Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Program Covax si připsal významný úspěch. Ghana obdržela 600 000 dávek vakcíny od AstraZenecy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ghana se stala první zemí, která obdržela vakcínu proti covidu-19 prostřednictvím iniciativy Světové zdravotnické organizace pro sdílení vakcín (Covax). Ve středu do Akkry dorazila dodávka 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca, informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

  Cílem programu Covax je snížit rozdíly mezi bohatými a chudšími státy, které nemají prostředky na pořízení vakcíny. V rámci Covaxu by podle plánu měly být do konce roku dodány zhruba dvě miliardy dávek vakcín.

  Téměř rok poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) označila šíření nového koronaviru jako globální pandemii, přistál v hlavním městě Ghany v Akkře letoun s 600 000 dávkami vakcíny od AstraZenecy. Dávky očkovací látky, kterou firma vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, vyrobil Indický sérový institut (SII).

  Místní zástupci WHO a organizace UNICEF popsali dodávku vakcín jako historický okamžik. „V nadcházejících dnech zahájíme očkování pracovníků v první linii. Další fáze boje proti této nemoci, největší imunizační kampaň v historii, tak může začít,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Fore.

  Dodávka přichází osm měsíců po zahájení iniciativy Covax, jejímž cílem je shromáždit prostředky z bohatších zemí a neziskových organizací na rovnoměrné rozdělení vakcín po celém světě.

  Zásoby vakcíny, která je součástí prvotních dodávek pro země s nízkými a středními příjmy, použije západoafrický stát k zahájení vakcinačního programu od 2. března. Jako první budou očkováni zdravotničtí pracovníci v první linii a další vysoce rizikové skupiny obyvatel.

  „První částí populace, která dostane 600 000 dávek, budou zdravotničtí pracovníci, dospělí nad 60 let, lidé s dalšími zdravotními problémy,“ uvedla ve středu ghanská vláda.

  Očkováni budou také někteří vládní úředníci, učitelé, bezpečnostní pracovníci a nepostradatelní pracovníci v Akkře a ve druhém největším městě Kumasi.

  Ghana si v boji s pandemií nevede špatně, ale situace se v letošním roce zhoršila

  Ghana s 30 miliony obyvatel podle údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenala více než 81 200 případů covidu-19 a 584 souvisejících úmrtí, přičemž za první dva měsíce tohoto roku zemřelo téměř tolik lidí jako za celý rok 2020.

  „Je tu mnoho pracovníků v první linii, kteří se izolují, protože byli vystaveni (viru) a nakaženi,“ prohlásil Emmanuel Addipa-Adapoe, lékař v regionální nemocnici v Akkře. „Vakcinace pro ně bude jako vyzbrojit se na úkol, který je před námi.“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS