MagazínHvězdy filmu Black Panther: Snímek změnil pohled zbytku světa na Afriku

Hvězdy filmu Black Panther: Snímek změnil pohled zbytku světa na Afriku

Hvězdy očekávaného pokračování filmu Black Panther se na čtvrteční londýnské premiéře akčního sci-fi Wakanda Forever prošly po červeném koberci za značné pozornosti médii. Představitelky hlavních postav při této příležitosti upozornili na vliv filmu na vnímání Afriky a tamní kultury. Napsala o tom agentura Reuters.

Snímek Black Panther, jehož děj se odehrává ve fiktivní africké zemi Wakanda, se stal celosvětovým hitem. Po svém uvedení v roce 2018 byl oslavován jako milník rasové rozmanitosti v Hollywoodu. Film Marvelu také představuje první superhrdinský film s převážně černošským obsazením.

Podle hereček z pokračování s názvem Black Panther: Wakanda Forever měl marvelovský trhák pozitivní dopad na vnímání kontinentu.

„Přijetí rozmanitosti, kterou představuje africká kultura, vedlo k tomu, že i ostatní lidé přijali svou původní kulturu,“ uvedla keňská herečka Lupita Nyong’o, která ztvárnila Nakiu, jednu z hlavních postav. „Oslavujeme svou kulturu, oslavujeme místo, odkud pocházíme, a to způsobem oslavujícím inkluzi,“ dodala.

Black Panther se stal nejvýdělečnějším filmem roku 2018 ve Spojených státech a Kanadě a druhým nejvýdělečnějším celosvětově s tržbami z prodeje vstupenek ve výši 1,3 miliardy dolarů (zhruba 28 miliard korun při přepočtu průměrným kurzem za rok 2018).

„Jako dítě bych ten film potřebovala, protože moc vzorů nemáme,“ řekla na čtvrteční premiéře herečka Florence Kasumba.

Ayodeji Aiyesimoju, který vyučuje mediální studia na Joseph Ayo Babalola University v Nigérii, konstatoval, že snímek znamenal zlom v černošské historii a rozboural některé stereotypy vztahující se k Africe. „Konverzaci otevřel pro dotazy. Lidé měli skutečný zájem něco se o tomto kontinentu dozvědět,“ řekl dle Reuters v rozhovoru.

Africký filmový průmysl by však podle něj mohl udělat více, aby tuto příležitost využil. Aiyesimoju prohlásil, že by rád viděl více černošských herců v Hollywoodu a větší spolupráci mezi studii v USA a Británii a v zemích, jako je Ghana nebo Nigérie.

Názory na film však nejsou jen pozitivní

V případě filmu Black Panther nešlo ani tak o podporu afrického filmového průmyslu, jako spíš o další zneužití Afriky lidmi ze Západu, kteří chtějí vydělat na své vlastní idealizované verzi Afriky, uvedl jeden z představitelů nigerijského filmového průmyslu.

„Ale musíte pochopit, že to byla Afrika, co ovlivnilo film Black Panther,“ řekla zimbabwská herečka Danai Gurira narozená v Americe, jež v obou filmech ztvárnila superhrdinku Okoye. „Postava, kterou hraji, je o tom podívat se na to, co je Afrika, a přenést (to) světu,“ poznamenala.

V České republice bude film Black Panther: Wakanda Forever uveden 10. listopadu.

Doporučujeme

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila na 0,4 procenta

Britská ekonomika pokračovala ve druhém čtvrtletí v růstu, její tempo však zpomalilo. Hrubý domácí produkt se od dubna do června zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,6 procenta v prvních třech měsících roku. Výsledek odpovídal očekávání ekonomů.

Fulham odešel ze hřiště, Málaga kopla penaltu do prázdné branky

Přípravný zápas Fulhamu s Málagou skončil nevídaným zmatkem. Po remíze 2:2 zamířili hosté do šaten, zatímco domácí poslali penaltu do prázdné branky a začali slavit zisk trofeje Costa del Sol.

Maersk hlásí silný zisk, zároveň varuje: Světové dopravě dochází kapacita!

Geopolitické otřesy zatím globální lodní dopravu nezasáhly, omezené kapacity přístavů a kamionové dopravy by ale mohly vést ke zpoždění dodávek a k růstu sazeb za přepravu. V televizi CNBC to dnes řekli šéfové dvou velkých světových kontejnerových přepravců – dánské firmy Maersk a německé Hapag-Lloyd. Obě firmy také zveřejnily výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, podle kterých se Maersku dařilo výrazně lépe.

V letadle, které Trump při odletu ze summitu NATO opustil, zůstali dva ministři

Dva členové kabinetu amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstali při odletu ze summitu NATO v Turecku v letounu, který prezident z bezpečnostních důvodů opustil, informoval zpravodajský server CBS News.

