Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Google se chystá zakázat aplikace pro nahrávání hovorů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Většina aplikací k nahrávání hovorů využívá rozhraní API Accessibility (usnadnění), které standardně používají aplikace k předčítání či tvorbu titulků v reálném čase. Využití k nahrávání hovorů není ale podle Googlu záměr, kvůli kterému API existuje. Proto s platností od 11. května Google zakáže použití rozhraní Accessibility k tomuto účelu. První o tom informoval server 9to5Google.

  Jedná se o začátek celoroční změny Obchodu Play, která bude také zahrnovat nová pravidla pro hazardní hry a zpravodajské aplikace s cílem lépe chránit uživatele. Navzdory deklarovaným dobrým úmyslům společnosti Google se lidé na internetu již začali se změnami společnosti ohrazovat.

  Accessibility API

  Společnost Google se postupně snaží eliminovat aplikace pro nahrávání hovorů, a to především kvůli obavám o ochranu soukromí. V Android 6 byly tyto aplikace z velké části zablokovány a v Android 10 bylo používání mikrofonu pro nahrávání hovorů odstraněno. Poslední možností pro aplikace pro nahrávání hovorů bylo použití Accessibility API.

  Accessibility API je soubor protokolů, které mohou vývojáři integrovat do svých aplikací, aby je mohly používat osoby se zdravotním postižením. Společnost Google uvedla aplikace jako jsou čtečky obrazovky pro osoby se zrakovým postižením nebo hlasové funkce pro osoby s pohybovým postižením jako správný příklad.

  Je pochopitelné, že společnost Google chce, aby se rozhraní Accessibility používalo k jeho hlavnímu účelu. Dalším argumentem k zakázání těchto aplikací je ochrana soukromí. Od společnosti je to ale trošku pokrytecké, vzhledem k tomu, že její telefonní aplikace Google Voice umožňuje nativně nahrávat hovory. Může se jednat o pokus k získání monopolu u této funkce.

  Kritika vývojářů a uživatelů

  Vývojář aplikace ACR Call Recorder uvedl, že změna nebude pro koncové spotřebitele dobrá. Lidé budou totiž hledat služby pro nahrávání hovorů na méně bezpečných místech. Informoval o tom server TechRadar. Vývojář se obává, že uživatelé budou stahovat aplikace z nedůvěryhodných zdrojů a potenciálně se vystaví malwaru.

  Vývojář také kritizuje nejnovější video z webináře společnosti Google o změně zásad. Ve videu se údajně v současnosti uvádí, že aplikace třetích stran pro telefony mají přístup ke zvuku hovorů, ale vývojář uvádí, že to není pravda. Přístup má pouze nativní telefonní aplikace v telefonech se systémem Android.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS