Více
  0.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Britsko-íránská humanitární pracovnice podruhé uvězněna v Íránu, ministryně zahraničí Liz Truss nesouhlasí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody pro britsko-íránskou humanitární pracovnici Nazanin Zaghari-Ratcliffe. Dle britské ministryně zahraničí Liz Truss je to otřesné pokračování krutého utrpení. Informuje o tom agentura Reuters.

  Jen několik týdnů po dokončení pětiletého trestu poslal v dubnu íránský soud britsko-íránskou humanitární pracovnici Nazanin Zaghari-Ratcliffe opětovně do vězení.

  Většinu svého prvního trestu strávila v teheránské věznici Evin. Během pandemie koronaviru pak byla od března loňského roku držena v domácím vězení v domě svých rodičů. O rok později byla propuštěna, ale kvůli novému obvinění ji znovu předvolali k soudu. Proti rozsudku se odvolala.

  Nyní íránský soud potvrdil roční trest odnětí svobody. „Odvolací soud schválil verdikt nižšího soudu bez slyšení,“ sdělil dle agentury Reuters právní zástupce Hojjat Kermani webu Emtedad.

  Zaghari-Ratcliffe byla projektovou manažerkou nadace Thomson Reuters Foundation, ve Spojeném království má dceru a manžela. Prvně zatčena byla v dubnu roku 2016 na teheránském letišti po návštěvě příbuzných. Obviněna byla ze spiknutí s cílem svrhnout vládu země. Po odpykání pětiletého trestu byla obviněna z propagandy proti íránskému vládnoucímu systému.

  Její rodina i nadace obvinění odmítají. Hnutí Amnesty International, které se zabývá lidskými právy, vyzvalo vládu Spojeného království, aby naléhavě zajistila propuštění všech britských státních příslušníků nezákonně držených v Íránu.

  Manžel, Richard Ratcliffe, který Zaghari-Ratcliffe neviděl od roku 2016, pro BBC řekl, že jeho žena je „traumatizována při pomyšlení, že bude muset zpátky do vězení“.

  Britové nesouhlasí

  Nazanin prohrála své poslední odvolání a její trest 1 rok plus 1 rok zákaz cestování je dodržován bez soudního jednání. Nyní může být kdykoli vrácena do vězení,“ uvedl britský zákonodárce Tulip Siddiq na Twiterru a vyzval premiéra Borise Johnsona, aby zasáhl.

  Dle britské ministryně zahraničí Liz Truss je to otřesné. „Rozhodnutí Íránu pokračovat v těchto nepodložených obviněních proti Nazanin Zaghari-Ratcliffe je otřesným pokračováním krutého utrpení, které prožívá,“ uvedla ve svém prohlášení. Dodala, že jí musí země trvale propustit a udělá vše pro to, aby jí i její rodině pomohla.

  K rozhodnutí soudu došlo poté, co se nepřímé rozhovory mezi Íránem a Spojenými státy o oživení jaderné dohody z roku 2015 pozastavily po zvolení Ebrahima Raisiho prezidentem, uvádí agentura Reuters.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama
  Reklama
  Reklama