní byl muž rozčilený, že jeho žena dostala očkování proti koronaviru od ošetřovatele, ne od ošetřovatelky.

  K incidentu dochází uprostřed všeobecné frustrace z nejisté ekonomické situace. V roce 2015 uzavřel Írán se šesti světovými mocnostmi jadernou dohodu známou pod zkratkou JCPOA. USA ale od ní v roce 2018 odstoupily a bývalý americký prezident Donald Trump poté uložil Íránu ochromující ekonomické sankce. Zástupci se nyní snaží dohodu obnovit.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Střelec z Michiganu se před vražděním choval divně

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích.
  Merkel a Scholz

  Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

  Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované.
  chirurg amputoval špatnou nohu

  Lékařka v Rakousku omylem amputovala špatnou nohu. Musí zaplatit pokutu 2 700 eur

  Rakouský soud uložil pokutu 2 700 eur (zhruba 69 tisíc korun) chiruržce za to, že omylem amputovala pacientovi špatnou nohu.
  Ethan Crumbley: Střelba ve škole v Michiganu

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici.
  Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vyzvala země k povinnému očkování

  Je čas začít přemýšlet o povinném očkování, vyzvala členské státy EU předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Některé státy už tuto povinnost vyhlásily.
  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litva chce u hranice s Polskem vyhlásit výjimečný stav

  Litevská vláda ve středu oznámila, že ve snaze zabránit pašování migrantů požádá parlament, aby od 10. prosince na hranici s Polskem vyhlásil výjimečný stav.
  Reklama
  Reklama
  Reklama