Miliardový jackpot v loterii Powerball padl. Zatím neznámý šťastlivec vsadil v Illinois

Americká loterie Powerball má nového miliardáře. Výherní tiket se ziskem jackpotu ve výši 1,04 miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun) byl prodán ve státě Illinois. Jde o nejvyšší hlavní výhru v loterii od loňského roku.

Zemětřesení v Kolumbii má dosud 265 obětí, 496 lidí se pohřešuje

Pondělní zemětřesení v Kolumbii, nejsilnější za téměř padesát let, si dosud vyžádalo nejméně 265 obětí na životech, dalších 496 lidí se pohřešuje. Zranění utrpělo téměř 3500 lidí. Novinářům to ve středu večer tamního času (v noci na dnešek SELČ) podle agentur řekl kolumbijský prezident Abelardo de la Espriella. Současně oznámil záměr vyhlásit v zemi stav ekonomické nouze.

Rusko zaútočilo na přístav Izmajil, úřady hlásí dva mrtvé v Oděské oblasti

Strojvedoucí a jeho pomocník zahynuli při útoku ruského dronu na osobní vlak v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, 340 cestujících se podařilo evakuovat do bezpečí, oznámily dnes ukrajinské železnice. Rusko v noci na dnešek zaútočilo na ukrajinský říční přístav Izmajil v Oděské oblasti na hranicích s Rumunskem, kde vypukl požár a vznikly škody, uvedl krizový štáb okresní státní správy. Zranění utrpěla 18letá dívka, informoval náčelník oblastní správy Oleh Kiper. Ukrajinská obrana zneškodnila 111 ze 133 ruských dronů, tvrdí ukrajinské letectvo.

V Texasu havaroval útočný vrtulník americké armády, zahynuli dva vojáci

V Texasu ve středu havaroval vrtulník typu Apache americké armády, zahynuli oba vojáci na palubě. Při pádu stroje do pole vypukl rozsáhlý požár vegetace, kvůli němuž muselo být evakuováno několik obydlí. Informovaly o tom v noci na dnešek SELČ tiskové agentury s odvoláním na místní představitele.

Strnadova CSG získala v Polsku další miliardový kontrakt

Czechoslovak Group dál posiluje své postavení v Polsku. Skupina miliardáře Michala Strnada dodá tamní zbrojovce Huta Stalowa Wola stovky podvozků Tatra za více než 150 milionů eur, tedy téměř 3,7 miliardy korun. Polská armáda je využije pro taktická vozidla Waran 4x4 a Heron 6x6. Pro CSG jde během jediného týdne už o druhý významný obchod s polským obranným průmyslem.

Ruské úřady hlásí požár v Baškirsku a ukrajinské útoky na Orenburskou oblast

Dronový útok způsobil požár v průmyslové zóně ve městě Salavat, kde se nachází velká ropná rafinérie a petrochemický komplex. Dnes to na síti Telegram uvedl gubernátor Baškirska Radij Chabirov. Ruské úřady hovoří také o útoku na Orenburskou oblast.

V Rumunsku odstavují jadernou elektrárnu kvůli nízké hladině vody v Dunaji

V Rumunsku dnes ráno začali odstavovat i druhý reaktor jaderné elektrárny Cernavoda, oznámil podle agentury AFP její provozovatel státní společnost Nuclearelectrica. Důvodem je nízká hladina vody v Dunaji kvůli dlouhodobému suchu. První ze dvou funkčních reaktorů této elektrárny, která dodává asi pětinu místní spotřeby elektřiny, byl odstaven už 28. července.

Karoline Leavitt skončí v pozici mluvčí Bílého domu, oznámil Trump

Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová na konci měsíce opustí svou funkci. Oznámil to dnes večer americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social.

Aktuální epidemie eboly může být nejvražednější v historii, varuje šéf WHO

Současná epidemie eboly v Demokratické republice Kongo může při současném tempu šíření překonat dosud nejsmrtelnější epidemii této nemoci v historii. Uvedl to generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Putin poprvé navštívil sporné Kurilské ostrovy, Japonsko protestuje

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navštívil Iturup, největší z jižních Kurilských ostrovů, na něž si dlouhodobě kladou územní nárok Rusko i Japonsko. Informovala o tom ruská státní agentura TASS, která zdůraznila, že jde o první Putinovu osobní návštěvu tohoto souostroví. Šéf Kremlu tak učinil den po rozsáhlém cvičení ruské Tichomořské flotily a poté, co KLDR odpálila další balistickou střelu do Japonského moře, připomněla agentura Reuters. Tokio Putinův krok důrazně odsoudilo.

Útoky na lodě zvyšují napětí, jednání o konci války s Íránem váznou

Poslední útoky na lodní dopravu v Rudém moři a Ománském zálivu znovu zvýšily napětí kolem války s Íránem, zatímco jednání o jejím ukončení se znovu dostávají do slepé uličky. Teherán trvá na tom, že Hormuzský průliv zůstane uzavřen, dokud Spojené státy nepřijmou jeho podmínky, Washington mezitím zasáhl loď, která měla porušovat blokádu íránských přístavů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama