Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Irák hlásí, že zajal bosse přes financování Islámského státu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Irák tvrdí, že při zahraniční operaci zajal Sámi Jásima al-Jaburího, finančního šéfa džihádistické skupiny Islámský stát. Informuje o tom BBC a další servery.

  Finanční šéf teroristů byl zatčen při „komplexní vnější operaci“ irácké národní zpravodajské služby, uvedl na Twitteru irácký premiér Mustafa al-Kadhimi, aniž by upřesnil místo.

  Dodal, že Jasim, známý také jako Hadži Hamíd, byl zástupcem vůdce IS pod vedením zesnulého Abú Bakra al-Bagdádího.

  Spojené státy už dříve nabídly odměnu 5 milionů dolarů (3,7 milionu Kč) za informace vedoucí k jeho dopadení. Internetové stránky FBI Rewards for Justice uvádějí, že al-Jaburí byl „nápomocen při řízení financí pro teroristické operace ISIS„. Dohlížel také na „operace skupiny generující příjmy z nezákonného prodeje ropy, plynu, starožitností a nerostných surovin“ poté, co se v roce 2014 džihádisté zmocnili rozsáhlých území v Iráku a Sýrii.

  Zřejmě jej zatkli v Turecku

  Irácká agentura Security Media Cell uvedla, že zadržený měl blízko k novému vůdci IS Amirovi Mohammedu Saidovi Abdul Rahmanovi al-Mawlovi. Ten Bagdádího nahradil poté, co jej v roce 2019 zabil nálet amerických speciálních jednotek na jeho úkryt v Sýrii.

  Ačkoli premiér Kadhimi neprozradil místo Jásimova zajetí, vysoce postavený irácký vojenský zdroj sdělil AFP, že se tak stalo v Turecku. Turecké úřady na tuto zprávu však doposud nereagovaly.

  V lednu irácká vláda oznámila, že zabila dalšího zástupce vůdce IS Džábira Salmána Sáliha al-Isávího a také vůdce IS v jižním Iráku Džabbára Alího Fajáda.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama