1.5 C
Czech
Čtvrtek 20. listopadu 2025
TOPIndonéská tiktokerka ve videu řekla, že by se Ježíš měl ostříhat. Dostala...

Indonéská tiktokerka ve videu řekla, že by se Ježíš měl ostříhat. Dostala tři roky vězení

Indonéská tiktokerka byla odsouzena k téměř třem letům vězení poté, co ve svém videu „mluvila“ s obrázkem Ježíše na telefonu a řekla mu, aby se nechal ostříhat. Informuje o tom BBC, Daily Mail a další servery.

Ratu Thalisa, muslimská transgender žena s více než 442 000 sledujícími na TikToku, reagovala v livestreamu na komentář, který jí říkal, aby si ostříhala vlasy, aby vypadala více jako muž. Soud v Medanu na Sumatře ji shledal vinnou ze šíření nenávisti podle kontroverzního zákona o nenávistných projevech na internetu. Odsoudil ji ke dvěma letům a deseti měsícům vězení, píše BBC.

Podle Daily Mail ukázala obrázek Ježíše Krista na svém telefonu a žertovala: „Neměl bys vypadat jako žena. Měla by sis ostříhat vlasy, abys vypadala jako jeho otec,“ narážel na otce onoho diváka.

Soud uvedl, že její komentáře mohly narušit „veřejný pořádek“ a „náboženskou harmonii“ ve společnosti, a obvinil ji z rouhání.

Rozhodnutí soudu přišlo poté, co několik křesťanských skupin podalo na influencerku trestní oznámení.

Lidskoprávní skupiny žádají zrušení rozsudku

Rozsudek odsoudily skupiny na ochranu lidských práv, včetně Amnesty International. Ta jej označila za „šokující útok na svobodu projevu“ a vyzvala k jeho zrušení. „Indonéské úřady by neměly používat zákon o elektronických informacích a transakcích (EIT) k trestání lidí za komentáře na sociálních sítích,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel Amnesty International Indonesia Usman Hamid.

Indonésie sice správně zakazuje obhajobu náboženské nenávisti, která představuje podněcování k diskriminaci, nepřátelství nebo násilí, ale projev Ratu Thalisy této hranice nedosahuje,“ dodal Hmid. Vyzval indonéské úřady, aby zrušily odsouzení paní Thalisy a zajistily její okamžité propuštění z vazby.

Naléhavě je také vyzval, aby zrušily nebo podstatně přepracovaly to, co označil za „problematická ustanovení“ zákona EIT. Konkrétně ta, která kriminalizují údajnou nemorálnost, hanobení a nenávistné projevy.

Zákon EIT, který byl poprvé zaveden v roce 2008 a v roce 2016 novelizován s cílem řešit agresi na internetu, byl navržen tak, aby chránil práva jednotlivců v online prostoru. Je však terčem kritiky ze strany skupin na ochranu lidských práv a právními odborníky, kteří dlouhodobě vyjadřují obavy z možného ohrožení svobody projevu tímto zákonem.

Podle údajů Amnesty International bylo v letech 2019 až 2024 obviněno nejméně 560 osob z údajného porušení zákona EIT a 421 osob bylo odsouzeno. Mezi obviněnými z trestných činů hanobení a nenávistných projevů bylo několik influencerů na sociálních médiích.

Častější jsou tresty za urážku islámu

V září 2023 byla muslimka odsouzena ke dvěma letům vězení za rouhání se islámu poté, co zveřejnila virální video na TikToku, kde před konzumací vepřového masa vyslovila islámskou frázi.

V roce 2024 byl podle Amnesty International další TikToker zadržen za rouhání poté, co zveřejnil kvíz, v němž se dětí ptal, jaké druhy zvířat mohou číst Korán.

Indonésie je domovem mnoha náboženských menšin, včetně buddhistů, křesťanů a hinduistů. Naprostá většina Indonésanů jsou však muslimové. Většina případů osob, u nichž bylo zjištěno porušení zákona EIT, se obvykle týkala náboženských menšin, které údajně urážely islám. Aktuální případ, kdy je muslimka obviněna z vyvolávání nenávisti vůči křesťanství, je méně častý.

Prokuratura pro ni již dříve požadovala trest vyšší než čtyři roky a proti pondělnímu rozsudku se okamžitě odvolala. Thalisa dostala na odvolání sedm dní.

Reklama

Doporučujeme

Ruské útoky si vyžádaly další zraněné, informují ukrajinské úřady

Nejméně tři zraněné si vyžádaly ruské útoky na Dněpropetrovskou oblast, oznámil šéf regionu Vladyslav Hajvanenko. Další dva lidé, sedmnáctiletá dívka a muž ve věku 85 let, byli zranění při ruském ostřelování sousední Chersonské oblasti na jihovýchodě země, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. V Ternopilu, kde ruský útok ve středu zabil 26 lidí, je dál pohřešováno 22 osob. Tisíce obyvatel ruského pohraničí se ocitly bez proudu po ukrajinských útocích na elektrárny, uvedl gubernátor Kurské oblasti, sousedící s Ukrajinou.

Aby mírový plán pro Ukrajinu uspěl, musí ho podle Kallas podpořit i Evropa

Aby mírový plán pro Ukrajinu uspěl, musí ho podpořit Ukrajina i Evropa, řekla dnes ráno v Bruselu před jednáním ministrů zahraničí zemí EU šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Americká i světová média v minulých dnech zmiňovala detaily nového plánu na zastavení války na Ukrajině, o kterém USA jednají s Ruskem, napadená země se na jeho vzniku nepodílela a z dostupných informací vyplývají především ústupky na její straně. Podle amerických médií schválil plán prezident Donald Trump. Snahy o dosažení míru dnes v Bruselu při příchodu na jednání ocenil také šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski, i podle něj je ale do jednání potřeba zahrnout také Evropu.

Izraelské údery v Gaze zabily nejméně 28 Palestinců, příměří opět pod tlakem

Izraelské obranné síly (IDF) ve středu provedly údery v Pásmu Gazy a zabily nejméně 28 Palestinců během nejnovější eskalace, která testuje křehké příměří. Armáda židovského státu uvedla, že odpověděla na útoky palestinského teroristického hnutí Hamás, které to odmítlo jako lež.

V Severní Karolíně zadrželi přes 250 lidí při imigrační razii

V Severní Karolíně se během několika dnů rozjela rozsáhlá imigrační razie, která zasáhla hlavně oblast kolem Charlotte. Zásahy vyvolaly strach v komunitách i protesty před obchody a v ulicích. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti mezitím oznamuje další fáze operací a připravuje přesuny agentů do dalších států.

Zveřejnění Epsteinových spisů čeká po schválení Kongresem na Trumpův podpis

Americký Kongres téměř jednomyslně rozhodl, že ministerstvo spravedlnosti musí zveřejnit veškeré neklasifikované dokumenty o Jeffreym Epsteinovi. Zákon dorazí na stůl prezidenta Donalda Trumpa, který po měsících odporu náhle změnil názor.

Target snižuje výhled, nový šéf sází na obchody a technologie

Target čeká náročný konec roku. Firma upravila celoroční výhled, protože bojuje s ochlazující poptávkou a zlevňováním, které má rozhýbat prodeje. Investoři tak dostali další signál, že obrat v jedné z největších amerických maloobchodních sítí potrvá déle.

KOMENTÁŘ: Bitcoin padá, akcie v nejistotě. Co stojí za podzimní panikou?

Po měsících prosperity se na trzích začal šířit strach. Akcie amerických společností klopýtají, stejně tak padá i bitcoin, který už odepsal veškeré letošní zisky. Za chmurnou atmosférou stojí obavy ze splasknutí AI bubliny i dalších kroků americké centrální banky.

Izraelský úder na tábor v Libanonu podle místních zasáhl sportoviště

Úterní izraelský úder na palestinský tábor Ajn Hilva v Libanonu, který zabil 13 lidí, podle místních obyvatel zasáhl sportoviště. Píše to dnes agentura AFP. Izrael tvrdí, že cílem úderů bylo výcvikové středisko palestinského teroristického hnutí Hamás, které to však odmítlo. Mezi mrtvými byla podle místních obyvatel řada dětí, které v době úderu hrály fotbal.

Polsko odpoví na sabotáž na železnici, prohlásil ministr Sikorski

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski označil za akt státního terorismu víkendovou sabotáž na železniční trati, po které se mimo jiné přepravují zbraně pro Ukrajinu. Zároveň slíbil odpověď, která nebude jen diplomatická.

Válečná sekyra zakopána? Musk se účastnil večeře v Bílém domě

Miliardář Elon Musk se zúčastnil večeře se saúdskoarabským princem v Bílém domě. Jde o první veřejnou návštěvu nejbohatšího člověka světa po roztržce s prezidentem Donaldem Trumpem. Musk byl podle médií spatřen ve Východní místnosti spolu s Jeffem Bezosem nebo fotbalistou Christianem Ronaldem. Jeho přítomnost v Bílém domě dokládají i videa na sociálních sítích. Trump dosáhl s arabským královstvím klíčové dohody.

Rusko potvrdilo úterní útok střelami ATACMS, podle Moskvy ale nebyl úspěšný

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ukrajinská armáda v úterý útočila na ruské území americkými střelami dlouhého doletu ATACMS. Podle Moskvy byla cílem Voroněžská oblast a ruská armáda všechny střely zachytila, informuje dnes ruskojazyčná verze serveru BBC. Ukrajinský generální štáb přitom v úterý tvrdil, že ukrajinský úder střelami ATACMS byl úspěšný.

Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky při ruském útoku na západní Ukrajinu

Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky při ruském útoku na západní Ukrajinu, uvedla polská armáda. Polský úřad pro řízení letového provozu (PANSA) krátce na to oznámil, že byla dočasně uzavřena letiště v Lublinu a v Řešově (Rzeszów) na jihovýchodě Polska, provoz na letištích byl obnoven po necelé hodině. Na téměř celé Ukrajině platí letecký poplach, informovala agentura Reuters.

Brazílie odsoudila vojenské důstojníky a policistu za pokus o převrat, plánovali atentát na Lulu

Nejvyšší soud Brazílie v úterý vynesl rozsudek nad vojáky a policistou, kteří plánovali převrat a atentát na prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu před jeho inaugurací. Poslal je do vězení až na 24 let. Celkem bylo odsouzeno deset lidí, mezi nimi i bývalý prezident Jair Bolsonaro.

Vánoční trhy by měly mít společné bezpečnostní standardy, navrhl Merz

Vánoční trhy v Německu by měly mít podle Friedricha Merze jednotné bezpečnostní standardy. Spolkový kancléř to řekl dnes při návštěvě spolkové země Sasko-Anhaltsko, v jejíž metropoli Magdeburku loni muž původem ze Saúdské Arábie najel do prostoru vánočních trhů a zabil šest lidí. Německá média v posledních dnech informovala o rostoucích nákladech na pořádání vánočních trhů, a to právě kvůli bezpečnostním opatřením.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama