Více
  11.6 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Honduras vydal ke stíhání do USA svého exprezidenta Hernándeze

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Honduras vydal ke stíhání do Spojených států bývalého prezidenta Juana Orlanda Hernándeze. Informovala o tom agentura AP, podle které někdejší státník v poutech nastoupil do letadla americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). Americké ministerstvo spravedlnosti následně uvedlo, že Hernándeze stíhá mimo jiné za spiknutí za účelem pašování drog. Exprezident obvinění opakovaně odmítá.

  Letadlo DEA s Hernándezem na palubě vzlétlo z honduraské metropole Tegucigalpa ve čtvrtek okolo 14:30 místního času (22:30 SELČ), uvedla agentura AFP.

  Hernández, který se dlouho stavěl do role bojovníka proti drogovým kartelům, z nejvyššího úřadu odešel na konci letošního ledna. Spojené státy nedlouho poté požádaly Honduras o jeho zatčení a následné vydání, policie exprezidenta zadržela jen o několik hodin později. Vydání do USA pak na konci března potvrdil honduraský nejvyšší soud.

  Americké úřady se domnívají, že se Hernández podílel na pašování přes 500 tun kokainu do Spojených států. Podle státních zástupců chránil drogové kartely a za to od nich dostával úplatky ve výši milionů dolarů. Americké úřady se domnívají, že do pašování drog nechal zapojit i příslušníky armády a policie.

  „Hernández podle obžaloby zneužil své pozice v honduraské vládě, aby se spojil s některými z největších a nejvíce násilných pašeráků drog a přepravil stovky tisíc kilogramů kokainu přes distribuci v Hondurasu do Spojených států,“ uvedlo ve vyjádření americké ministerstvo spravedlnosti po zprávě o exprezidentově vydání do USA.

  Ve Spojených státech hrozí Hernándezovi až doživotí. Tento trest za pašování drog vyměřil v loňském roce soud v New Yorku jeho bratru Juanu Antoniu Hernándezovi.

  „Jsem nevinný. Byl jsem a stále jsem nespravedlivě stíhán,“ uvedl exprezident v dnes zveřejněném videu. Podle AP trvá na tom, že je obětí pašeráků drog, které dříve vydal ke stíhání a kteří se mu chtějí pomstít.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS