Letošní léto na severní polokouli bylo nejteplejší od začátku měření a srpen druhým nejteplejším měsícem po červenci a nejžhavějším srpnem v historii. Rekordní hodnoty zaznamenaly i oceány, stojí ve zprávě Světové meteorologické organizace (WMO) a evropského programu Copernicus. Informuje o tom Voice of America.
Tato zpráva přichází po vyjádření vedoucí vědkyně amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnick, podle níž bude letošní rok na 50 procent nejžhavějším v historii. Přinejmenším léto na severní polokouli bylo nejteplejším od začátku měření.
Srpen byl po červenci nejžhavějším měsícem v historii a nejteplejším srpnem vůbec, uvádí zpráva WMO a Copernicus. V průměru byl o 1,5 stupně teplejší oproti předindustriálnímu období.
BREAKING: Earth has sweltered through its hottest Northern Hemisphere summer ever measured with a record-warm August capping a season of deadly temperatures, the UN weather agency says. The world’s oceans have also set high-temperature marks. https://t.co/1yB2xcntor
— The Associated Press (@AP) September 6, 2023
To je červená čára, na níž se snaží svět průměrnou teplotu „zbrzdit“. Jak ale připomíná televize Voice of America, vědci sledují průměrný nárůst teploty v rámci několika let, nikoli měsíců. Teplota oceánů dosáhla podle zprávy rekordního průměru 21 stupňů.
Letos pocítil tíhu klimatických změn celý svět a stojí za tím globální oteplování způsobené lidskou činností. Pod kotlem ale připaluje i klimatický jev El Niňo, který přišel dříve a podle expertů bude intenzivnější než v minulosti.
Země v posledních tisíci letech nebyla teplejší
Vědci očekávají, že El Niňo ovlivní hlavně podzim a zimu. Poslední letošní měsíce mohou být jejich prognóz v některých oblastech teplejší. „Pozorujeme nové extrémy a jejich přetrvávající dopady na lidi i planetu,“ cituje agentura AP Carla Buontempa z Copernicus.
Země je nejžhavější za posledních dvanáct tisíc let. Vědci to zjistili studií letokruhů stromů a ledových jader. Byla však ještě teplejší než dnes, v těch dobách ale ještě neexistoval člověk. Hladiny moří byly mnohem vyšší a póly ještě nebyly zamrzlé.
Spojené státy s Británií mají záznamy až z poloviny 19. století. Jejich meteorologické úřady podle AP brzy zveřejní vlastní letošní rekordy. Extrémní vlny veder zasáhly i celý britský a americký kontinent a vedly k letním teplotním rekordům.
Led na Antarktidě byl navíc v srpnu dvanáct procent pod svou obvyklou každoroční hodnotou v tomto období. „Klimatický kolaps právě začal,“ prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. WMO ve středu zveřejnila ještě jednu zprávu.
Množství lesních požárů a pouštní prach k tomu všemu měřitelně znečišťují ovzduší. „Je čas, aby začali globální lídři říkat pravdu,“ upozornil klimatolog Andrew Weaver. Oteplení o 1,5 až dva stupně už nezabráníme. O tři stupně ale stále můžeme, myslí si Weaver.