EkonomikaInflace v USA klesla na nejnižší úroveň za více než rok

Inflace v USA klesla na nejnižší úroveň za více než rok

Americké ministerstvo práce uvedlo, že inflace v USA za dvanáct měsíců do konce prosince dosáhla 6,5 procent, což je pokles ze 7,1 procent v listopadu. Jedná se o nejmenší nárůst za více než rok a šestý měsíc v řadě, kdy tempo růstu pokleslo. Informovaly o tom servery BBC a The Guardian.

Ceny v USA v prosinci poprvé od května 2020 klesly, což je povzbudivý signál, že inflační krize může polevit.

Podle indexu spotřebitelských cen (CPI), který měří širokou škálu zboží a služeb, životní náklady v prosinci klesly o 0,1 procent oproti listopadovému růstu o 0,1 procent. Meziroční míra inflace se podle statistického úřádu USA snížila na 6,5 procent ze 7,1 procent v předchozím měsíci. To je šestý měsíc meziročního poklesu v řadě. Napsali o tom BBC a The Guardian.

Prezident Joe Biden ve svém čtvrtečním vystoupení zprávu oslavil.

„Jednoznačně se ubíráme správným směrem,“ řekl. „To vše přispívá ke skutečnému zlepšení situace spotřebitelů, k většímu prostoru pro rodiny.“

Reakce trhů

Zpráva o pozitivní vývoji inflace potěšila evropské investory a pomohla indexu FTSE 100 v Londýně vzrůst na čtyřleté maximum. Ale na Wall Street se zpráva setkala s mírnější reakcí a většina hlavních indexů zaznamenala jen malé zisky.

Na data o inflaci pozitivně pozitivně zareagoval také Bitcoin. Ten se poprvé od listopadu dostal z cenového pásma okolo 16 000 dolarů. V současnosti se obchoduje za téměř 21 000 dolarů.

Boj Federálního rezervního systému s inflací

Úřady ve Spojených státech bojují za stabilizaci cen, které se v roce 2021 prudce zvýšily, když se ekonomika po pandemických lockdownech znovu probudila k životu a podniky, které se potýkaly s rostoucími náklady zvýšily ceny.

Válka na Ukrajině, která zasáhla dodávky potravin a energií, problém ještě zhoršila a v červnu poslala inflaci na 9,1 procent. To byla nejvyšší míra inflace za více než čtyři desetiletí.

Americká centrální banka v loňském roce reagovala zvýšením úrokových sazeb nejrychlejším tempem za poslední desetiletí ve snaze pokusit se vrátit inflaci na úroveň 2 procent, kterou považuje za zdravou.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell minulý měsíc uvedl, že banka začne postupovat méně agresivně, aby zjistila, jak se tyto kroky projevují v ekonomice.

Federální rezervní systém očekává, že zvýšením nákladů na úvěry utlumí poptávku po drahých položkách, jako jsou domy a auta, což pomůže zpomalit ekonomiku a zmírnit tlaky, které ženou ceny vzhůru.

Jeho boj je bedlivě sledován, protože zpomalování v důsledku vyšších sazeb také hrozí překlopením největší světové ekonomiky do recese.

Doporučujeme

Írán a Omán se shodly na jednání o budoucí správě Hormuzského průlivu

Írán a Omán vytvoří pracovní skupinu, která se zaměří na dosažení dohody o budoucí správě Hormuzského průlivu, včetně s ní spojených poskytovaných služeb a nákladů. Obě země to dnes podle agentury Reuters uvedly ve společném prohlášení s tím, že budou jednat s pobřežními státy regionu a dalšími stranami, kterých se záležitost týká. Spojené státy dlouhodobě žádají, aby Teherán průliv opět úplně otevřel a nevybíral za plavbu žádné poplatky.

Ukrajina podle Putina útočí na civilisty, k setkání se Zelenským nevidí důvod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Ukrajina útočí na civilisty a že kvůli těmto úderům nevidí důvod k přímým rozhovorům s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle které šéf Kremlu míní, že cílem ukrajinských dronových útoků je destabilizace ruské společnosti. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí obrany jsou i údery v hloubi ruského území.

Teherán neumožní inspektorům MAAE návštěvu jaderných zařízení poničených údery

Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE.

Společnost Oracle loni propustila tisíce zaměstnanců. Místa ruší i letos

Společnost Oracle v loňském roce po celém světě propustila přibližně 21 000 zaměstnanců v rámci zavádění umělé inteligence (AI) do pracovních procesů. Firma očekává rušení pracovních míst i v tomto roce. Za potřebnou infrastrukturu hodlá utratit miliardy dolarů.

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády. Učinil tak podle všeobecného očekávání krátce poté, co na funkci vůdce labouristů pod sílícím tlakem vlastních spolustraníků rezignoval premiér Keir Starmer. Burnham mu poděkoval za jeho působení v roli předsedy vlády.

Chalamet a Gomez propůjčí hlasy nové animované dvojici

Timothée Chalamet a Selena Gomez se potkají v novém animovaném filmu Not Alone. Chystá ho studio Illumination, které stojí za značkami jako Já, padouch, Mimoni nebo Super Mario Bros. ve filmu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama