Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Fed zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů na 3,25 procent

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Federální rezervní systém USA zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů, čímž se sazba dostala na 3,25 procent. Bitcoin se po tomto oznámení obchodoval pod 19 000 dolarů. Informoval o tom The Block.

  Americký Federální rezervní systém zvýšil sazbu federálních fondů USA o 75 bazických bodů a dosáhl tak 15letého maxima. Napsal o tom The Block.

  Středeční rozhodnutí bylo do značné míry očekáváno, přičemž trh s předstihem počítal se zvýšením o 75 bazických bodů.

  „Výbor usiluje o dosažení maximální zaměstnanosti a inflace na úrovni 2 procent v delším časovém horizontu. Na podporu těchto cílů se Výbor rozhodl zvýšit cílové rozpětí pro sazbu federálních fondů na 3 až 3,25 procenta a předpokládá, že průběžné zvyšování cílového rozpětí bude vhodné,“ uvedl Fed.

  Cílem tohoto kroku je bojovat s inflací, která zůstává vysoká. Od července do srpna meziměsíčně vzrostla o 0,1 procenta a v srpnu meziročně o 8,3 procenta. Předseda Fedu Jerome Powell v srpnu uvedl, že dnešní rozhodnutí bude záviset na „souhrnu příchozích údajů a vývoji prognóz“.

  Cena Bitcoinu se v souvislosti s touto zprávou pohybovala kolem 19 000 dolarů. Před oznámením se obchodovala poblíž 19 500 dolarů.

  V době psaní tohoto článku se Bitcoin podle údajů společnosti TradingView obchoduje za přibližně 19 200 dolarů.

  Co teď pro kryptoměny?

  Vzhledem k tomu, že ceny kryptoměn uvízly v útlumu a v kalendáři nejsou po The Merge z minulého týdne žádné významné události, není jasné, co by mohlo ceny v nejbližší době povzbudit.

  Michael Brown, vedoucí oddělení market insights ve společnosti Caxton, řekl, že agresivnější kroky Fedu, především prostřednictvím prudkého zvyšování úrokových sazeb, budou pro riziková aktiva obecně, včetně krypto, medvědí.

  „Vzhledem k tomu, že sazba Fed fondů by měla vzrůst na 15leté maximum, éra levných peněz je zcela jistě u konce a s rostoucími ekonomickými riziky zůstávají vyhlídky pro krypto obecně špatné,“ řekl.

  Naopak kryptoinvestiční společnost QCP Capital ve své středeční zprávě o trhu uvedla, že očekává zvýšení o 75 bazických bodů, přičemž na příštím zasedání dojde ke snížení na 50 bazických bodů. Firma dále uvedla, že by to mohlo stačit k úlevné rally na trzích.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS