Více
  15.5 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Psychologie barev: modrá. Jaké pocity v nás vyvolává

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jaké pocity ve vás vyvolává modrá barva? Lidé dlouho věřili, že určité barvy mohou vyvolat různé nálady. I některé výzkumy podpořily myšlenku, že barvy mohou mít psychologické účinky.

  Modrá je barva, která se často vyskytuje v přírodě. Bleděmodrá je denní obloha, sytě tmavě modré jsou hluboké tůně vody. Možná právě z tohoto důvodu lidé často popisují modrou barvu jako klidnou a vyrovnanou. Přesto jako chladná barva může modrá někdy působit vzdáleně až ledově.

  Zjistěte více o některých pocitech a náladách, které vytváří modrá barva.

  Podle psychologie barev

  Modrá je v psychologii barev popisována jako oblíbená barva mnoha lidí. Preferují ji především muži. Protože modrá je oblíbená tolika lidmi, je často vnímána jako neohrožující barva, která se může zdát konzervativní a tradiční. Vyvolává v mysli pocity klidu nebo vyrovnanosti.

  Často je popisována jako pokojná, klidná, bezpečná a spořádaná. Je vnímána jako znak stability a spolehlivosti. Firmy, které chtějí promítnout image bezpečnosti, často využívají modrou barvu ve svých reklamních a marketingových aktivitách.

  Modrá ale také může vyvolat pocity smutku nebo odtažitosti. Zamyslete se nad tím, jak může obraz, který silně obsahuje modrou barvu, jako ty, které vytvořil Picasso během svého „modrého období“, působit tak osaměle, smutně nebo opuštěně.

  Modrá se často používá k dekoraci kanceláří, protože výzkum ukázal, že lidé jsou produktivnější v modrých místnostech. Modrá je jednou z nejoblíbenějších barev, ale je jednou z nejméně chutných. Některé plány na hubnutí dokonce doporučují jíst jídlo z modrého talíře. Modrá se v potravinách přirozeně vyskytuje jen zřídka, kromě borůvek a švestek.

  Lidé jsou také zaměřeni na to, aby se vyhýbali potravinám, které jsou jedovaté. A modré zbarvení potravin je často známkou zkažení nebo jedu.

  Modrá může také snížit tepovou frekvenci a tělesnou teplotu. Zvažte, jak se v jazyce používá modrá: modrý měsíc, modré pondělí, modrá krev, modrá stuha.

  Pocity, které určité barvy vyvolávají, však nemusejí být nutně univerzální. Kulturní rozdíly hrají roli v tom, jak lidé vnímají barvy. Individuální zážitky mají také důležitý vliv na nálady, které barvy dokážou vytvořit. Pokud spojujete modrou barvu s temperamentním a živým přítelem, můžete ji vidět jako vysoce energetickou barvu, která vyvolává pocit vzrušení.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS