2.1 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
ZprávyProgram Covax si připsal významný úspěch. Ghana obdržela 600 000 dávek vakcíny...

Program Covax si připsal významný úspěch. Ghana obdržela 600 000 dávek vakcíny od AstraZenecy

Ghana se stala první zemí, která obdržela vakcínu proti covidu-19 prostřednictvím iniciativy Světové zdravotnické organizace pro sdílení vakcín (Covax). Ve středu do Akkry dorazila dodávka 600 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca, informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

Cílem programu Covax je snížit rozdíly mezi bohatými a chudšími státy, které nemají prostředky na pořízení vakcíny. V rámci Covaxu by podle plánu měly být do konce roku dodány zhruba dvě miliardy dávek vakcín.

Téměř rok poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) označila šíření nového koronaviru jako globální pandemii, přistál v hlavním městě Ghany v Akkře letoun s 600 000 dávkami vakcíny od AstraZenecy. Dávky očkovací látky, kterou firma vyvinula ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, vyrobil Indický sérový institut (SII).

Místní zástupci WHO a organizace UNICEF popsali dodávku vakcín jako historický okamžik. „V nadcházejících dnech zahájíme očkování pracovníků v první linii. Další fáze boje proti této nemoci, největší imunizační kampaň v historii, tak může začít,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Fore.

Dodávka přichází osm měsíců po zahájení iniciativy Covax, jejímž cílem je shromáždit prostředky z bohatších zemí a neziskových organizací na rovnoměrné rozdělení vakcín po celém světě.

Zásoby vakcíny, která je součástí prvotních dodávek pro země s nízkými a středními příjmy, použije západoafrický stát k zahájení vakcinačního programu od 2. března. Jako první budou očkováni zdravotničtí pracovníci v první linii a další vysoce rizikové skupiny obyvatel.

„První částí populace, která dostane 600 000 dávek, budou zdravotničtí pracovníci, dospělí nad 60 let, lidé s dalšími zdravotními problémy,“ uvedla ve středu ghanská vláda.

Očkováni budou také někteří vládní úředníci, učitelé, bezpečnostní pracovníci a nepostradatelní pracovníci v Akkře a ve druhém největším městě Kumasi.

Ghana si v boji s pandemií nevede špatně, ale situace se v letošním roce zhoršila

Ghana s 30 miliony obyvatel podle údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenala více než 81 200 případů covidu-19 a 584 souvisejících úmrtí, přičemž za první dva měsíce tohoto roku zemřelo téměř tolik lidí jako za celý rok 2020.

„Je tu mnoho pracovníků v první linii, kteří se izolují, protože byli vystaveni (viru) a nakaženi,“ prohlásil Emmanuel Addipa-Adapoe, lékař v regionální nemocnici v Akkře. „Vakcinace pro ně bude jako vyzbrojit se na úkol, který je před námi.“

Reklama

Doporučujeme

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.

Hadjar nahradí Cunodu v Red Bullu

Max Verstappen zná svého nového týmového kolegu. Od příští sezóny se k němu v Red Bullu připojí Francouz Isack Hadjar, který nahradí Yukiho Tsunodu. Japonský jezdec přijde o místo v závodním týmu , ale zůstane v hlavním týmu jako testovací a rezervní jezdec.

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama