Po oznámení asistenta s umělou inteligencí Copilot pro aplikace Office se Microsoft nyní zaměřuje na kybernetickou bezpečnost. Nový Microsoft Security Copilot, který byl oznámen v úterý, má pomoci odborníkům rychleji a snadněji odhalovat a předcházet kybernetickým útokům. Informoval o tom server The Verge a CNBC.
Security Copilot využívá generativní umělou inteligenci GPT-4 společnosti OpenAI a vlastní model společnosti Microsoft. Při oznámení však bylo zdůrazněno, že model není trénován na základě dat uživatelů, čímž společnost reagovala na častou kritiku služeb založených na jazykových modelech.
Sama společnost Microsoft přiznává, že vlastní model pro Security Copilot ne vždy zvládá vše správně. „Obsah generovaný umělou inteligencí může obsahovat chyby,“ píše společnost. „Jak se z těchto interakcí dále učíme, upravujeme jeho odpovědi tak, aby vytvářel ucelenější, relevantnější a užitečnější odpovědi.“
Microsoft Security Copilot is a new GPT-4 AI assistant for cybersecurity https://t.co/B4n5h7ZToC pic.twitter.com/mVj15atTsU
— The Verge (@verge) March 28, 2023
Práci bezpečnostních specialistů má usnadnit, nikoli ji nahradit
Asistent vypadá jako každý jiný chatbot, hlavním prvkem je jednoduchý dotazovací box. Můžete se ho například zeptat „jaké jsou všechny bezpečnostní incidenty za poslední týden?“ a Copilot vám je shrne. Security Copilot je navržen tak, aby práci bezpečnostního analytika spíše usnadňoval, než aby ji nahrazoval. Bezpečnostní profesionálové mohou Security Copilot používat jako pomoc při vyšetřování incidentů nebo k rychlému shrnutí událostí a pomoci s reportingem.
„Pokrok v oblasti bezpečnosti vyžaduje jak lidi, tak technologie – lidskou vynalézavost ve spojení s nejmodernějšími nástroji, které pomáhají uplatnit lidské odborné znalosti v rychlosti a rozsahu,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Microsoft pro bezpečnost. „S nástrojem Security Copilot budujeme budoucnost, ve které bude mít každý obránce k dispozici nástroje a technologie potřebné k tomu, aby byl svět bezpečnější.“


Security Copilot přijímá vstupy v přirozeném jazyce. Bezpečnostní profesionálové mohou požádat o shrnutí konkrétní zranitelnosti, připojit soubory, adresy URL nebo úryvky kódu k analýze. Všechny výzvy a odpovědi se ukládají. Výsledky lze připnout a shrnout do sdíleného pracovního prostoru, takže kolegové mohou pracovat na stejné analýze hrozeb.
Inženýři ve společnosti Microsoft již prý používají nového asistenta k práci. „Dokáže zpracovat 1 000 upozornění a během několika sekund vám poskytne důležité incidenty,“ uvedl mluvčí společnosti Microsoft. Tento typ pomoci může mít význam pro společnosti, které se dostanou do potíží s najímáním odborníků a nakonec najmou zaměstnance, kteří nemají v některých oblastech zkušenosti.